Hajj Neeraj Chopra: Seznamte se s Janem Železným, vyhrajte zlato a stříbro v hodu oštěpem ve Finsku

Hajj Neeraj Chopra: Seznamte se s Janem Železným, vyhrajte zlato a stříbro v hodu oštěpem ve Finsku

Neeraj Chopra byl v těchto dnech na pouti a na této duchovní cestě vybíral třpytivé suvenýry. Během týdne získal stříbro a zlato – poté, co jeho národní rekord zajistil druhé místo na hrách Paavo Nurmi, byl úřadující olympijský vítěz na stupních vítězů na sobotních hrách v Kuortane.

Před pár měsíci se na tréninku v Turecku setkal s Janem Selezným, nejvyšším božstvem věřících s hodem oštěpem. Nyní se to dostalo na titulky z Finska, země, kde je házení oštěpem národní zábavou a Keihaskarnivaalits – mají slovo věnované karnevalům oštěpů – mají zápal podobný kumbh-mela.

Je to amatérský týmový vesnický sport a je to také vážný hon na profesionály. Finové během let získali 26 olympijských medailí, z toho 9 zlatých, v údajně nejtrestnějším sportu pro končetiny.

Choprův krk v žádném případě nepocházel z finské džungle, alespoň v té době. Ale po zlatu na olympiádě v Tokiu se věci změnily. V špinavých městech Haryany bývaly děti, jak nosí kopí do vesnických polí, ale my se v příběhu posouváme dál.

Jako všichni průkopníci, když se Chopra vydal cestou nejmenšího pohybu, neměl žádné značení, které by ho vedlo. Připoutanost ke sportu, který nesouvisel s jeho vesnicí poblíž Panipatu, měla zjevné potíže. Smartphone se bude hodit.

Železného videa na YouTube pravidelně spotřebovávají většinu mobilních dat Chopra.

Předstartovní rutina českého držitele světového rekordu v 17 krocích se stane pro Khandrovu teenagerku posedlostí. Železný dostih je ve světě atletiky uměleckým dílem. Pro biomechaniky pracující s elitními sportovci je to fascinující studie lidského pohybu.

Jeho prvních 15 kroků bylo v perfektním tempu. elezný byl dost rychlý na to, aby dodal své hybnosti mocný hod oštěpem, než pustil ruku a vyšplhal vysoko. Přibližoval se také dostatečně pomalu, protože potřeboval provést ten jemný a složitý závěrečný manévr zahrnující jeho končetiny.

Poslední dva kroky předkola jsou prý Železného úžasným oštěpařským duchem. Přimělo ho to hodit oštěpem na délku 98,48 metru, což je zhruba délka fotbalového hřiště.

READ  Evil Geniuses, Team TSM Přesun na 4-0 na DPC ESL One Spring

Balónový rytmus paží a nohou přiměl fyziky k údivu nad hladkým a efektivním přenosem motorické energie těla do rychlosti oštěpu. Železý na dráze byl jako turbína, která fungovala jako rotorový systém, aby zapálil kopí na obloze.

V mimořádném YouTube dokumentu World Record Jan Železný se odborníci zamýšlí nad těmi záhadnými posledními krůčky. Mluví o tom, jak v poslední fázi běhu, když trojnásobný zlatý olympijský medailista pevně položil levou nohu na zem před sebe, stiskl jeho tělo a prohnul záda tak, že nabyl tvaru oblouku.

Poslední Železného odraz by poslal oštěp do velké duhy, která by hleděla na svět s otevřenou tlamou. Chlapci a dívky s vykulenýma očima jako Chopra vzhlíželi k nebi a snili. Pohled je přiměje věřit v sebe sama. Při sledování dvoumetrové výšky sotva zkouší s postavou, která připomínala spíše plavce než nadhazovače, semena „ano, takže můžu“ klíčit v těch nejnešikovnějších náctiletých. Byl to jejich mesiáš železný, kdo dal zprávu, že k vrhání velkých vzdáleností na kopí je potřeba flexibilita, která může těžit z tvrdé práce, a ne z masivní kostry, se kterou se narodil.

Tajemstvím Železného úspěchu nebyla hrubá síla, vysoká struktura nebo DNA. Byla to propracovaná technika hodu a pevné yardy, kvůli kterým mu oštěp vyletěl z ruky a vynesl ho do velkých výšek. Na rozdíl od jiných vrhačských akcí se oštěp neomezoval na přirozeně svalnaté nebo vysoké vázání pásem.

V dokumentu s anglickými titulky vypráví belgický vrhač Johan Kluck přes 80 metrů vysoký o Železném, když otevírá dveře oštěpařské arény světu. „Nyní vidíme, že pole soutěžících se mnohem rozrostlo. Nyní jsou tu malí Číňané, Japonci a Indové, kteří házejí více než 85 metrů. Tento typ nám ukazuje, že to prostudovali a došli k závěrům a že také umí dosáhnout úspěchu.“

Určitě mají, Chopra je toho nejlepším příkladem.

READ  Ondrej Kudela: Hráč Slavie Praha vynechal zápas České republiky ve Walesu kvůli tvrzením Glen Camary o rasismu | fotbalové novinky

Železn často překvapoval své spolustřelce tím, co na tréninku dokázal. Ti, kteří ho sledovali při tréninku, říkají, že přijdou dny, kdy hvězda stráví většinu času a energie opakováním velmi jednoduchého cvičení.

Začne vstávat, jako by byl v posledním kroku přípravy na něj – levá noha dopředu, za pravý úhel. Celé hodiny opakoval ten jemný kývavý pohyb vpřed. To, co vypadalo jako nevýrazná rozcvička, bylo ve skutečnosti nácvikem pro moment, kdy se oštěpaři vše sejde.

Ve smyčce si nacvičoval přesný okamžik každého pohybu a zkroucení jeho svalů, šlach a vazů, které se spojí, aby poháněly oštěp dále. Železný připomínal mistra tchaj-ťi, tiskl si levou přední nohu a kroutil pravý kotník, jako by drtil hmyz na zemi. Neustále žil a prožíval tu mikrosekundu, kdy energie proudí z nohou, zad, rukou a nakonec do oštěpu.

Belgický trenér Patrick Bouchard během zimy často jezdí do Jihoafrické republiky, aby byl v tréninkových centrech, kde bude sídlit i Železný. Pamatuje si, jak hrdina nadhazovač neustále cvičil tai chi. Perfekcionista na tom bude pokračovat, dokud jeho svaly nebudou podrážděné spínačem. Chtěl vrazit levou nohu, aby dal tělu znamení, aby se proměnilo v katapult a vrhlo oštěp do nových vzdáleností.

„Chtěl, aby kinetická schopnost[tohoto těla]byla schopna vyrazit bez přemýšlení,“ říká Bosschaer v dokumentu.

Podívejte se na Chopra na vrcholu jeho soutěže, než hodí historickou zlatou medaili v Tokiu. Držením oštěpu oběma rukama to také dává tělu šmrnc. Také švihá levou nohou a pravou provádí rutinu „rozbití brouka“. Je to rada Železnému, muži, který dal model pro moderní oštěpy, otevřel tento sport všem druhům těl a udělal z oštěpařů rovné podmínky.

Chopraovo zlato bylo velkým oznámením pro všechny Indy o možnosti tak učinit. Po Tokiu už oštěpy nebyly výsadou Skandinávců, těch, kteří se potýkali s drsnou geografií a násilnou historií.

READ  Zlato může být klíčem k odemknutí nepolapitelné, ale vysoce žádoucí reakční cesty pro budoucí elektroniku – ScienceDaily

Nedaleko Choprova domova malá harjanská vesnička jménem Pangaon brzy dostane nové jméno – Malé Finsko. To proto, že chlapci a dívky z regionu stáli na stupních vítězů na celostátním setkání. Vesnický učitel tělesné výchovy Hanuman Singh byl důvodem, proč se na slepičí farmě každé ráno a večer scházely děti v šortkách, tričkách a bajonetech.

V mnohem menším měřítku má Pangaon dojem Kihaskarnevalets. Existuje mnoho videí z oštěpařských karnevalů, kde děti pod očima starých mistrů, kteří neustále upozorňují na své umělecké nedostatky, po vypuštění oštěpu bez námahy a neomylně klopýtnou o obličej – stejně jako Zelenzy a Chopra.

Webová stránka Peak Performance, během teoretizování oštěpové nadřazenosti ve Finsku, s odkazem na profesora sociologie Paavo Sipanena. Hovoří o tradici země, která umožňuje dětem přístup na volná pole. Píše: „Házení předmětů – spolu se zvedáním kamenů, házením broků, zápasem s paží, lezením na stromy atd. – bylo vždy součástí finské tradice fyzického cvičení.“

Během pandemie najala spisovatelka zločinu Antti Tomanen v nádherném díle pro Sunday Times její matku a zmínila se, jak Ezauovo sebedistancování a sociální distancování přirozeně vzniklo.

„Zdá se, že Finsko během desetiletí vyprodukovalo působivou řadu světových hudebních dirigentů, pilotů Formule 1, architektů, módních návrhářů, skateboardistů, běžců na dlouhé tratě, filmových režisérů, skladatelů a spisovatelů. A pokud zde vidíte trend , možná ne Jsi osamělý. Pravda je, že jsou. Sami v kokpitu, na jevišti a jevišti, píšou na židlích a běhají v botách. Vždy sami – a přísně mezi sebou udržovali sociální vzdálenost dlouho předtím, než se to stalo normou.“

Jak Tuomainen, tak Seppanen mohou mluvit o Haryanině lásce k přírodě a nezávislé osobnosti jejich tvrdě zasahujících sportovců, kteří nemluví.

Rychlá registrace
Podívejte se na naše speciální ceny pro mezinárodní čtenáře, když show trvá

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *