Délka dne se může změnit, protože vnitřní jádro Země se od roku 2010 zpomaluje: studie

Délka dne se může změnit, protože vnitřní jádro Země se od roku 2010 zpomaluje: studie

Vědci uvedli, že zpomalení vnitřního jádra Země může změnit délku jediného dne

Nové Dillí:

Nová studie přinesla „jednoznačný důkaz“, že vnitřní jádro Země začalo od roku 2010 zpomalovat svou rotaci ve srovnání s povrchem planety.

Vědci uvedli, že zpomalení může změnit délku dne na Zemi o zlomky sekundy.

Vnitřní jádro Země, pevná koule vyrobená ze železa a niklu, je zavěšena v kapalném vnějším jádru (vyrobeném z roztavených kovů) a držena na místě gravitací. Vnitřní a vnější jádro dohromady tvoří jednu ze tří vrstev planety – další dvě jsou plášť a kůra.

Protože je fyzicky nepřístupné, výzkumníci obvykle studují jádro pomocí analýzy záznamů vln ze zemětřesení – seismogramů.

„Když jsem poprvé viděl seismogramy ukazující tuto změnu, byl jsem zmatený,“ řekl John Fidell, profesor geověd na University of Southern California v USA.

„Ale když jsme našli dvacet dalších pozorování ukazujících na stejný vzorec, závěr byl nevyhnutelný. Vnitřní jádro se poprvé po mnoha desetiletích zpomalilo,“ řekl Vidal, který je také korespondentem studie publikované v časopise. Příroda.

O zpomalení vnitřního jádra se ve vědecké komunitě vášnivě diskutuje, některé studie dokonce naznačují, že rotuje rychleji než zemský povrch.

Je známo, že rotace vnitřního jádra je ovlivněna magnetickým polem generovaným ve vnějším jádru a účinky gravitace v zemském plášti.

Předpokládá se však, že vnitřní jádro se obrací a vzdaluje se vzhledem k povrchu, protože se poprvé po asi 40 letech otáčí pomaleji než plášť.

„Jiní vědci nedávno diskutovali o podobných a odlišných modelech, ale naše nejnovější studie poskytuje nejpřesvědčivější řešení,“ řekl Vidal.

Studie zveřejněná začátkem tohoto roku v časopise Nature zjistila, že tání ledu v Grónsku a Antarktidě způsobené změnou klimatu ovlivňuje globální měření času tím, že zpomaluje rotaci Země.

READ  Hvězdná loď Super Heavy společnosti SpaceX testuje 14motorový posilovač

Autor, Duncan Agnew, geofyzik z Kalifornské univerzity v San Diegu, ukázal, že tekuté jádro Země se zpomaluje ve své rotaci. Aby se zabránilo těmto účinkům, pevná Země rotovala rychleji, řekl Agnew.

To však podle Agnew v posledních desetiletích snížilo potřebu přidávat „přestupné sekundy“ k UTC.

Od roku 1972 bylo nutné jednou za několik let přidat „přestupnou sekundu“, a to kvůli nepravidelnostem v koordinovaném světovém čase (UTC), které vyplývají ze skutečnosti, že Země nerotuje vždy stejnou rychlostí.

V nejnovější studii se vědci zabývali seismickými údaji zaznamenanými ze 121 opakujících se zemětřesení – vícenásobných zemětřesení vyskytujících se na stejném místě – v letech 1991 až 2023 na Jižních Sandwichových ostrovech, vzdáleném souostroví v jižním Atlantském oceánu. Ostrovy jsou náchylné k prudkým zemětřesením.

Do analýzy byly také zahrnuty údaje z duálních sovětských jaderných testů v letech 1971 až 1974 spolu s několika francouzskými a americkými jadernými testy z jiných studií vnitřního jádra.

(S výjimkou titulku nebyl tento příběh upraven zaměstnanci NDTV a je publikován ze syndikovaného zdroje.)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *