Jižní Korea ukazuje své mocné síly a zbraně na největší oslavě Dne ozbrojených sil za poslední roky

Jižní Korea ukazuje své mocné síly a zbraně na největší oslavě Dne ozbrojených sil za poslední roky

SOUL, Jižní Korea (AP) – Jižní Korea v úterý v rámci své největší oslavy Dne ozbrojených sil za posledních 10 let předvedla tisíce vojáků a řadu zbraní schopných zasáhnout Severní Koreu jejím hlavním městem, když se její prezident zavázal vybudovat silnější válečný. Armáda zmařit jakoukoli provokaci Severu.

Rostou obavy, že Severní Korea hledá ruskou pomoc při rozšiřování svého jaderného arzenálu výměnou za to, že dodá Moskvě konvenční zbraně vyčerpané válkou s Ukrajinou.

„Po zhlédnutí vašeho dnešního slavnostního pochodu věřím, že naši lidé vám budou důvěřovat a důvěřovat naší národní bezpečnosti,“ řekl Yoon Suk-yeol jásajícím vojákům na konci ceremonie na náměstí v centru Soulu. „Vždy budu podporovat tebe a naše lidi.“

Již dříve Jižní Korea distribuovala tanky, dělostřelecké systémy, drony a silné balistické střely schopné zasáhnout celou Severní Koreu v ulicích Soulu, uprostřed nepřetržitých podzimních dešťů. Na první vojenské přehlídce svého druhu od roku 2013 je následovalo asi 4000 jihokorejských vojáků s puškami nebo vlajkami v doprovodu asi 300 amerických vojáků.

Když kolem procházeli vojáci a jejich zbraně, Yoon zamával, tleskal a zvedl palec.

Od loňského nástupu do úřadu se snažil posílit obranné schopnosti Jižní Koreje a zároveň rozšířit vojenská cvičení se Spojenými státy v reakci na severokorejský pokročilý jaderný arzenál.

Ale komplikování úsilí Soulu a Washingtonu omezit jaderné ambice Severní Koreje je nejnovější snahou Severní Koreje o prohloubení vojenské spolupráce s Ruskem. Začátkem tohoto měsíce severokorejský vůdce Kim Čong-un odcestoval do ruského regionu Dálného východu, aby se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem a navštívil klíčová vojenská místa.

Severní Korea prý chce, aby jí ruské technologie pomohly vyvinout špionážní satelity, jaderné ponorky a výkonné rakety dlouhého doletu. Takové zbraně by představovaly velkou bezpečnostní hrozbu pro Jižní Koreu a Spojené státy

READ  Jak jižní Rusko vyváželo všechny moderní koně světa

Na oficiální ceremonii Dne ozbrojených sil na vojenském letišti poblíž Soulu dříve v úterý Yoon řekl, že se bude snažit vybudovat „silnou armádu, která vzbuzuje v nepříteli strach“.

„Na základě bojových schopností připravenosti k boji a silného postoje připravenosti naše armáda okamžitě podnikne odvetu proti jakékoli provokaci ze strany Severní Koreje,“ dodal. „Pokud Severní Korea použije jaderné zbraně, její režim bude ukončen drtivou reakcí“ jihokorejsko-americké aliance.

Tento ceremoniál přilákal asi 6700 vojáků a 200 zbraní a je podle jihokorejských představitelů největší svého druhu od roku 2013.

Yoon ve svém úterním projevu nezmínil severokorejsko-ruské vztahy. Minulý týden ale v projevu na Valném shromáždění OSN řekl, že Jižní Korea „nebude nečinně přihlížet“, pokud Severní Korea a Rusko souhlasí s takovými obchody se zbraněmi v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN zakazujícími veškerý obchod se zbraněmi se Severní Koreou.

Američtí představitelé také uvedli, že Severní Korea a Rusko budou čelit následkům, pokud budou pokračovat v takových dohodách.

Podle jihokorejských představitelů se také v úterý v Soulu setkali vysocí diplomaté z Jižní Koreje, Japonska a Číny, aby projednali svůj první summit lídrů po čtyřech letech. Yun minulý týden řekl, že čínský premiér Li Qiang a japonský premiér Fumio Kishida vyjádřili podporu uspořádání trilaterálního summitu v Jižní Koreji.

Yoonovy kroky k posílení vojenského spojenectví Jižní Koreje se Spojenými státy a posílení bezpečnostní spolupráce mezi Soulem, Washingtonem a Tokiem vyvolaly obavy z podkopání vztahů Soulu s Čínou, jeho největším obchodním partnerem. Yoon ale říká, že spolupráce mezi Soulem, Washingtonem a Tokiem nebude marginalizovat žádnou konkrétní zemi.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *