Rozhovory o polární těžbě se rozpadly kvůli vysokým českým požadavkům

Ministr pro klima a životní prostředí PAP řekl, že jednání zaměřená na vyřešení sporu o polský otevřený hnědouhelný důl na české hranici zvýšily jeho požadavky vůči České republice.

Mikas Kurtika řekl, že Polsko navrhlo finanční pomoc ve výši 50 milionů eur.

Česká vláda vzala Polsko k Evropskému soudnímu dvoru (SDEU) pro polární těžbu. Český lid říká, že plány na jeho rozšíření, zejména na české straně hranice, ohrožují podzemní vody.

Po dvoudenních jednáních v Praze polští vyjednavači uvedli, že se obě skupiny nedohodly na obsahu dohody o dole, která byla pro obě skupiny přijatelná. Češi dříve uvedli, že jim dohoda pomůže stáhnout jejich stížnost od Soudního dvora Evropské unie.

„Pouze polovinu jsme nabídli dobrou nabídku, která splňuje očekávání místní komunity,“ řekla Kurdika agentuře BAP a navýšila finanční nabídku pro polské místní obyvatele a navrhla ekologické projekty včetně vodní infrastruktury.

„Český lid však na poslední chvíli v reakci na naše plány začal zvyšovat své požadavky, když začal o svých požadavcích diskutovat,“ řekl.

Kurtika řekl, že polská delegace by chtěla diskutovat se spojencem, který by chtěl dosáhnout dohody, „jinak bychom s námi nepodepsali dohodu, takže jsme odešli od stolu“.

21. září Soudní dvůr Evropské unie nařídil Polsku zaplatit denní pokutu ve výši 000 500 000 za to, že pozastavil provoz v pólovém dole.

Podle SDEU musí být pokuty zaplaceny do doby, než členský stát dodrží ustanovení soudního příkazu ze dne 21. května 2021 nařizujícího uzavření polského dolu.

READ  Čeští politici osvobozují bývalého premiéra Babiše od unijních podvodů | Zprávy o korupci

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *