Šéf České centrální banky se hádá s vládou kvůli zvyšování úrokových sazeb

(Bloomberg) – Přihlaste se k odběru zpravodaje New Economy Daily, sledujte nás v oblasti ekonomiky a přihlaste se k odběru našeho podcastu.

Nejčtenější z Bloombergu

Česká centrální banka kritizovala vládní kritiku zvýšení úrokových sazeb a eskalovala vzácný rozpor ohledně agresivnější kampaně Evropské unie v oblasti měnové politiky na zastavení inflace.

Pražští tvůrci sazeb ve čtvrtek zvýšili náklady na půjčky nejvíce za 24 let s tím, že musí jednat, aby zabránili tomu, aby se růst cen vymkl kontrole. Jejich rozhodnutí vyvolalo rozzlobenou reakci vládnoucí strany, kdy ministryně financí Alina Shelrová tento krok přirovnala k politice, kterou lze vidět pouze v rozvojových zemích.

Guvernér centrální banky Jerry Rosnock v neděli kritiku odmítl s tím, že banka plní pouze své jediné zákonné poslání chránit cenovou stabilitu. Kritizoval také vládu za velký fiskální deficit, i když pandemická rizika pro ekonomiku ustupují.

„Tato slova jsou naprosto nekompetentní,“ řekl Rosnock v debatě veřejnoprávní televize s odkazem na Chilrovy komentáře. „Mohu vám zaručit, že sazby porostou i v jiných nerozvinutých zemích.“

Chilrová a předseda vlády Andrej Babiš, kteří budou příští týden kandidovat ve volbách, uvedli, že měnové zpřísnění není vhodnou reakcí na inflaci podporovanou vnějšími faktory, jako jsou náklady na komodity a úzká místa v dodavatelském řetězci.

Centrální banka říká, že některé hybné síly inflace mohou být přechodné, ale vidí rizika, že současný vysoký růst cen se v ekonomice z dlouhodobého hlediska zakoření. Chce zabránit rostoucí inflaci ve zvyšování mzdových požadavků, protože země má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii.

Rosnock rovněž zopakoval, že centrální banka bude i nadále zvyšovat referenční úrokovou sazbu, která v současné době činí 1,5%, a že diskuse se zaměří pouze na velikost a frekvenci budoucích zvýšení.

READ  Arogantní americká ekonomika řídí globální inflaci a nutí zahraniční banky jednat

Nejčtenější z Bloomberg Businessweek

© 2021 Bloomberg LP

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.