Bílý dům odtajnil informace naznačující, že Wagner Group se připravuje poskytnout schopnosti protivzdušné obrany Hizballáhu nebo Íránu

Bílý dům odtajnil informace naznačující, že Wagner Group se připravuje poskytnout schopnosti protivzdušné obrany Hizballáhu nebo Íránu

VCG/Getty Images

Centrála Wagner Group 27. června 2023 v Petrohradě v Rusku.CNN

Bílý dům v úterý nedávno zveřejnil odtajněné zpravodajské informace, které potvrzují, že ruská žoldácká organizace Wagner se podle mluvčího Rady národní bezpečnosti Johna Kirbyho připravuje poskytnout schopnost protivzdušné obrany „buď Hizballáhu, nebo Íránu“.

Kirby řekl, že Wagner se připravuje poskytnout schopnost na pokyn ruské vlády.

Nově degradovaná rozvědka neupřesnila, odkud by raketový systém pocházel. ale Informovala o tom dříve CNN Skupina Wagner dostala za úkol provést dodávku raketového systému země-vzduch SA-22 ze Sýrie skupině Hizballáh v Libanonu podporované Íránem.

S jeho předložením souhlasil syrský prezident Bašár al-Asad Hizb allah Se systémem protiraketové obrany ruské výroby, známým jako Pantsir, minulý měsíc CNN řekli dva lidé obeznámení s touto zpravodajskou službou.

„Budeme bedlivě sledovat, zda Wagner poskytuje vojenské vybavení Hizballáhu nebo Íránu,“ řekl Kirby. Dodal: „Jsme připraveni použít své pravomoci v oblasti sankcí proti terorismu proti ruským jednotlivcům nebo subjektům, které provádějí destabilizující transfery.“

Role Ruska při řízení převodu systému protivzdušné obrany Hizballáhu odráží pokračující zbrojní vztah mezi Moskvou a Íránem a jeho zmocněnci, který se posílil od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Spojené státy jsou rovněž znepokojeny tím, že Írán se připravuje na dodávky balistické rakety do Ruska. Kirby v úterý uvedl, že rakety předložil Írán ruskému ministru obrany Šojgu během jeho návštěvy v Teheránu loni v září.

V Sýrii léta operují také bojovníci Wagnera a Hizballáhu, kteří po boku ruských a syrských ozbrojených sil podporují Asadův režim proti syrské opozici. Hizballáh v posledních letech začal stahovat své bojovníky, ale skupinu podporuje i Írán, blízký spojenec Asada. Zdroj obeznámený se západními zpravodajskými službami dříve CNN řekl, že existují důkazy o zvýšené spolupráci mezi Hizballáhem a společností Wagner v Sýrii.

READ  V Saskatoonu byl los na Zemi přiveden zpět do volné přírody

Možnost, že Hizballáh brzy získá nový systém protivzdušné obrany, přichází kvůli obavám, že militanti zvažují otevření nové fronty v izraelské válce proti Hamásu na severní hranici Izraele s Libanonem. Spojené státy opakovaně varovaly Hizballáh a další Íránem podporované skupiny, aby zůstaly mimo konflikt, a rozmístily do regionu letadlové lodě a vojáky, aby se pokusily odradit od jakékoli potenciální eskalace.

Iránem podporované milice však od 17. října podnikly více než 60 útoků na americké síly v Iráku a Sýrii, což přimělo USA, aby odpověděly údery na militanty.

CNN uvedla, že americká zpravodajská komunita vyhodnotila, že Írán kalibruje svou reakci na izraelskou vojenskou intervenci v Gaze, aby se vyhnul přímému konfliktu s Izraelem nebo Spojenými státy, a přitom stále uvaluje náklady na své protivníky prostřednictvím svých zástupných skupin.

Ale Írán si neudržuje plnou kontrolu nad svým zastřešením těchto zástupných skupin, říkají úředníci, zejména nad Hizballáhem. Hizballáh je spojencem Hamásu, skupiny, která zaútočila na Izrael 7. října a dlouho se prezentovala jako bojující proti Izraeli.

Hizballáh a Izrael zahájily během minulého měsíce vzájemné přeshraniční útoky v severním Izraeli a jižním Libanonu, ale američtí představitelé se domnívají, že Hizballáh v současnosti neplánuje vstoupit do války násilně.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *