Česko zavádí první předpisy pro agrovoltaiku – PV Magazine International

Česko zavádí první předpisy pro agrovoltaiku – PV Magazine International

Podle nových agrovoltaických pravidel v České republice nebudou zemědělci a developeři potřebovat souhlas ke změně pozemkových titulů a územních plánů pro zemědělské plochy určené k výrobě FVE. Předpisy v současnosti povolují použití agrovoltaiky pouze v sadech a vinicích.

Dolní komora parlamentu ČR schválila novelu zákona o zemědělské půdě, která by umožnila vznik zemědělských zařízení v celé zemi.

„Zákon říká, že developeři nemusí ke stavbě agrovoltaického projektu měnit označení pozemku a územní plán určitého území,“ řekl Jan Krčmář, výkonný ředitel České solární asociace (Solární Asociace). , řekl časopis pv. „Podle předchozích pravidel nebylo možné PV rozvíjet na zemědělské půdě bez přeznačení z územních důvodů.“

Nová pravidla stanoví, že zemědělci mohou stále obhospodařovat svou půdu a že zemědělské fotovoltaické systémy nemohou zabírat více než 10 % celkové plochy jejich farem.

„Nová pravidla zatím umožňují pouze využití agrovoltaiky v sadech, vinicích a vinicích, ale nedovolují vertikální systémy na polích,“ uvedl Krčmář. „Řekli jsme, že by to mělo být povoleno po počáteční zkušební době.“

Stejně jako v zemích jako Německo, Francie nebo Itálie nové předpisy nenutí zemědělce, kteří provozují zemědělskou techniku, aby dosahovali minimálního zemědělského výnosu.

„Nelíbí se nám tyto ‚procentuální kontroly‘, protože farmáři mají obvykle každý rok různé zemědělské výnosy, takže je obtížnější kontrolovat, zda sklidili 90 % nebo 80 % ve srovnání s kontrolními oblastmi.“

Podle údajů Solární Asociace bude Česko v roce 2023 instalovat 1 GW nových FVE. Do konce prosince 2023 dosáhla celková výroba všech solárních elektráren v zemi téměř 3,5 GW. Elektřinu do sítě nyní dodává více než 170 000 FVE, z toho více než 150 000 na střechách rodinných domů.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *