Neurovědci objevují novou funkci mozečku: emoční paměť

Cerebellum (aktivace červeně) komunikuje s různými oblastmi mozku (aktivace zeleně), aby se zlepšilo ukládání emocionálních informací. Kredit: MCN, Univerzita v Basileji

Mozeček je známý především pro regulaci pohybu. Vědci z Basilejské univerzity nyní zjistili, že mozeček hraje důležitou roli i při zapamatování emocionálních zážitků.

Pozitivní i negativní emoční zážitky jsou zvláště dobře uloženy v lidské paměti. Tento jev je důležitý pro naše přežití, protože si nebezpečné situace musíme pamatovat, abychom se jim v budoucnu vyhnuli. Předchozí studie ukázaly, že hlavní roli v tomto jevu hraje mozková struktura zvaná amygdala, která je důležitá při zpracování emocí. Emoce aktivují amygdalu, která zase usnadňuje ukládání informací v různých oblastech mozku.

Mozeček (latinsky znamená „malý mozek“) je část mozku v zadní části hlavy mezi velkým mozkem a mozkovým kmenem. Kromě jiných funkcí hraje mozeček důležitou roli v řízení motoriky, regulaci rovnováhy pro chůzi a stání a dalších komplexních motorických funkcích.

Současný výzkum se zabývá rolí mozečku při ukládání emocionálních zážitků. V rozsáhlé studii vědci ukázali 1418 účastníkům emocionální a neutrální obrázky a zaznamenali mozkovou aktivitu lidí pomocí magnetické rezonance. Studii vedli profesor Dominique de Quervain a profesor Andreas Papasoteropoulos na univerzitě v Basileji. Publikováno 3. října v Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

V později provedeném paměťovém testu si účastníci pamatovali pozitivní a negativní obrázky mnohem lépe než neutrální obrázky. Zlepšené ukládání emocionálních obrazů bylo spojeno se zvýšenou mozkovou aktivitou v oblastech mozku, o kterých je již známo, že hrají určitou roli. Tým však také identifikoval zvýšenou aktivitu v mozečku.

Mozeček v komunikaci s mozkem

Vědcům se také podařilo prokázat, že mozeček vykazuje silnější spojení s různými oblastmi mozku během procesu zvýšeného ukládání emocionálních obrazů. Přijímá informace z cingulárního gyru – oblasti mozku důležité pro vnímání a hodnocení emocí. Kromě toho mozeček vysílá signály do různých oblastí mozku, včetně amygdaly a hippocampu. Ten hraje ústřední roli při ukládání paměti.

READ  Bylo nalezeno ochranné probiotikum pro ALS

„Tato zjištění naznačují, že mozeček je nedílnou součástí sítě odpovědné za zlepšení ukládání emočních informací,“ říká de Quervain. I když je zlepšená paměť na emocionální události kritickým mechanismem přežití, má stinnou stránku: v případě vysoce negativních zážitků může vést k opakované úzkosti. To znamená, že zjištění, která byla nyní publikována, mohou být také relevantní pro pochopení psychologických stavů, jako je PTSD.

Basilejský výzkum emocí a paměti

Současná studie je součástí rozsáhlého výzkumného projektu prováděného Výzkumnou platformou pro molekulární a kognitivní neurovědy (MCN) na Univerzitě v Basileji a Univerzitní psychiatrické kliniky (UPK) v Basileji. Cílem tohoto projektu je lépe porozumět emočním a kognitivním procesům a přenést poznatky ze základního výzkumu do klinických projektů.

Odkaz: „Vazby lidského mozečku a mozkové kůry se podílejí na zlepšování emocionální paměti“ od Matthias Vastenrath, Clara Spalik, David Coyle, Eva Los, Annette Melnik, Tobias Egli, Natalie Schektans, Leonie Geismann, Benno Rosendal, Andreas Papasoteropoulos a J. . De Quervain, 3. října 2022, k dispozici zde. Proceedings of the National Academy of Sciences.
DOI: 10.1073/pnas.2204900119

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *