Americké zpravodajské služby naznačují, že Ukrajinci možná zahájili bezpilotní útok na Kreml

Jurij Kočetkov/Iba-IFI/ShutterstockCNN

Američtí představitelé kritizovali rozhovory mezi ukrajinskými představiteli, kteří se navzájem obviňovali z A.S Bezpilotní útok na Kreml počátkem tohoto měsíce, což přispělo k americkému hodnocení, že za to mohla ukrajinská skupina, řekly CNN zdroje obeznámené se zpravodajskými službami.

Mezi odposlechy jsou i někteří členové ukrajinské vojenské a zpravodajské byrokracie, kteří spekulují, že operaci provedly ukrajinské jednotky speciálních operací.

Tyto chaty spolu s další zachycenou komunikací ruských představitelů, kteří z útoku obviňují Ukrajinu a zajímali se, jak k němu došlo, přiměly americké úředníky, aby zvážili možnost, že za incidentem z 3. května stojí ukrajinská skupina. Toho rána letěly dva drony směrem k Senátnímu paláci v Kremlu a zasáhly horní část budovy.

Spojené státy však nebyly schopny dospět ke konečnému závěru, kdo byl za incident odpovědný, a pouze s nízkou jistotou hodnotí, že za incidentem mohla stát ukrajinská skupina, uvedli představitelé. Američtí představitelé se také stále domnívají, že je nepravděpodobné, že by vysocí ukrajinskí vládní činitelé, včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nařídili útok nebo o něm věděli předem.

Nedávné zprávy amerických tajných služeb vyhodnotily, že ruští představitelé soukromě spekulovali, stejně jako veřejně, že za útokem stojí Ukrajina, což vedlo úředníky k domněnce, že incident pravděpodobně nebyl státem podporovanou misoperací, která měla poskytnout Rusku záminku k eskalaci jeho války s Ukrajinou. .

Zdroj obeznámený s tajnými službami uvedl, že Kreml v reakci na útok také provedl některé změny vnitřní bezpečnosti, ale odmítl to upřesnit. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po incidentu veřejně prohlásil, že protivzdušná obrana města bude posílena.

Zdroje CNN řekly, že bezpilotní letouny, které zasáhly Kreml, se zdály být malé, s relativně lehkým nákladem, což je pravděpodobně důvod, proč ruská protivzdušná obrana nestřílela. Není jasné, zda mají dostatečný dolet k letu z Ukrajiny do Moskvy.

READ  Braverman kritizoval poté, co popsal britské propalestinské demonstranty jako „pochody nenávisti“ | Zprávy o izraelsko-palestinském konfliktu

Zelenskij začátkem tohoto měsíce spekuloval, že útok mohl být podvodná operace, a popřel, že by za tím stála jeho země.

„Rusko nemá žádná vítězství,“ řekl novinářům ve finských Helsinkách začátkem tohoto měsíce. „Z důvodu, že , [Russian President Vladimir Putin] Musí udělat nějaké nečekané pohyby, jako jsou překvapivé útoky dronů.“

Ukrajinská armáda uvedla, že Moskva po incidentu vypálila vlnu raket na Kyjev pomocí dronů označených „Za Moskvu“ a „Za Kreml“.

„Neútočili jsme na Putina,“ dodal Zelenskij. „Necháme to na soudu.“

Američtí představitelé nevěří, že šlo o pokus o Putinův život. Je všeobecně známo, že Putin v Kremlu netráví mnoho času, řekl Peskov, a v době incidentu v budově nebyl.

Zůstává řada možností, které američtí představitelé nevyloučili, včetně toho, že operaci provedli ukrajinskí nebo ruští nestátní aktéři v Rusku. To by mohlo zahrnovat Rusy sympatizující s Putinem v naději, že pro něj získají podporu.

Mluvčí ukrajinské obranné zpravodajské služby odkázal CNN na Zelenského komentáře v Helsinkách.

Není to poprvé, co Spojené státy viděly, jak na sebe ukrajinští představitelé ukazují prstem po záhadném útoku na ruské cíle, jako byla bomba v autě, která zabila Dariu Duzhina, a bomba v nákladním automobilu na Kerčském mostě, který spojuje Rusko s Krymem. ke zdrojům. Řekl.

USA mají také zpravodajské informace, že Ukrajina dříve zvažovala útok na Rusko. Utajované dokumenty Pentagonu, které unikly online na začátku tohoto roku, odhalily, že CIA naléhala na šéfa ukrajinské vojenské rozvědky, aby „odložil“ útoky na Rusko v den výročí jeho invaze na Ukrajinu.

Jiná zpráva amerických tajných služeb, pocházející ze signálového zpravodajství, říká, že Zelenskij koncem února „navrhl úderná místa ruského nasazení v ruské Rostovské oblasti“ pomocí dronů, protože Ukrajina nevlastní zbraně dlouhého doletu schopné dosáhnout tak daleko.

READ  Sean Penn vyzval k bojkotu Oscarů, pokud Zelenskij nebude moci mluvit

Američtí představitelé neustále tvrdí, že odrazují Ukrajinu od provádění přeshraničních útoků na Rusko.

Britský ministr zahraničí James Cleverly na návštěvě Washingtonu začátkem tohoto měsíce prohlásil, že neexistují žádné nové informace o tom, kdo útok provedl, ale dodal, že obecně se „Ukrajinci brání“.

„Musí se bránit účinným způsobem,“ odpověděl Cleverly na otázku CNN. „V tom jsou poškozenou stranou, to nesmíme ztrácet ze zřetele. Aby se mohli účinně bránit, musí reagovat použitím síly. Vždy ale zajistěte, aby byla měřená, přiměřená a podporovala jejich širší cíle.“ spíše než kontraproduktivní jakýmkoli způsobem.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *