Čína se za ruským trenérem stává mocností paralympijského skate hokeje

PEKING – Všichni ruští sportovci byli minulý týden před zahájením her vyhozeni z paralympiády, ale stále je tu Rus, který má šanci získat medaili.

Nikolaj Sharchukov, málo známý ruský trenér čínského národního hokejového týmu, proměnil začínající tým za méně než pět let v práci na soupeře a vypiloval je k obrazu starých sovětských hokejových mocností.

Hráči jako Shen Yifeng, nejlepší střelec turnaje, driblují kolem svých spoluhráčů, zatímco zrychlují na ledě, kontrolují držení míče, používají zpětné přihrávky v klasickém ruském stylu a hrají těsnou a disciplinovanou hru. Čínský program před rokem 2017 ani neexistoval, ale nyní, po letech utajování a intrik, se na paralympijské skate hokejové scéně šíří jako okamžitá senzace.

„Jsem opravdu ohromen tím, co vybudovali za pouhých pět let,“ řekl kanadský brankář Dominique Larroque poté, co zde viděl dva zápasy za Čínu. Hráli jsme s nimi v roce 2019 v Montrealu a od té doby jsem je neviděl. Teď jsou na tom lépe.“

Sledování Číny tolik připomíná sovětský hokej, kanadský trenér Ken Pape řekl, že když roztrháte čínské červené, černé a oranžové dresy, můžete pod nimi najít staré červené bundy CCCP.

Sharchukov udělal z hráčů jako Shen, Wang Qidong a Liu Qi, aby vypadali jako Fedorov, Larionov a Konstantinov, a proměnil Čínu v odraz starých červených křídel Detroitu na saních.

„Ruský vliv tam rozhodně je,“ řekl Pappe. „Je to starý styl hry v Sovětském svazu.“

Italský obránce Andrea Macri, který v úterý prohrál ve skupinové fázi s Čínou 6:0, před začátkem paralympiády prohlásil, že Číňané jsou „velkou záhadou“, mimo jiné proto, že jako hostitelé nemuseli hrát kvalifikační zápasy. .

„Ve skutečnosti jsme v té době nevěděli, co dělali,“ řekl Macri.

READ  Manžel vidí na cestě humanitární pomoci „nejhorší a lepší“ | Zprávy, sport, práce

Zřejmě trénovali. Při svém prvním paralympijském debutu bude Čína hrát 4:0 a v pátečním semifinálovém utkání se utká s trojnásobným šampionem Spojených států v naději, že zvrátit „Zázrak na ledě“, a s ruským trenérem. .

V prvním zápase Číny se Slovensko 7:0 trefilo za Shanea, rychlého snipera, jehož titul je Little Whirlwind. Shane v tomto zápase vstřelil čtyři góly a ukázal se jako nejnovější génius ve sportu. Je mu 23 let a hraje od pozdního dospívání.

„Je to Conor McDavid na saních,“ řekl slovenský útočník Martin Juba.

Toto přirovnání k McDavidovi, hvězdě Edmonton Oilers, se hodí, protože Shen je rychlý a silný střelný kouzelník. Ale také přidal čtyři asistence a s Wangem vede šampionát v bodech s 10.

Shane by ale mohl Shaneovi připomínat spíše Valeryho Kharlamova, ruského rychlíka, který zemřel při autonehodě v roce 1981. Shane Sharchukov pověřil Shanea, aby nosil Kharlamovovo číslo 17, téměř posvátné číslo v ruském hokeji.

Shen z provincie Hebei, poblíž jednoho z tréninkových míst týmu. Podle CGTN, čínského státního vysílání, je zařízení postaveno pro sportovce a jídlo se nakupuje a kontroluje speciálně pro ně. Tým trénuje třikrát denně a hráči žijí a trénují pod Sharchukovem.

„Je to duchovní podpora pro tento tým,“ řekl Shen v čínštině. „Pokud s námi nebude během zápasů, nemusím hrát dobře.“

Pokud je tým Čína pro italského obránce Macriho záhadou, pak je Sharchukov záhadou, která to uzavírá. Někteří opoziční hráči věřili, že Sharchukov byl trenér Ruska. Nebyl. Člověk by si myslel, že trénuje ruskou profesionální ligu, ale KHL ne.

A přestože ruská delegace na zimní paralympiádu byla zakázána kvůli invazi země na Ukrajinu, Šarčukova to neplatilo, protože nereprezentuje Rusko.

Ale na internetu je o Sharchukovovi poskrovnu informací v angličtině a nebyl k dispozici, aby mohl vyplnit podrobnosti. Dokonce i poté, co Čína minutu a 51 sekund před středou porazila Českou republiku 4:2 nad vítězem Wangem, bylo pro reportéra téměř nemožné s ním mluvit, což přidávalo na záhadě.

READ  Serena Williamsová trpí předčasným odchodem; Halepová porazila Muchovou

Nebylo to poprvé, co přerostl bývalé reportéry ve smíšené zóně, kde si reportéři a účastníci mohli povídat. Po výhře Číny nad Itálií se zdálo, že Sharchukov dychtivě promluvil, jak ho řídil manažer týmu a překladatel. Třikrát se zastavil ve snaze kontaktovat reportéra, ale představitel týmu řekl, že nesmí mluvit, protože další den byl další zápas.

To by se líbilo trenérům NHL, kteří musí mluvit s reportéry před a po všech 82 zápasech základní části. Sharchukov nakonec omluvně rozhodil rukama, jako by chtěl říci, že se mu vymkl z rukou. Středa byla jiná. Jen ukázal na hodinky a pokračoval kolem. Zdá se, že není čas na rozhovor, ani s mocným americkým týmem, který za pár dní čeká na svůj tým.

Anton Politov, projektový ředitel Ruské federace adaptivního hokeje, která vyvíjí hokejové programy pro dětské brusle a další hokejové akce pro nevidomé a speciální sportovce, dokázal vyplnit některé mezery v trenérově životopise. V letech 2012 až 2017 pracoval po boku Sharchukova v juniorském hokeji.

Řekl, že Sharchukov navštěvoval institut v Karagandě v Kazachstánu a dokončil pokročilý výcvikový titul s názvem „Teorie hokeje a sportovní tréninkové techniky.“ Politov řekl, že jeho hráči jsou jeho studenti.

V roce 2012 se Sharashukov stal hlavním trenérem hokejového týmu Phoenix v Moskvě a v prvních třech letech tam vyhrál mistrovství. Několik jeho hráčů odešlo hrát za národní tým, do kterého nastoupil jako asistent v roce 2013.

Politov řekl, že Sharchukov byl vizionář, který plánoval roky dopředu a pečlivě sledoval výživu, trénink a pracovní vytížení svých hráčů.

„Věří, že nejprve je třeba myslet na disciplínu a pak to bude určitě na ledě,“ uvedl Politov v textové zprávě.

Má také výhodu štědrého financování a talentů, které poskytuje Čína.

READ  Profily výcvikového tábora Oklahoma City Thunder

„Hledání a rozvoj hráčů je hodně o penězích,“ řekl Juba. „Mohu si jen představit, jaké to pro ně muselo být.“

Když Čína zahájila svůj program v roce 2017, bylo se hodně co učit. David Hof, zuřivě oblíbený trenér americké reprezentace, toho o Číně v posledních letech moc nevěděl. A připomněl, že na jednom z turnajů v Jižní Koreji natáčeli členové čínské delegace, jak Američané nasedají na saně.

„Myslím, že se zajímali o nejnovější skate technologii,“ řekl Huff o svém dalším soupeři. „Do svého programu vložili spoustu zdrojů se zaměřením na hostování zápasů a je to vidět. Myslím, že to dokázali se spoustou sportů. Rozhodně patří do horní vrstvy hokeje.“

Zdánlivě odnikud patrně skutečně patřily medailistovi.

Amy Chang Shen Podílejte se na přípravě zpráv.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.