Čína hodlá vyslat na vesmírnou stanici Tiangong nové moduly a ko-orbitální kosmické lodě

Čína hodlá vyslat na vesmírnou stanici Tiangong nové moduly a ko-orbitální kosmické lodě

BAKU, Ázerbájdžán – Čína pošle v příštích letech na vesmírnou stanici Tiangong nové moduly, aby se rozšířila velikost a možnosti stanice.

Budoucí plány pro Tiangong byly představeny na 47. mezinárodním astronautickém kongresu v Baku 4. října. Zhang Qiao z Čínské akademie leteckých technologií (CAST) představil plány na rozšíření Tiangongu ze tří na šest jednotek.

„V budoucnu postavíme sadu šesti 180tunových modulů,“ řekl Zhang. Tiangong má v současné době tři jednotky, z nichž každá váží asi 22 tun.

V nadcházejících letech bude představen multifunkční rozšiřující modul se šesti dokovacími porty, který toto rozšíření umožní. Ten bude ukotven do předního portu základní jednotky Tianhe. Do Tiangongu pak lze přidat jednotky plné velikosti. Vesmírné novinky Uvědomujete si, že časový plán pro takové starty je asi za čtyři roky.

Hmotnost rozšířeného Tiangongu bude jen něco málo přes třetinu hmotnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která váží asi 450 metrických tun. První modul Mezinárodní vesmírné stanice Zarya byl vypuštěn v roce 1998. Partneři programu se snaží maximalizovat využití staré stanice do roku 2030.

Zhang také řekl, že se vyvíjejí rozšiřující rozhraní pro experimentální modul Tianhe a Wentian, aby bylo možné hostovat velké externí užitečné zatížení.

Vyvíjejí se také nafukovací jednotky. Ty by sloužily jako potenciální stanoviště a počáteční ověření pro průzkum Měsíce s posádkou.

Plánuje rozšíření vesmírné stanice Tiangong. Kredit: Andrew Jones/SpaceNews

CAST je pobočkou CASC, hlavního čínského státního dodavatele leteckého průmyslu. Akademie vyvíjí a vyrábí kosmické lodě včetně modulů Tiangong a pravděpodobně se bude podílet na vývoji nových modulů.

Základní třímodulový plán Tiangong („Nebeský palác“) byl původně specifikován tak, že zůstane na oběžné dráze minimálně 10 let.

Kolem roku 2024 je naplánován start společného kosmického dalekohledu třídy Hubble, zvaného Xuntian. Bude moci zakotvit s Tiangongem za účelem údržby, oprav, doplňování paliva a modernizace.

READ  GPS, internet a satelity mohou být ovlivněny - Technology News, Firstpost

Zhangova prezentace také poznamenala, že více kosmických lodí „bude pravděpodobně létat na společné oběžné dráze s CSS [Chinese space station] Pro příjem služeb na oběžné dráze.“

CSS bude podle Zhanga postupně hrát důležitou roli jako „klíčový vesmírný port“.

Mezi další vylepšení plánovaná pro Tiangong patří 3D tiskárny a vývoj inteligentních robotů, modernizace komunikace a robotických paží a vývoj systému monitorování, detekce a varování vesmírného odpadu. Vznikne také digitální dvojče stanice.

Rozšíření stanice přichází v době, kdy Čína pracuje na mnoha dalších nákladných a obtížných vesmírných projektech. Tyto plány zahrnují vyslání prvních astronautů na Měsíc před rokem 2030 a zároveň výstavbu mezinárodní výzkumné stanice Měsíce ve 30. letech 20. století. Čína také pracuje na vzorové návratové misi na Mars. Ve srovnání s projektem MSR NASA a ESA to bude mnohem jednodušší mise, ale stále bude neuvěřitelně složitá. Nejnovější projekt mezitím prošel rozpočtovou kontrolou ve Spojených státech

Rostoucí rozsah čínských vesmírných aktivit odráží jasný nárůst zdrojů přidělených vesmírnému sektoru, ale může také vytvářet logistické, technické nebo rozpočtové problémy.

Experimenty a spolupráce

Liu Zongming, zástupce hlavního konstruktéra systému využití vesmíru pro čínský program pro lety lidí do vesmíru, řekl publiku, že pro Tiangong bylo zahájeno více než 100 vědeckých výzkumných projektů. Z těchto projektů bylo 65 realizováno a 48 je stále v realizaci.

Liu dodal, že mezinárodní spolupráce byla realizována prostřednictvím Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti (UNOOSA), přičemž první kolo experimentů již bylo vybráno. Brzy a poté se očekává nové kolo výzev k předkládání návrhů. Leo taky Zvýraznit Spolupráce s Evropskou kosmickou agenturou.

Čínská agentura pro lety do vesmíru, CMSEO, se snaží otevřít Tiangong pro různé komerční účely včetně cestovního ruchu. Nedávno také vybrala čtyři návrhy, které se přesunou do fáze podrobné projektové studie k vývoji nízkonákladových zásobovacích misí na vesmírnou stanici.

READ  Rakovina "roste lépe během spánku": Vědci varují, že nádory se "probouzí" během noci

Středeční prezentace také několikrát zmínily, že Čína se těší na spolupráci různého druhu s Tiangongem. To zahrnuje spolupráci na úrovni užitečného zatížení, technologie a modulů.

CMSEO začátkem tohoto roku oznámilo, že se chystá zahájit výběr mezinárodních astronautů, kteří budou létat na vesmírnou stanici. O operaci nebyla poskytnuta žádná aktualizace.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *