Česko využije Evropský fond pro spravedlivou transformaci na velké „rizikové“ projekty – EURACTIV.com

Česko využije Evropský fond pro spravedlivou transformaci na velké „rizikové“ projekty – EURACTIV.com

Náměstek českého ministra životního prostředí Jan Koz chce podle náměstka ministra životního prostředí Jana Koza vyčlenit více prostředků EU na strategické projekty velkého rozsahu, které jsou dlouhodobě kritizovány a projekty musí projít náročným schvalovacím procesem. Finance.

Fond pro spravedlivou transformaci byl založen ve víceletém finančním rámci (VFR) na období 2021–2027 na podporu regionů s těžkým průmyslem během jejich zeleného přechodu. Spolu se svými třemi uhelnými oblastmi získá Česko 1,7 miliardy eur.

Financování EU musí být využito rychle – 70 % finančních prostředků musí být vynaloženo do konce roku 2026. Moravskoslezský kraj se kvůli napjatým termínům rozhodl utratit polovinu přidělených peněz na větší strategický plán. projekty.

„Implementace není jednoduchá kvůli přísným pravidlům. Získat certifikaci 70 % peněz EU do konce roku 2026 je velmi ambiciózní. Proto jsme museli přijít s inovativním způsobem implementace. řekl Přejít.

Nevládní organizace však strategické plány kritizovaly za netransparentní výběrový proces, vysokou cenu a některé plány připravované společnostmi působícími ve fosilním sektoru.

„Původním cílem Evropské komise bylo podporovat rozvoj zejména malých a středních podniků, a tím zvyšovat diverzitu a odolnost místní ekonomiky. Podpora velkých podniků prostřednictvím strategických programů zachovává status quo,“ uvedla česká pobočka Transparency International na konferenci o regionální politice pořádané v polovině listopadu v Ostravě, upozornil ředitel Ondage Kopečný.

„Kontroverzním tématem jsou výrobní investice velkých firem. Komise to nepodporuje, ale některé regiony jsou vyňaty, protože velké firmy jsou důležité,“ potvrdil Petr Votoupal z DG REGIO Evropské komise.

Ministerstvo životního prostředí uznává, že se strategickými plány jsou spojena některá rizika. „Musím říci, že strategické projekty jsou největším rizikem projektu, protože některé mají velmi dlouhé povolovací procesy a my musíme tlačit na rychlost,“ řekl Kříž.

READ  České tvrze a hrady procházejí těžkými časy

(Katerina Zichowa, Aneta Zachowa | Euractiv.cz)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *