Prokurátor EU provedl razii ve 40 domech v rámci vyšetřování podvodu v hodnotě 30 milionů eur – POLITICO

Prokurátor EU provedl razii ve 40 domech v rámci vyšetřování podvodu v hodnotě 30 milionů eur – POLITICO

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) v úterý uvedl, že provádí 40 domovních prohlídek v Rumunsku a Francii v rámci probíhajícího vyšetřování podvodu ve výši 30 milionů eur, který se týká peněz z Evropské unie a národních fondů.

„V sázce je podezřelý zločinecký plán, který poskytuje falešné záruční listy držitelům projektů financovaných EU, o kterých tvrdila, že pojišťují projekty proti možným škodám,“ uvedl úřad v prohlášení. prohlášení.

Hledání probíhalo v Roquebrune-Cap-Martin, bohatém regionu na Francouzské riviéře, a v rumunských městech Bukurešť, Alba, Arad, Cluj, Constanta, Hunedoara, Iasi, Muret a Oult. Na operaci, která stále probíhá, se podílí sedm orgánů činných v trestním řízení.

Podle státního zastupitelství vydalo v letech 2020 až 2023 „několik fiktivních bank nebo pochybných finančních subjektů“ záruční listy na projekty využívající financování EU, aniž by potřebovaly hotovost na pokrytí pojištěných škod. Vyšetřovatelé tvrdí, že podezřelí pachatelé výměnou za dopisy inkasovali „velké sumy peněz“. Není jasné, kdo byli podezřelí, ale úřad dodal, že je pravděpodobné, že peníze použili pro své vlastní zájmy.

Program zahrnuje subjekt se sídlem na Komorách, který vydal záruční listiny, aby ujistil veřejné orgány v Rumunsku. Prokuratura uvedla, že obdobné finanční instituce působící v České republice, Lotyšsku a Španělsku rovněž vydávaly záruční listy pro použití v Rumunsku, aniž by na to měly právo a bez potřebných finančních prostředků na pokrytí pojištěných škod.

Úřad EPPO se sídlem v Lucembursku byl založen v červnu 2021 a má pravomoc vyšetřovat a stíhat trestné činy týkající se rozpočtu EU, včetně přeshraničních podvodů a korupce. Podle instituce Výroční zpráva za rok 2022Aktivně vyšetřuje 1 117 případů s odhadovanými celkovými škodami ve výši 14,1 miliardy eur.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *