Český premiér ve snaze o znovuzvolení slibuje, že udrží imigranty v Bruselu v problémech

Předseda vlády České republiky Andrej Babiš hovoří během summitu Evropské unie v Bruselu v Belgii 20. července 2020. Olivier Matisse/Paul prostřednictvím agentury Reuters

ÜSTi nad Labem, Česká republika (Reuters) – Český premiér Andrej Babiš zahájil ve čtvrtek předvolební kampaň své populistické strany ANO, která slibuje, že zabrání migrantům a zabrání postoupení národních pravomocí Bruselu.

Středoevropská země nepřijala téměř žádné migranty, když kontinent v roce 2015 zaplavila vlna žadatelů o azyl, která se opakovala s vůdcem Maďarska Viktorem Orbánem, a Babiš nadále odolával přijímání migrantů jako důležité součásti svého poselství veřejnosti.

„Toto je poslední šance na ochranu našich národních zájmů, naší životní úrovně a naší kultury,“ řekl Babiš.

Opozice podle něj předá Bruselu národní suverenitu a „rozloží“ spojenectví Visegrádské skupiny se Slovenskem, Maďarskem a Polskem, což Babiš ocenil i přes časté konfrontace Maďarska a Polska s evropskými institucemi.

„Dokud budete premiérem, nepřijmeme ani jednoho nelegálního imigranta,“ řekl a připomněl svůj nesouhlas s předchozími plány EU na distribuci žadatelů o azyl do celého bloku.

ANO vede v průzkumech, ale ne natolik, aby získalo absolutní většinu, což zvyšuje možnost dlouhého povolebního handrkování s novou administrativou.

Aliance středo-levého a pravého středu jsou dvě hlavní výzvy pro Babiše. Nedávné průzkumy veřejného mínění dávají ANO zhruba 30% podpory, následují dvě opoziční skupiny s přibližně 20% podílem a hrstka menších stran, které by se mohly stát králem.

Babiš slíbil, že nepřijme měnu euro a bude i nadále zvyšovat důchody, s odkazem na nejsilnější základnu volební podpory ANO.

Země má druhou nejvyšší úmrtnost na koronaviry na populaci v Evropské unii a jednu z nejvyšších na světě, přičemž dosud zemřelo více než 30 400 lidí.

Opoziční skupiny obvinily Babiše ze špatného hospodaření, přičemž na jaře, kdy pandemie zaplnila nemocnice, završila průzkumy veřejného mínění. Jejich podpora ale od té doby slábla.

READ  Viktor Orbán ovládá maďarské univerzity

Opozice obviňuje Babiše z protichůdných zájmů jako premiéra a zakladatele společnosti Agrofert Chemicals and Agriculture a mediálního impéria. Babiš převedl své společnosti na svěřenské fondy, které jsou podle něj dostačující pro dodržení zákona.

Čelí také zdlouhavému vyšetřování podvodů s granty EU, jakékoli pochybení ale odmítá.

Vládě pomohlo silné hospodářské oživení, ministerstvo financí předpovídalo na letošní rok 3,2% hospodářský růst.

Snížila daně z příjmu a zvýšila mzdy a důchody veřejného sektoru, což v kombinaci s dopadem pandemie pomohlo rozšířit letošní plánovaný rozpočtový deficit na 7,7%. Ekonomové v soukromém sektoru to označili za bezohledné.

Prezident Miloš Zeman řekl, že Babiše znovu jmenuje předsedou vlády, pokud ANO získá nejvíce hlasů jako jediná strana, což je téměř jisté, protože hlavními uchazeči jsou koalice dvou a tří stran.

To by Babišovi mohlo dát k moci měsíce po volbách, i kdyby se snažil vytvořit vládní většinu.

(Zpráva Roberta Muellera). Střih Jan Lopatka a Hugh Lawson

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *