Průmyslový palác: symbol moderní Prahy slaví 130. narozeniny


Průmyslový palác, Foto: Thomas Vodnanski / Český rozhlas

Průmyslové sídlo navrhl český architekt Bedřich Münzberger. Palác tvoří prosklená budova s ​​ocelovou konstrukcí, jejíž nejvyšším bodem je 51 metrů vysoká hodinová věž. Věž byla veřejnosti přístupná během jubilejního veletrhu na oslavu české průmyslové a technologické inovace. Poprvé si návštěvníci mohou vychutnat pohled z vrcholu Trojského zámku na protějším břehu Vltavy.

V letech 1952-1954 byla budova přestavěna podle koncepce Pavla Smetany a velmi brzy byly přidány prvky realistického socialismu. Fasádu průmyslového zámku původně zdobil majestátní portál a velké české sochy. V zadní části budovy byla tato brána zachována. Na postranní křídla byly umístěny busty významných českých techniků.

V té době (po nástupu komunistů k moci) se budova již nazývala Kongresový palác a výstaviště se jmenovalo Park kultury a zábavy Julius Vucic. Korunu svatého Václava na věži paláce nahradila červená sovětská hvězda. Zatímco zde pokračovaly výstavy a kulturní akce, až do roku 1981 byly hlavní události pečlivě sledovány pro sjezdy Komunistické strany Československa.

Průmyslový palác 1935, Foto: Archiv Muzea hlavního města Prahy

Požár průmyslového paláce v říjnu 2008

16. října 2008 bylo úplně vypáleno levé křídlo zámku a ve stánku vystavovatelů byl ponechán elektrický krb. Celková škoda dosáhla 1 miliardy korun. Po požáru Magistrát hl. M. Prahy zjistil, že původní plány zmizely. Byli však později přivedeni zpět. Rekonstrukce průmyslového paláce začala až nedávno.

READ  Ekonomové očekávají ve druhém čtvrtletí prudký růst platů v České republice


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *