Krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) je po nacistických prohlášeních v rozkladu

Krajně pravicová strana Alternativa pro Německo (AfD) je po nacistických prohlášeních v rozkladu

  • autor, Jess Parker
  • Role, BBC News, Berlín

Vysoký krajně pravicový německý politik řekl, že se stáhne z kampaně pro nadcházející volby do Evropské unie, ačkoli zůstane hlavním kandidátem své strany.

Nejnovější kontroverze přichází poté, co Maximilian Krah ze strany AfD novinářům řekl, že příslušníci SS nejsou automaticky „zločinci“.

„Záleží na tom. Vinu musíte posoudit individuálně. Na konci války bylo téměř milion SS. Günter Grass byl také ve Waffen-SS,“ řekl La Repubblica a Financial Times s odkazem na romanopisce The Němec, který napsal Plechový bubínek.

„Než někoho prohlásím za zločince, chci vědět, co udělal.“

SS neboli Schutzstaffel byla nacistická polovojenská skupina aktivní ve 30. a 40. letech 20. století. Kromě jiných zločinů proti lidskosti hráli členové SS hlavní roli v holocaustu, genocidě šesti milionů Židů a dalších během druhé světové války.

V reakci na tato prohlášení oznámila krajně pravicová strana Národní shromáždění ve Francii, že již nebude sedět se stranou Alternativa pro Německo v Evropském parlamentu.

Vůdkyně Národní fronty Marine Le Penová řekla francouzskému rozhlasu, že „je nutné vytvořit bezpečnostní kordon“ mezi oběma stranami.

„Padělek“ je termín používaný některými politickými stranami k odmítnutí spolupráce s hnutími považovanými za příliš extrémní. Často ji používají francouzští politici, aby vyloučili spolupráci s Le Penovou stranou Národní fronta.

„Je čas se od tohoto hnutí úplně odpoutat,“ dodala.

V únoru se vůdkyně AfD Alice Weidelová setkala s vůdci Národní fronty Marine Le Penovou a Jordanem Bardellou ve snaze překlenout rozpor mezi oběma stranami.

Komentář k fotce, Marine Le Penová řekla, že odmítá masové deportace občanů na základě jejich etnického původu

Le Penová tehdy řekla, že odmítá masové deportace občanů na základě jejich etnického původu.

Paní Weidelová popírá, že by strana takový krok vůbec plánovala. „To nikdo nechce,“ řekla Wall Street Journal, „Bylo by to protiústavní a podle mě to bylo porušením lidských práv.“

Krah oznámil své rozhodnutí ustoupit z předvolební kampaně na webu X: „AfD musí zachovat svou jednotu.

Dodal: „Z tohoto důvodu se s okamžitou platností zdržím vystupování na jakýchkoli dalších akcích kampaně a rezignuji na svou funkci člena Federální výkonné rady.

Pan Krah se dostal pod tlak v období před letošními evropskými volbami, které se budou konat od 6. do 9. června.

V dubnu německá policie zatkla jednoho z jeho zaměstnanců pro podezření ze špionáže pro Čínu.

Němečtí prokurátoři zahájili vyšetřování pana Kraha kvůli údajným platbám z Ruska a Číny, což on popírá.

Strana Alternativa pro Německo letos v průzkumech propadla. Strana je však stále na druhém nebo třetím místě celostátně a v některých státech na prvním místě a má hlasovat v místních volbách koncem tohoto roku.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *