Indie zatkla premiéra Dillí, protože se rozšiřují represe proti disentu

NEW DELHI – Indičtí donucovací činitelé ve čtvrtek zatkli Arvinda Kejriwala, hlavního ministra Dillí a vůdce rostoucí opozice, v případu údajného praní špinavých peněz, který podle jeho příznivců vytvořila vládnoucí strana Bharatiya Janata Party v zemi. .

Kejriwal, vůdce strany Aam Aadmi, která řídí indické hlavní město a stát Paňdžáb, je druhým vůdcem opoziční strany, který byl v posledních týdnech zatčen poté, co byl v lednu zatčen Hemant Soren, vůdce státu Jharkhand pouzdro. Údajný podvod s pozemky.

Od roku 2022 BJP obviňuje Kejriwala a jeho spojence z prodeje licencí na lihoviny a přijímání úplatků od prodejců v hlavním městě. Indické ředitelství pro vymáhání práva, které vyšetřuje praní špinavých peněz, tvrdilo, že má důkazy o tom, že Kejriwalova strana obdržela miliony dolarů od likérové ​​skupiny.

Zatímco Kejriwalova role a vina v případu zůstávají nejasné – Kejriwal popírá jakékoli pochybení – opoziční strany v posledních měsících stále častěji obviňují stranu Bharatiya Janata premiéra Narendry Modiho z nespravedlivého využívání federálních vyšetřovacích agentur k systematickému nátlaku na politické rivaly. – Nebo je těsně předtím uvězní. klíčové celostátní volby. Která začíná 19. dubna. Kromě Kejriwala byli loni v kauze s alkoholem uvězněni další tři vůdci jeho strany, kteří jsou v budoucnu považováni za silného soupeře BJP v národní politice.

Stejně tak Indický národní kongres, další opoziční strana, obvinila BJP z využívání daňových úřadů k ochromení svých operací před příštími volbami. Předseda Kongresu Rahul Gándhí ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že jeho strana neměla za poslední měsíc přístup k žádným finančním prostředkům, ani „dokonce si nemohla koupit jízdenku na vlak“, protože vláda zmrazila její bankovní účty. Část let starého daňového případu.

Poté, co se rozšířily zprávy o Kejriwalově zatčení, Gándhí vládní krok odsoudil jako tyranský.

READ  Britský premiér Boris Johnson oznámil svou rezignaci poté, co desítky kolegů rezignovaly kvůli sérii skandálů

Kejriwalova agentura AAP ve čtvrtek pozdě večer uvedla, že napadne jeho zatčení u Nejvyššího soudu, protože jeho příznivci proudili do jeho rezidence v Dillí, blokovali silnice a někdy se střetli s policií. V rozhovoru s televizními reportéry mimo Kejriwalovu rezidenci jeho straničtí kolegové uvedli, že vyšetřování Ředitelství pro vymáhání práva bylo Modiho trikem, aby zabránil Kejriwalovi vést kampaň v nadcházejících volbách.

„Všem, kdo se bojí prohry v nadcházejících volbách, je jasné,“ řekl novinářům představitel AAP Somnath Bharti. „Je to svobodné a spravedlivé? Opoziční vůdci jsou vězněni; bankovní účty opozičních stran jsou zmrazeny.“

Mezitím představitelé BJP zdvojnásobili svá obvinění z údajné korupce Kejriwal a označili zatčení za oprávněné.

Zatímco Bharatiya Janata Party je považována za nejpopulárnější stranu v Indii a Modi se všeobecně očekává, že v nadcházejících volbách vyhraje potřetí, monopol jeho hinduistické nacionalistické strany na státní aparáty a významná kontrola nad financováním kampaní vyvolal intenzivní veřejnou diskusi. o integritě a síle indických voleb.

Tento měsíc přelomové rozhodnutí indického nejvyššího soudu přinutilo vládu zveřejnit podrobné záznamy o záhadném schématu financování kampaní, které indickým společnostem umožňovalo neomezeně anonymně přispívat na volební kampaně. Údaje ukázaly, že BJP obdržela od roku 2018 více než polovinu ze zhruba 2 miliard dolarů firemních darů – nebo více než 20 dalších stran dohromady – což přimělo některé z opozice k pláči.

Anant Gupta přispěl k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *