Jak poslech neustálého hluku pomohl milionům soustředit se

Kdo z nás není frustrujícím způsobem obeznámen s neustálým bojem mezi odkládáním úkolů, které vyžadují soustředění, a přitahováním k rozptýlení jako můra k plameni?

Někdy se obviňujeme a urážíme tím naši tendenci prokrastinovat. Ale musíme si dát pauzu. Žijeme v bezprecedentní době, kdy byly miliardy dolarů vydělány stroji navrženými tak, aby nás odlákaly od toho, co jsme plánovali dělat.

Tyto myšlenky nejsou nové. Nedávno se ale stalo něco, co – ironicky – upoutalo jen malou pozornost a nabídlo mi záblesk naděje, že internet, který znovu propojil naše mysli, lze také použít k jejich rozuzlení.

Minulý měsíc byl YouTube náhle pozastaven Luffy dívka, živý hudební stream, který byl nepřetržitě streamován po dobu 20 843 hodin – během dvou let – a během tohoto procesu nashromáždil 660 milionů zhlédnutí. Odstranění bylo způsobeno nepravdivým nárokem na autorská práva a následně bylo zrušeno. Ale popularita Lofi Girl byla taková, že její fanoušci byli nakrátko zbaveni.

proč? Lofi Girl je pokračující seznam skladeb „lofi beats“, který se odehrává v animovaném videu studentky pracující u svého stolu. Lofi (low fidelity) beaty jsou měkké, nehlučné hip-hopové beaty, které jsou optimalizovány tak, aby vytvářely klid a soustředění. Studentovy portréty od kolumbijského umělce Juana Pabla Machada jsou také zásadní pro účel kanálu. Jak den přechází v noc, panoráma města se mění, kočka vrtí ocasem a Lofi Girl pokračuje v psaní, zatímco rytmus pokračuje.

Pro Emmu Winston, etnomuzikoložku z University College London, která studovala Lofi Girl, její přitažlivost spočívá v tom, že je „pohodlná, klidná a často navržená tak, aby vypadala symetricky a staře, jako by mohla nebo nemusela existovat z dřívější doby“. Ústředním bodem funkčnosti kanálu je podle ní okno chatu vedle videa, kde si uživatelé navzájem zanechávají kladné komentáře „Máte to“, což je na webech jako YouTube vzácnost. „Může poskytnout pocit sounáležitosti, ale je to velmi nízký tlak – můžete si užívat hudbu úplně sami a nikdo nemusí vědět, že jste tam, ale stále můžete někde cítit soužití s ​​ostatními.“

Winston poznamenal, že zatímco na internetu se daří mnoha hudebním žánrům, lofi beats jsou jedinečně žánrem vytvořeným díky internetu, aby vyhověl touhám těch, kteří jako já nehledají ticho, ale klid. „Ve hlasovém rozsahu, který spojujeme se vzrušením, se toho děje jen velmi málo,“ říká Reed Arvin, hudební producent z Nashvillu. „Tomuto rozsahu říkáme ‚jasný‘. Hudba Lofi Girl není jen jemná hudba, je akusticky klidná.“

A způsob, jakým Lofi Girl odmítá některé základní mechanismy, které jsou základem obchodních modelů Big Tech, je také pěkný. Jeho neustálý provoz připravuje YouTube o všechny okamžiky, kdy je zaváděn nový obsah a reklamy, které mají uživatele poslat do takzvané králičí nory. Winston přirovnává stream k „pevnému bodu“ v obsahové bouři, která si žádá naši pozornost ze všech stran.

Lofi Girl také nabízí uspokojivější odpověď na návrhy, že bychom měli jednoduše ignorovat digitální rozptýlení. Vliv internetu na naši mysl je takový, že přerušení lze „zapnout“, pouze pokud je „zapnuto něco jiného“, říká Tyler Lok, fanoušek Salt Lake City.

„Zaměstnáváme se stimulací…do té míry, že náš mozek začne ztrácet schopnost nudit se,“ říká Locke. „proudy [like Lofi Girl] Umožňují nám zůstat ve spojení s digitální stimulací a přitom stále vykonávat nějakou práci.“

Dave Lee, reportér Financial Times v San Franciscu

© 2022 Financial Times Ltd.. Všechna práva vyhrazena. Není dále distribuován, kopírován ani žádným způsobem upravován.

READ  10 našich oblíbených her z letošní show

You May Also Like

About the Author: Danielle Brown

"Přátelský průkopník popkultury. Hodně padá. Sociální média geek. Obecný fanatik do kávy. Televizní nadšenec. Potížista."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *