Starověký druh želvy ‚Turtwig‘ byl objeven poté, co byla vyřešena fosilní záhada

Starověký druh želvy ‚Turtwig‘ byl objeven poté, co byla vyřešena fosilní záhada

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Nová studie odhaluje, že prastaré rostlinné fosílie, které vědce zmátly, se nakonec ukázalo jako rostliny.

Místo toho byly malé kulaté tvary s listovým vzorem kdysi krunýři želv, které žily v době dinosaurů. Vědci pojmenovali tento druh želvy „Turtwig“, pojmenované po postavě Pokémona, která je napůl želva a napůl rostlina.

Tento objev je podle autorů studie poprvé, kdy byl na severozápadě Jižní Ameriky nalezen krunýř malé želvy.

Výsledky jejich výzkumu byly zveřejněny ve čtvrtek v časopise Elektronické fosilie.

„Ve světě Pokémonů se setkáváte s konceptem kombinace dvou nebo více prvků, jako jsou zvířata, stroje, rostliny atd.,“ řekl hlavní autor Hector Palma Castro, postgraduální student paleobotaniky na Kolumbijské národní univerzitě. povolení.

„Takže, když máte fosilii, která byla původně klasifikována jako rostlina, a pak se ukáže, že je to želví mládě, okamžitě se vám vybaví několik Pokémonů. V tomto případě Turtwig, želví mládě s listem na hlavě .

Ale k vyřešení této fosilní záhady, která začala před desítkami let, bylo zapotřebí nějakého pátrání.

Všechno to začalo, když kolumbijský kněz Padre Gustavo Huertas objevil fosilie ve formaci Baja. Tento útvar je součástí geologického dědictví v Kolumbii s názvem Marine Reptile Lagerstätte Ricorte Alto.

Předchozí fosilní nálezy z naleziště zahrnují dinosaury, plesiosaury, pliosaury, ichtyosaury, želvy a příbuzné krokodýlů zvaných krokodýlomorfové pocházející z období rané křídy, mezi 113 miliony a 132 miliony let.

Huertas sbíral zkameněliny a horniny na místě, poblíž města Villa de Leyva, od 50. do 70. let 20. století. Když našel kameny zdobené listy, považoval je za fosilní rostlinu. Huertas ve studii z roku 2003 popsal vzorky jako Sphenophyllum colombianum.

READ  Satelit Aditya-L1 společnosti ISRO se setkal se Sluncem

Jiní vědci však byli překvapeni, když slyšeli, že rostlina byla objevena na severu Jižní Ameriky a pochází z doby před 113 miliony až 132 miliony let. Dnes již vyhynulá rostlina, která byla kdysi rozšířena po celém světě, podle fosilních záznamů vyhynula před více než 100 miliony let.

Předchozí výzkum rostliny ukázal, že její listy byly typicky klínovitého tvaru s žilkami vycházejícími ze základny listu.

Stáří a umístění fosilií zaujalo Palmu Castro a Fabianiho Herreru, přidruženého kurátora paleobotaniky v Negaunee Center for Integrative Research v Field Museum of Natural History v Chicagu.

Herrera sbírá a studuje rostliny z Období rané křídy (před 100,5 miliony až 145 miliony let) v severozápadní Jižní Americe, části kontinentu, kde se provádí malý paleobotanický výzkum.

Tyto dvě fosílie o průměru asi 2 palce (5 cm) jsou zachovány ve sbírkách na katedře geověd na Kolumbijské národní univerzitě. Když Herrera a Palma Castro zkoumali a fotografovali fosílie, mysleli si, že něco vypadá divně.

„Když se na to podíváte podrobně, čáry na fosiliích nevypadají jako rostlinné žíly – byl jsem si jistý, že to byly s největší pravděpodobností kosti,“ uvedl v prohlášení Herrera, hlavní autor studie.

Herrera kontaktoval svého kolegu Edwina Alberta Cadenu, docenta a paleontologa, který studuje želvy a další obratlovce na Universidad del Rosario v Bogotě v Kolumbii.

„Poslali mi obrázky a já řekl: ‚Tohle určitě vypadá jako krunýř‘ – kostěný horní krunýř želvy,“ uvedl v prohlášení Cadena, jeden z autorů studie. „Řekl jsem: ‚No, to je skvělé, protože tohle není jen želva, ale je to také velmi, velmi malý exemplář.“

Cadena a jeden z jeho studentů, Diego Competa Romero, z Kolumbijské národní univerzity, porovnali fosilie s krunýři jiných vyhynulých a moderních želv.

„Když jsme poprvé viděli exemplář, byli jsme ohromeni, protože fosílii chyběly typické znaky nalezené na vnější straně želvího krunýře,“ uvedl v prohlášení Competa Romero, spoluautor studie. „Bylo to trochu konkávní, jako miska. V tu chvíli jsme si uvědomili, že viditelná část fosílie je druhá strana krunýře, a dívali jsme se na část krunýře, která byla uvnitř želvy.“

READ  NASA, DOE teleskop na odvrácené straně Měsíce odhalí temné věky vesmíru

Při analýze krunýřů vědci zjistili, že želvy byly staré maximálně jeden rok, když zemřely.

Jak se mláďata želv vyvíjejí, jejich rychlost růstu a velikosti se mohou lišit, řekl Competa-Romero. Pozůstatky želvích mláďat jsou ale vzácné, protože kosti v jejich krunýři jsou tak tenké.

„Tyto želvy jsou pravděpodobně příbuznými jiných křídových druhů, které dosahovaly délky patnáct stop, ale nevíme mnoho o tom, jak ve skutečnosti dorostly do tak gigantických velikostí,“ uvedl Cadena v prohlášení.

Vědci Huertasovi nevyčítali, že fosílie omylem klasifikoval jako rostliny. To, co považoval za listy a stonky, byly ve skutečnosti obratle a žeberní kosti uvnitř želvího krunýře.

„Vyřešili jsme malou záhadu týkající se starých rostlin, ale co je důležitější, tato studie ukazuje, že je třeba znovu prozkoumat historické sbírky v Kolumbii. Raná křída je kritickým obdobím ve vývoji suchozemských rostlin,“ řekl Herrera.

Dodal, že výzkumný tým si poté klade za cíl odhalit lesy, které v regionu rostly.

„V paleontologii se vždy testuje vaše představivost a schopnost být překvapen,“ řekla Palma Castro. „Objevy, jako je tento, jsou skutečně výjimečné, protože nejen rozšiřují naše znalosti o minulosti, ale také otevírají okno do rozmanitých možností toho, co můžeme objevit.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *