Indonéský státní nástroj postupně odchází z uhelných elektráren, Energy News, ET EnergyWorld

Jakarta – Indonésie, největší vývozce energetického uhlí, plánuje postupný odchod z uhelných elektráren, postupným krokem k uhlíkově neutrálnímu, uvedl ve čtvrtek úředník státní správy země Perusahaan Listrik Negara.

To je součástí ambice PLN dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060, uvedl na televizním slyšení v Parlamentu místopředseda PLN Darmawan Brasodjo.

Indonéská vláda si klade za cíl do roku 2025 získat 23 procent své energie z obnovitelných zdrojů, což je nárůst z loňských zhruba 11 procent, ale pokrok v projektech obnovitelné energie byl pomalý.

„Budujeme časový plán pro odchod do důchodu z uhelných elektráren,“ řekl Darmawan.

V první fázi dojde k uzavření tří uhelných elektráren do roku 2030 s celkovou kapacitou 1,1 gigawattů.

Jedná se o elektrárnu Mwara Karang v hlavním městě Jakartě, elektrárnu Tampak Loruk v Semarangu, největším městě Střední Jávy, a elektrárnu na plyn a uhlí v Gresiku, regionálním regionu Východní Jáva.

Podle společnosti Darmawan v roce 2035 má PLN za cíl odstavit konvenční elektrárny s celkovou kapacitou 9 GW.

Do roku 2040 budou mít „superkritické“ elektrárny na uhlí nebo elektrárny, které používají méně znečišťující technologie, celkovou kapacitu 10 gigawattů.

V závěrečné fázi těžby uhlí bude do roku 2056 uzavřeno „superkritické“ uhelné elektrárny.

„Poté dosáhneme uhlíkové neutrality v roce 2060,“ řekl Darmawan.

Čtvrtá nejlidnatější země na světě má více než 400 gigawattů potenciální kapacity pro zdroje, jako je vodní energie, sluneční a geotermální energie, ale podle vládních údajů bylo od roku 2020 použito pouze asi 2,5 procenta.

Přes tlak na ekologičtější spotřebu energie prezident Joko Widodo v loňském roce vyzval ministry, aby urychlili plány na vybudování továren na modernizaci uhelného sektoru v zemi.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *