„Chirurg ve mně nechal pytel lékařských vzorků po operaci kýly.“

„Chirurg ve mně nechal pytel lékařských vzorků po operaci kýly.“
  • Napsali Joe Pike a Charlotte Rolls
  • BBC Newsnight

Komentář k fotce, Tom Hadreas řekl Newsnight o trvalém dopadu na jeho zdraví po operaci kýly v roce 2016

BBC zjistila, že muž zjistil, že po operaci kýly mu v žaludku zůstal pytel lékařských vzorků.

Chirurg, který operaci provedl v Royal Sussex County Hospital v Brightonu v roce 2016, po sobě také zanechal část střeva Toma Hadrease, která byla během operace přeříznuta.

Podle zprávy o nemocničním incidentu, kterou viděl BBC Newsnight, si chirurg uvědomil svou chybu, když jel domů z práce.

Sussexská policie vyšetřuje nejméně 105 případů údajné lékařské nedbalosti ze strany dvou chirurgických týmů v Sussex University Hospitals NHS Trust.

Nadace uvedla, že práce jejích chirurgických týmů je „nepřetržitě a pečlivě sledována“ a „kdykoli naše péče nedosahuje našich vysokých standardů, podnikneme okamžitá opatření“.

Inženýr v důchodu Tom Hadreas (63) si na zotavovacím lůžku, když účinky celkové anestezie odezněly, pamatuje, že ho navštívil lékař.

Pan Hadreas říká: „Byl jsem při vědomí a slyšel jsem, co mi chirurg šeptal do ucha. Řekl: ‚Je mi to tak líto‘ a myslím, že řekl: ‚Udělali jsme chybu‘ a ‚já „Musím tě vzít zpátky na operaci.“

Pan Hadreas se později dozvěděl, že chirurg operoval v jeho mysli, když jel domů, a uvědomil si, co udělal.

„Otočil auto a jel zpět do nemocnice,“ říká pan Hadreas.

Stejný chirurg pak provedl druhý chirurgický zákrok k odstranění vaku se vzorkem a části střeva, které byly náhodně ponechány během počáteční operace.

Vedení nemocnice to klasifikovalo jako „nikdy se nestala událost“ – něco, co se nemělo stát – a vedlo k vyšetřování vážné nehody.

Chirurg, kterého BBC z právních důvodů nejmenovala, ale pokračoval a stále pracuje pro fond. Následně byl jmenován do kurzu poradců proti radě některých kolegů, kteří si mysleli, že nemá dostatečnou kvalifikaci.

Další „obavy o způsobilost“ chirurga byly zdůrazněny v e-mailech mezi vedoucími zaměstnanci. V roce 2019 General Medical Council (GMC), která reguluje lékaře ve Spojeném království, kontaktovala Hospital Trust v reakci na stížnost, kterou obdržela ohledně stejného chirurga.

Důvěra tvrdí, že vyšetřování GMC nesouviselo s bezpečností pacientů a dospělo k závěru, že „není žádný případ, na který by bylo možné odpovědět, a není vyžadována žádná akce“.

V roce 2022 Komise pro kvalitu péče (CQC) – nezávislý regulační orgán pro zdravotnictví – kontaktovala nemocniční trust, aby nahlásila obavy z operací prováděných stejným chirurgem. CQC řekl BBC: „Podrobnosti poskytnuté trustem nás ujistily, že CQC při této příležitosti nevyžaduje žádné další kroky.“

Mladší lékaři v nemocnici také vznesli s generálním ředitelem a hlavním lékařem řadu obecných obav o bezpečnost pacientů – včetně těch, které se týkají tohoto chirurga.

Širší obavy účastníků školení – včetně „zjevného nárůstu úmrtnosti v průběhu let“ – byly citovány v nezávislé zprávě Health Education England.

Profesorka Katie Urch, hlavní lékařka Sussex University Hospitals NHS Foundation Trust, řekla: „Náš chirurgický personál se zavázal poskytovat našim pacientům tu nejlepší a nejbezpečnější péči, často v obtížných situacích.

„Chirurgové nepracují jako jednotlivci, spolupracují v týmech. Tyto týmy jsou vysoce kvalifikované a provádějí složité operace, které nejsou nikdy bez rizika.

„Jejich výsledky jsou neustále a pečlivě sledovány – interně i externě – a když naše péče nedosahuje našich vysokých standardů, okamžitě podnikneme kroky k tomu, abychom se učili a zlepšovali.“

V roce 2023 čtyři informátoři řekli BBC, že pacienti zemřeli zbytečně, zatímco jiní byli „účinně zohaveni“. Oznamovatelé si také stěžovali na „mafiánskou“ kulturu řízení.

Trust již dříve uvedl, že jeho hlavní prioritou je poskytovat „bezpečnou a účinnou péči“, že data neodrážejí obvinění ze zbytečných úmrtí a že neexistují žádné důkazy o toxické kultuře shora dolů.

Asi osm let po operaci kýly řekl pan Hadreas Newsnight o trvalém negativním dopadu na jeho zdraví.

„Není vůbec pochyb o tom, že trpím,“ říká. „Postihlo mě to. Mám teď slabý žaludek a nemůžu pořádně zvednout nic těžkého.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *