Proč mě malé dírky děsí? Co víte o trypofobii?

s: Když vidím drobné dírky – jako jsou ty na některých ovocích nebo rostlinách – leze mi kůže. Co je se mnou špatně?

A: Někteří lidé mají negativní reakce na piercing pinhole. Toto je známé jako trypofobie. Vizuální podněty zahrnují lusky lotosových semen, bubliny vyskakující na palačince na pánvi a dokonce i iPhony s čočkami fotoaparátu svázanými dohromady.

Asi 10 až 15 procentům lidí se dívá na tyto obrázky nepříjemně, říká Nate Pepiton, odborný asistent psychologie na Floridské univerzitě Gulf Coast, který se již několik let zabývá studiem trypofobie.

Obrázky mohou způsobit pocity znechucení a znechucení, stejně jako svědění a nevolnost. Vyskytuje se u dospělých a dětí I ve 4 nebo 5 letech.

Vědci zkoumali dvě hlavní evoluční teorie o tom, proč tato averze existuje. Někteří jedovatí tvorové vykazují trypofobii – jako například osmiočka tarantule – a mnoho kožních onemocnění, jako jsou neštovice, vytváří shluky kruhových lézí.

Zatímco malé kruhy v jakémkoli kontextu mohou být pro někoho dost otravné, Pepito to zjistil Zpětná vazba je obzvláště silná Při překrytí na obrázky nebezpečných zvířat – a zejména na obrázky lidské kůže, jako je ruka.

„To naznačuje, že zvýšené nepohodlí pozorované mezi těmi, kdo jsou vyrušeni obrazy trypofobie, může být adaptivní reakcí, jak se vyhnout infekčním chorobám,“ řekl.

Pepitone věří, že trypofobie souvisí s tím, jak někteří lidé zpracovávají základní vizuální informace. Studie ukázaly, že obrazy děr, které lidem znepříjemňují, mívají zřetelnou vizuální vlastnost: vysoký kontrast.

Představte si tmavé díry na světlém pozadí. Otvory, které vypadají vymyté, obvykle nezpůsobují žádné nepohodlí.

a Kruhový vzor je také zásadním prvkemdodal Bibiton. Například obrázky palmových listů obsahují podobné oblasti světla a tmy, ale lidi neděsí.

READ  Nejžhavější vesmírná novinka týdne!

Mnoho jedovatých tvorů, jako je chobotnice s modrým kroužkem, má zřetelnou vizuální charakteristiku, což vede některé výzkumníky k tvrzení, že reakce pramení spíše z nevědomé reakce než z naučené reakce strachu.

Z tohoto důvodu si Bibitone není jistý, že trypofobie bude přístupná psychologickým intervencím, jako je kognitivně behaviorální terapie.

Nejjednodušším řešením je jednoduše se těmto obrázkům vyhnout, kdykoli je to možné. Ve skutečnosti, Pepitone mi řekl, studenti v jeho laboratoři se rozhodli neúčastnit se projektů trypofobie kvůli jejich reakcím.

Další teorie o trypofobii je trochu méně darwinovská a souvisí se silou sugesce: Pokud jste připraveni vyhledat obrázek domnělé trypofobie poté, co jste naznačili, že vás bude svědit, můžete svědit jednoduše proto, že jste byli připraveni. . udělat to.

Pokud byste obrázek viděli v jiném kontextu, pravděpodobně byste ani nemrkli okem.

Nazvat tento jev fobií také není úplně přesné.

trypofobie, což je i V lékařské literatuře se objevil před 10 letyČasto je spojen spíše se znechucením než se strachem.

Nehodí se dokonale s žádnou psychiatrickou diagnózou. Aby vám byla diagnostikována fobie podle kritérií Diagnostického a statistického manuálu duševních poruch – průvodce, který lékaři používají k diagnostice poruch duševního zdraví – strach nebo úzkost z určitého spouštěče musí být dostatečně silné, aby způsobily značné utrpení nebo funkční poškození. .

„Pro většinu lidí, i když se jim při pohledu na ně mohou zdát obrázky proti trypofobii odpudivé, stále mohou pokračovat ve své každodenní rutině,“ řekl Pepitone.

Má to však důsledky pro nás všechny.

Vědci pracují na dešifrování konkrétních kombinací kombinací, textury nebo barvy, aby pomohli pozitivně navrhnout předměty, jako je oblečení nebo dokonce budovy. Na druhou stranu se zdá, že některým filmařům se líbí účinek, jaký mají vzory trypofobie na lidi.

READ  Hvězdná demoliční stezka poblíž černé díry ve starověké galaxii

Vezměte si například hororovou sérii „Pátek 13.“ záporáka Jasona Voorheese. Má na sobě hokejovou masku s malými dírkami, což je kupodivu nepříjemné. A antagonista „Black Panthera“ z roku 2018, Killmonger, předvedl malé jizvy na svém trupu. někteří lidé uvedli, že spouští trypofobii.

Co chci, aby moji pacienti věděli

Trypofobie je skvělým příkladem toho, jak se všichni díváme na svět a jak s ním komunikujeme jinak. Stejný vizuální vstup je pro některé lidi znepokojující, pro jiné ne. Nyní zvažte mnoho zdravotních stavů, které nemusí být navenek zřejmé – jako jsou migrény nebo prodloužený COVID – kde spouštěče v každodenním prostředí nemusí ostatní vůbec obtěžovat. Pro mnoho lidí je frustrující neustále bojovat o to, aby jim uvěřili a slyšeli.

Seznamte se s lékařem: Trisha Pasricha, MD, je lékařkou v Massachusetts General Hospital, School of Medicine na Harvard Medical School a lékařskou novinářkou.

Zeptejte se lékaře: Máte zdravotní otázku? Najdeme správného odborníka, který na to odpoví.

Přihlaste se k odběru newsletteru Well+Being, našeho zdroje odborných tipů a jednoduchých rad, které vám pomohou žít každý den dobře

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *