Čeští vědci rekonstruují tváře žen z doby bronzové z Moravského Kramlova

Návštěvníci pavilonu Andropos v moravském hlavním městě Brně se nyní mohou dozvědět o životě dvou žen, jejichž kostry byly nalezeny na stonku vyřezaném z kamenů před 6000 lety.

Čeští vědci spolupracující s antropology v Moravském zemském muzeu rekonstruovali tváře žen z doby bronzové, které měly výšku necelých 150 centimetrů a nežily 40 let.

Eva Vanková, vedoucí Laboratoře antropologické rekonstrukce, uvedla pro Český rozhlas, že obě ženy trpěly v dětství hladem a nemocemi, ale v pozdějších letech, které sestávaly z jídla obsahujícího maso a bobule, dobře jedly.

„Bylo prokázáno, že ženy mají genetickou příbuznost.“ Mohou to být sestry nebo matka a dcera.

„Při této rekonstrukci jsme analyzovali jeden polymorfismus duhovky, takže jeden měl modré oči a druhý měl zelené, hnědé nebo pálené vlasy. Použili jsme to k určení barvy vlasů.

„Vidíte, že zbytky kostí mají velmi významné svalové spojení, což znamená, že pracovali velmi tvrdě.“

Foto Eva Vaníková: Česká televize

Rozsáhlá lesní oblast Moravského Kramla je pojmenována podle svých prehistorických dolů, které jsou vyplněny exteriéry Jurského certu, které jsou znovu umístěny v miocénním písku, křemičitých sedimentárních horninách nebo kamíncích. Kvalita místního kamene byla skromná, ale vedla k aktivnímu osídlení této oblasti ze středního paleolitu.

Archeolog Martin Oliva je přesvědčen, že kvůli vazbě prehistorických žen byla jakási obrácená přirozená práce způsobena slabšími členy společnosti – na základě jejich sociálního postavení.

„Když si představíte, jak se v této společnosti dělo, mocní přinutili méně mocné, aby jim sloužili.“

„Byly tam vyřezány tisíce tun kamínků.“ Byly zpracovány a hozeny zpět do stonků nebo později hlavně na hromady. Bylo provedeno velmi málo. “

Obnovené tváře žen z doby bronzové jsou nyní vystaveny ve stálé expozici pavilonu Andropos v Brně, kde je také model kmene hrobky, kde byly ženy pohřbeny.

READ  Poté, co nájemní pár Highland Park utekl z Ukrajiny, nyní čekají, až si domů přivezou svá předčasně vyspělá dvojčata | Chicago News

Eva Wankova, vedoucí Laboratoře antropologické rekonstrukce

„Jejich erupce jsou zajímavé. Jsou ztělesněním archeologie, genetiky, antropologie – veškerý výzkum, jsou pozadu, publikum si obecně nepředstavuje.“

Jména obou žen dosud nebyla zveřejněna, ale Moravské muzeum uspořádalo na své facebookové stránce anketu. Prozatím se jim říká ženy s modrým a hnědýma očima.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.