Exkluzivně: Spojené státy uvalily sankce na tureckého obchodníka s odvoláním na vazby na íránské síly Quds

Exkluzivně: Spojené státy uvalily sankce na tureckého obchodníka s odvoláním na vazby na íránské síly Quds

WASHINGTON (Reuters) – Bidenova administrativa ve čtvrtek uvalila sankce na prominentního tureckého podnikatele Setkeho Ayana a jeho síť společností a obvinila ho z toho, že jménem íránských revolučních gard působí jako zprostředkovatel prodeje ropy a praní špinavých peněz.

Ministerstvo financí uvedlo v prohlášení, o kterém poprvé informovala agentura Reuters, že ayanské společnosti uzavřely mezinárodní prodejní smlouvy na íránskou ropu, zařídily dodávky a pomáhaly při praní výnosů a zadržování zdroje íránské ropy jménem íránských sil Quds, složky íránských revolučních gard. .

Prohlášení uvedlo, že „Ayaan uzavřel obchodní smlouvy na prodej íránské ropy v hodnotě stovek milionů dolarů kupujícím“ v Číně, Spojených arabských emirátech a Evropě a dodal, že poté převedl výnosy do jednotek Quds.

Ayan Bahauddin Ayanův syn a partner Kasim Oztas a další dva turečtí státní příslušníci zapojení do jeho obchodní sítě, spolu s 26 společnostmi včetně ASB Group of Companies, holdingové společnosti se sídlem v Gibraltaru a lodi, byli také jmenováni.

Ayan, Ibn Bahauddin a Oztas nemohli být okamžitě zastiženi pro vyjádření. ASB Group Ayan Group a turecké komunikační oddělení okamžitě nereagovaly na žádosti o vyjádření.

Ministerstvo financí zmrazilo veškerá americká aktiva identifikovaných osob a obecně zakazuje Američanům s nimi obchodovat. Ti, kteří se zapojí do určitých transakcí s těmi, které jsou specifikovány, také podléhají sankcím.

Americké akce přicházejí v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Tureckem napjaté kvůli řadě problémů, včetně hádky ohledně syrské politiky a nákupu ruských systémů protivzdušné obrany Ankarou.

Washington nedávno varoval Turecko, aby se zdrželo vojenské invaze do severní Sýrie poté, co Ankara uvedla, že se připravuje na možnou pozemní invazi proti syrským kurdským Lidovým ochranným jednotkám (YPG), které považuje za teroristické, ale tvoří většinu Američanů podporovaných jednotek. Syřané. Demokratické síly (SDF).

READ  Volební výsledek v Senegalu: Vítězí opoziční Basserou Diomaye Faye

Washington prosazuje rozsáhlé sankce vůči Íránu a hledá způsoby, jak zvýšit tlak, protože snahy o oživení jaderné dohody s Teheránem z roku 2015 pokulhávají.

Americký prezident Joe Biden se snažil vyjednat návrat Íránu k jaderné dohodě poté, co bývalý prezident Donald Trump v roce 2018 od dohody odstoupil.

Dohoda z roku 2015 omezila íránskou činnost v oblasti obohacování uranu a ztížila Teheránu vývoj jaderných zbraní výměnou za zrušení mezinárodních sankcí. Írán svou touhu získat jaderné zbraně popírá.

(Zprávy Humeyry Pamukové a Daphne Psalidakisové); Další zprávy Ezgi Erkoyun; Střih Don Durfey a Howard Goller

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *