Čeští vědci rekonstruují tváře žen z doby bronzové z Moravského Kramlova

Návštěvníci pavilonu Andropos v moravském hlavním městě Brně se nyní mohou dozvědět o životě dvou žen, jejichž kostry byly nalezeny na stonku vyřezaném z kamenů před 6000 lety.

Čeští vědci spolupracující s antropology v Moravském zemském muzeu rekonstruovali tváře žen z doby bronzové, které měly výšku necelých 150 centimetrů a nežily 40 let.

Eva Vanková, vedoucí Laboratoře antropologické rekonstrukce, uvedla pro Český rozhlas, že obě ženy trpěly v dětství hladem a nemocemi, ale v pozdějších letech, které sestávaly z jídla obsahujícího maso a bobule, dobře jedly.

“Bylo prokázáno, že ženy mají genetickou příbuznost.” Mohou to být sestry nebo matka a dcera.

„Při této rekonstrukci jsme analyzovali jeden polymorfismus duhovky, takže jeden měl modré oči a druhý měl zelené, hnědé nebo pálené vlasy. Použili jsme to k určení barvy vlasů.

„Vidíte, že zbytky kostí mají velmi významné svalové spojení, což znamená, že pracovali velmi tvrdě.“

Foto Eva Vaníková: Česká televize

Rozsáhlá lesní oblast Moravského Kramla je pojmenována podle svých prehistorických dolů, které jsou vyplněny exteriéry Jurského certu, které jsou znovu umístěny v miocénním písku, křemičitých sedimentárních horninách nebo kamíncích. Kvalita místního kamene byla skromná, ale vedla k aktivnímu osídlení této oblasti ze středního paleolitu.

Archeolog Martin Oliva je přesvědčen, že kvůli vazbě prehistorických žen byla jakási obrácená přirozená práce způsobena slabšími členy společnosti – na základě jejich sociálního postavení.

“Když si představíte, jak se v této společnosti dělo, mocní přinutili méně mocné, aby jim sloužili.”

“Byly tam vyřezány tisíce tun kamínků.” Byly zpracovány a hozeny zpět do stonků nebo později hlavně na hromady. Bylo provedeno velmi málo. “

Obnovené tváře žen z doby bronzové jsou nyní vystaveny ve stálé expozici pavilonu Andropos v Brně, kde je také model kmene hrobky, kde byly ženy pohřbeny.

READ  České město Ostrava rozšiřuje svoji flotilu elektrických autobusů

Eva Wankova, vedoucí Laboratoře antropologické rekonstrukce

„Jejich erupce jsou zajímavé. Jsou ztělesněním archeologie, genetiky, antropologie – veškerý výzkum, jsou pozadu, publikum si obecně nepředstavuje.“

Jména obou žen dosud nebyla zveřejněna, ale Moravské muzeum uspořádalo na své facebookové stránce anketu. Prozatím se jim říká ženy s modrým a hnědýma očima.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *