Fosilie uvízlá ve 100 milionů let starém jantaru je nejstarším „skutečným krabem“, jaký byl kdy objeven

V roce 2015 našli dva vědci na trhu v čínském Tengchongu kousek jantarových šperků, který našel Horníci v Myanmaru. Dílo má v sobě zapuštěného malého kraba dlouhého pět milimetrů.

Tento krab bude významným objevem při studiu vývoje rakoviny. Výzkumný tým věnovaný malému humrovi propuštěn Středeční výsledky Po letech studia fosilie. Nově objevené druhy byly pojmenovány Cretapsara athanata„Nesmrtelný křídový duch mraků a vody“ podle duchů z mýtů jižní a jihovýchodní Asie.

Před tímto objevem stáli vědci před dilematem: známý fosilní záznam, skládající se z několika chapadel a štítu, ukázal, že krabi, kteří žili na souši a ve sladké vodě, se od svých mořských příbuzných oddělili před 50 až 75 miliony let. Ale molekulární záznam, který porovnává rozdíly v DNA a RNA, řekl, že rodiny humrů se rozdělily před více než 125 miliony let.

Proto vědec Javier Luque, výzkumný pracovník na Harvardské univerzitě a spoluautor výzkumného týmu, byl překvapen, že to objevil. Krab, který je podobný ostatním mořským krabům, je v jantaru, což je tvrdá stromová míza.

Fotografie s nízkým rozlišením 01a-artwork-by-franz-anthony-jpg.png
Umělecká rekonstrukce Kritapsara Athanata: Nesmrtelný Kretek, duch mraků a vody

Umělecká díla Franze Anthonyho, s laskavým svolením Javiera Locka (Harvardská univerzita).


„Svým způsobem je to jako najít krevety v jantaru,“ řekl Luque. tisková zpráva„Mluvte o špatném místě a špatném čase.“

Pomocí mikropočítačové tomografie se týmu podařilo zachytit drobné přívěsky, jako jsou krabí antény, nohy, chlupy na dolní čelisti a očích vozu a dokonce i žáby, které jantar dokonale zachovaly.

„Tento úžasný krab vypadá moderně, jako něco, v čem bys mohl najít.“ [British Columbia] Pobřeží Britské Kolumbie bouldruje, ale ve skutečnosti je velmi staré a na rozdíl od všeho, co jsme předtím viděli, fosilní nebo živé, “ Říká Luke.

image s nízkým rozlišením-05-krab-v-jantaru-by-xiao-jia-jpg.png
CRETAPSARA ATHANATA: První jantarový krab z doby dinosaurů.

Lida Xing (Čínská armádní univerzita, Peking)


Jantar, který se datuje do věku dinosaurů nebo před 100 miliony let, překlenuje propast mezi dříve známými rodinnými rozděleními a je dosud nejstarším příkladem „skutečný krab“ odvážil se přistát na zemi a nejvíce zkamenělé kraby, které kdy objevili, a naznačuje, že kraby se v té době staly pozemskými nebo obojživelnými, mnohem dříve, než se dříve myslelo.

Skuteční krabi, nebo tradiční krabi, jsou v kontrastu s „pseudo kraby“, jako jsou např rakovina poustevníka Nebo král krabů. Jsou to korýši, ale ne humři – patří do stejné rodiny jako krevety a humři.

Objev kraba vedl vědce k přesvědčení, že k události typu zvané erupce křídových krabů, kdy se po celém světě střídali praví a falešní krabi, došlo nejméně 12krát.

„Zdá se, že evoluce ráda vyrábí kraby,“ vysvětlil Locke. „Krabi dělají dobrou věc, takže je příroda třídí a vybírá tyto tvary před méně složitými příbuznými.“

Popisující své nadšení pro objevování, Loki přidal„Krabi obecně jsou skvělí, někteří vypadají divně … a lidé jsou nyní nadšeni, že se dozvěděli více o této úžasné skupině, která nejsou dinosaury. To je pro kraby velký okamžik.“

READ  500 milionů let staré fosilie řeší staletou záhadu ve vývoji života na Zemi

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *