Stále uzavřeno po 30letém výpadku – DW – 27.12.2022

Stále uzavřeno po 30letém výpadku – DW – 27.12.2022

Poslední evropský summit pod předsednictvím České republiky v Radě Evropské unie (EU) se uskutečnil 15. prosince 2022. Vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera se nemohla zúčastnit, protože ten den čelila hlasování o důvěře v parlamentu v Bratislavě. . Na summitu ho zastupoval jeho český protějšek Petr Fiala.

I když se může zdát neobvyklé, že premiér jedné země zastupuje na mezinárodním summitu jinou zemi, pro Českou republiku a Slovensko to nehnulo brvou.

Třicet let poté, co se bývalé komunistické Československo 1. ledna 1993 rozpadlo na dva samostatné národy, jsou si tyto dvě země velmi blízké.

Český premiér Peter Fiala pro DW řekl, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou dobré.Foto: Luboš Palata/DW

Fiala to pro Deutsche Welle potvrdil: „Skvělé vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem se neprojevují pouze v této oblasti,“ řekl s tím, že obě země na Nový rok 2023 hrdě oslaví pokojné odloučení.

„Sametový rozvod“

Československý stát vznikl na konci 1. světové války, 28. října 1918, kdy vyhlásilo nezávislost na rozpadajícím se Rakousko-Uhersku. Hlavním argumentem pro tento krok bylo, že Češi i Slováci chtěli žít v jediném státě, Československu.

Přestože obě země spojila první Československá republika (1918-1938), okupace nacistického Německa (1939-1944/45) a komunistická diktatura (1945-1989), jejich kulturní, jazykové a strukturální rozdíly skutečně nezmizely. .

V roce 1992 vyhrály parlamentní volby strany, které odmítly vládu v obou částech země. Po vleklých jednáních souhlasili s pokojným rozpuštěním státu Československo 31. prosince téhož roku. Po 74 letech jednoty se Česká republika a Slovensko staly samostatnými zeměmi.

Mír a přátelství

„Nesmíme zapomínat, že rozbití Československa bylo nejen pokojné, ale neobvykle přátelské,“ řekl Fiala s tím, že vztahy mezi oběma zeměmi byly výjimečné nejen na politické úrovni, ale i mezi lidmi a podniky. „Je to úžasné a ukazuje to, že vytvoření dvou nezávislých zemí byl správný krok a pomohlo to oběma zemím,“ řekl Fiala.

READ  Jak vidět předpovědi, rozpory a mezinárodní přátelství

Slovenští politici a diplomaté souhlasí. Slovenský ministr zahraničí Rastislav Kácer (vlevo na přední fotografii se svým českým kolegou Janem Lipavským) se s láskou ohlíží za dobou, kdy byl velvyslancem své země v České republice. „Je velkou ctí být slovenským velvyslancem v Praze,“ řekl. „Jste diplomatický král. Přicházejí za vámi jiní velvyslanci a říkají: Nikdo nerozumí české politice jako vy, vysvětlete nám to.“

Rudolf Zindrak
Rudolf Jindrák se ujme postu českého velvyslance na Slovensku 1. ledna 2023.Foto: Luboš Palata/DW

Neméně prestižní je v českých diplomatických kruzích i post velvyslance na Slovensku. Ilustruje to Livi Klasová, česká velvyslankyně na Slovensku v letech 2013 až 2018, bývalá první dáma České republiky a manželka bývalého prezidenta Václava Klause.

Živá přeshraniční výměna

Dalším znakem úzkých vazeb je první zahraniční cesta nově zvolených prezidentů, premiérů a ministrů zahraničí každé země do hlavního města druhé země. Mezi oběma vládami se také pravidelně konají bilaterální jednání.

I na univerzitní úrovni je vysoká míra výměny: občané každé země mohou studovat v té druhé zdarma – což usnadňuje fakt, že český a slovenský jazyk jsou si vzájemně srozumitelné. V České republice studuje více než 25 000 slovenských studentů, kteří zde tvoří více než 10 % všech studentů. Počet českých studentů na Slovensku je velmi nízký, protože slovenské univerzity nejsou považovány za prestižní.

Slovenský politolog Grigorije Mechesnikov
Podle slovenského politologa Grigorije Mesesnikova ukazují průzkumy dobré vztahy mezi Čechy a Slováky.Obrázek: Soukromé

V České republice pracují tisíce slovenských lékařů a sester. Slovenské kořeny má asi 91 000 českých občanů, trvalý pobyt v ČR má asi 114 000 Slováků.

Československo je stále živé v srdcích a myslích lidí

Slovenský politolog Grigorij Meseznikov z Institutu pro veřejné otázky v rozhovoru pro DW potvrdil, že vztahy mezi Čechy a Slováky jsou celoplošně dobré. „Slováci vnímají Čechy velmi pozitivně, což se odráží v průzkumech veřejného mínění. I v Česku jsou Slováci vnímáni jako blízký národ,“ řekl.

READ  Wildfire Europe: Řecko, Tenerife a Česká republika bojují s novými a pokračujícími požáry

„Československo je stále živé v srdcích a myslích lidí, i když intenzita je jiná,“ řekl Mečesnikov. Podle průzkumu pražského Institutu pro empirický výzkum STEM z listopadu 2022 se 91 % Slováků a 87 % Čechů stále považuje za blízké spojence. Asi 53 % Slováků, ale jen 35 % Čechů se domnívá, že rozpad Československa byl špatný.

Nedávné napětí ohledně nelegálního přistěhovalectví

I přes tato pozitiva mají mnozí odborníci pocit, že zvláštní povaha vztahu mezi oběma zeměmi pomalu slábne. „V mnoha oblastech není náš vztah výjimečný,“ přiznává Rudolf Jindrák, vedoucí mezinárodního oddělení Kanceláře prezidenta České republiky. „Česko-slovenské vztahy v Evropské unii se rozpustily jako kostka cukru, po vstupu do EU jsme jim přestali věnovat dostatečnou pozornost,“ řekl DW.

Tři migranti sedí u venkovního stolu poblíž stanů v uprchlickém táboře v Kutech na Slovensku na česko-slovenské hranici 10. listopadu 2022.
Imigranti v uprchlickém táboře v Kutech na Slovensku. Většina nelegálních imigrantů vstupujících na Slovensko pochází ze Sýrie a raději jdou přes Českou republiku a Německo.Obrázek: Radovan Stoklasa/REUTERS

To se projevilo při první velké krizi bilaterálních vztahů od osamostatnění obou zemí: 29. září letošního roku uzavřela Česká republika hranici se Slovenskem.

Jedním z důvodů uzavření hranic je prudký nárůst počtu nelegálních imigrantů vstupujících do země přes Slovensko. Bratislava odmítla přijmout zpět migranty zastavené českou policií na základě dohody o sjednocení EU. „Ano, jedním z důvodů pro znovuzavedení kontrol na naší společné hranici je problematické naplňování Reading Agreement ze strany Slovenska,“ potvrdila DW Hana Malá z tiskového odboru Ministerstva vnitra ČR.

Uzavření hranic vedlo k protestům slovenských řidičů kamionů. Ani jednání premiérů 11. listopadu 2022 spor nedokázalo vyřešit a 30. výročí vzniku dvou nezávislých států zůstalo v temnotě.

Tento článek byl původně publikován v němčině.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *