Čína přijímá zákony proti zahraničním sankcím

Čínská národní vlajka v čínském Pekingu, 29. dubna 2020. REUTERS / Thomas Peter / File Photo

Čína ve čtvrtek přijala zákon proti zahraničním sankcím, protože usiluje o zmírnění tlaku ze strany Spojených států a Evropské unie na obchod a technologie, Hongkong a Sin-ťiang.

Nový zákon je nejnovějším a nejširším právním nástrojem Číny reagujícím na zahraniční sankce a jeho cílem je podle čínských odborníků dát čínským odvetným opatřením větší legitimitu a předvídatelnost.

Zahraniční společnosti jsou však znepokojeny tlumícím účinkem, který může mít na zahraniční investice.

Stálý výbor Národního lidového kongresu, nejvyšší čínský zákonodárný sbor, přijal zákon ve čtvrtek, uvádí státní televizní stanice CTV. Podrobnosti jeho obsahu však dosud nebyly zveřejněny.

Na všech 14 členů komise se vztahují americké sankce za přijetí zákona o národní bezpečnosti v loňském roce, který podle kritiků zmrzačil politické svobody v Hongkongu. Peking říká, že je nutné obnovit stabilitu ve městě. Přečtěte si více

Loni v listopadu vyzval prezident Si Ťin-pching vládnoucí komunistickou stranu, aby použila právní prostředky k obraně svrchovanosti, bezpečnosti a zájmů Číny proti zahraničním stranám.

Čínský národní lidový kongres ve své výroční zprávě z března uvedl, že chce „aktualizovat náš právní nástroj“, aby čelil rizikům sankcí a cizích zásahů. Přečtěte si více

V lednu ministerstvo obchodu oznámilo mechanismy pro posouzení, zda jsou zahraniční omezení čínského obchodu a obchodních aktivit oprávněné, a pro čínské jednotlivce nebo společnosti, aby podali žádost o náhradu škody u čínského soudu. Přečtěte si více

USA a jejich spojenci uvalili na čínské úředníky zvýšené sankce za vyjádření znepokojení nad tím, jak Čína zachází s muslimskou ujgurskou menšinou v Sin-ťiangu a prodemokratickými aktivitami v Hongkongu, což vedlo k protisankcím Číny vůči úředníkům a úředníkům USA a Evropské unie .

Washington se také zaměřil na čínské společnosti, jako jsou Huawei a ZTE, za porušení amerických sankcí vůči Íránu nebo Severní Koreji, což je čin, který Čína nazvala „dlouhodobou jurisdikcí“.

READ  Kábul: Nejméně 16 zraněných při explozích v nemocnici

Návrh zákona prošel tajným prvním čtením v dubnu a byl přijat ve čtvrtek, sotva dva dny poté, co NPC oznámila druhé čtení návrhu zákona. Přeskočí třetí čtení, které se běžně vyžaduje u jiných účtů.

Obchodní komora Evropské unie uvedla, že její členové jsou znepokojeni nedostatkem transparentnosti ohledně přijetí návrhu zákona.

„Zdá se, že Čína spěchá. Takové opatření nepomůže přilákat zahraniční investice ani uklidnit společnosti, které se stále více domnívají, že budou použity jako nástroje oběti v politické šachové hře,“ řekl agentuře Reuters Jörg Woetke, prezident komory .

Sean Wu z hongkonské právnické firmy Paul Hastings uvedl, že zahraniční firmy, které chtějí podnikat v Číně, se mohou potýkat se zvýšenou kontrolou ze strany čínských regulačních orgánů, pokud jde o jejich operace doma i v zahraničí.

Čínští experti tvrdí, že Peking jednoduše přebírá stránku z příruček USA a Evropské unie, které v posledních letech přijaly různé zákony, které slouží jako právní základ pro jejich spolupráci s Čínou.

„Čína dříve neměla ani ekonomickou sílu, ani politickou vůli použít právní prostředky k reakci na americké sankce. Nyní má obojí,“ uvedl Wang Jiangyu, profesor práva na City University v Hongkongu.

„Spolupráce je tou nejlepší možností, ale Spojené státy si to nepřejí. Odplata, stejně jako tento nový zákon, je druhou nejlepší možností. Absorpce je nejhorší,“ řekl.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *