Průmyslový palác: symbol moderní Prahy slaví 130. narozeniny


Průmyslový palác, Foto: Thomas Vodnanski / Český rozhlas

Průmyslové sídlo navrhl český architekt Bedřich Münzberger. Palác tvoří prosklená budova s ​​ocelovou konstrukcí, jejíž nejvyšším bodem je 51 metrů vysoká hodinová věž. Věž byla veřejnosti přístupná během jubilejního veletrhu na oslavu české průmyslové a technologické inovace. Poprvé si návštěvníci mohou vychutnat pohled z vrcholu Trojského zámku na protějším břehu Vltavy.

V letech 1952-1954 byla budova přestavěna podle koncepce Pavla Smetany a velmi brzy byly přidány prvky realistického socialismu. Fasádu průmyslového zámku původně zdobil majestátní portál a velké české sochy. V zadní části budovy byla tato brána zachována. Na postranní křídla byly umístěny busty významných českých techniků.

V té době (po nástupu komunistů k moci) se budova již nazývala Kongresový palác a výstaviště se jmenovalo Park kultury a zábavy Julius Vucic. Korunu svatého Václava na věži paláce nahradila červená sovětská hvězda. Zatímco zde pokračovaly výstavy a kulturní akce, až do roku 1981 byly hlavní události pečlivě sledovány pro sjezdy Komunistické strany Československa.

Průmyslový palác 1935, Foto: Archiv Muzea hlavního města Prahy

Požár průmyslového paláce v říjnu 2008

16. října 2008 bylo úplně vypáleno levé křídlo zámku a ve stánku vystavovatelů byl ponechán elektrický krb. Celková škoda dosáhla 1 miliardy korun. Po požáru Magistrát hl. M. Prahy zjistil, že původní plány zmizely. Byli však později přivedeni zpět. Rekonstrukce průmyslového paláce začala až nedávno.

READ  Od akademika k dělníkovi: Hospodářská krize Afghánistánu šetří jen málo


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *