Česko se kvalifikuje na mistrovství Evropy 2024 vítězstvím Moldavska a odstoupením trenéra

Česká republika porazila desetičlenné Moldavsko 3:0 a kvalifikovala se na Euro 2024 poté, co Tomáš Čure vstřelil gól a asistenci při svém reprezentačním debutu v pondělním utkání skupiny E.

Trenér Jaroslav Šilhavý ale po výhře rezignoval s tím, že jeho rozhodnutí bylo částečně způsobeno tlakem v práci.

Jeho tým skóroval, když Chori prostřelil Davida Doderu z levého křídla a obránce se zmocnil, než ve 14. minutě prostřelil dobíhajícího brankáře Doriana Raelina.

Chori z plzeňské Viktorie, který hraje v rodném městě, se trefil hlavou z rohového kopu Vasyla Kosije v 72. minutě, těsně před koncem vstřelil třetí gól kapitán Tomáš Souček.

Moldavská reprezentace, jejíž obránce Vladislav Baboglu byl deset minut po skončení prvního poločasu vyloučen za druhou žlutou kartu, dělala Čechům hned na začátku problémy, ale chyběla jim rozhodnost.

Český tým hrál bez krajního obránce Vladimíra Coufala, středního obránce Jakuba Brabka a útočníka Jana Kuchty, kteří byli vykázáni z domovů za porušení týmových pravidel poté, co byli před zápasem vyfotografováni v nočním klubu. Všichni tři začali páteční remízu 1:1 v Polsku.

České vítězství znamená, že vicemistryně z roku 1996 si zahraje na mistrovství Evropy poosmé v řadě, když skončila na druhém místě, dělená o 15 bodů s Albánií, která má lepší bilanci v přímých konfrontacích.

„Ačkoli jsme teď šťastní, už před zápasem jsme se rozhodli nepokračovat,“ řekl Šilhavý v rozhovoru, proč odstoupil i přes kvalifikaci.

„Řekl jsem to prezidentovi (České fotbalové federace) Petru Foskovi. Ten tlak byl opravdu obrovský a sám jsem tomu někdy nerozuměl. I to přispělo k našemu rozhodnutí.“