Střety u mešity Al-Aksá před sporným pochodem izraelské vlajky

  • Izraelský premiér řekl, že nabídka proběhne podle plánu
  • Palestinské frakce varovaly, že pochod by mohl znovu rozpoutat konflikt
  • Židé navštíví mešitu Al-Aksá a Palestinci se střetnou s policií

JERUZALÉM (Reuters) – Izraelská policie v neděli konfrontovala Palestince ukryté v jeruzalémské mešitě Al-Aksá, když stovky Židů navštívily Chrámovou horu před kontroverzním shromážděním židovských nacionalistů ve Starém Městě.

Každoroční Jeruzalémský průvod oslavuje izraelskou okupaci Starého Města ve válce v roce 1967 a svými úzkými kamennými uličkami přitahuje tisíce jásajících a jásajících účastníků.

Palestinské frakce varovaly, že pochod s máváním vlajkami v městské muslimské čtvrti může v době vysokého napětí znovu zažehnout jejich desetiletí trvající konflikt s Izraelci. Přečtěte si více

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Několik hodin před plánovaným začátkem průvodu policie zamkla některé Palestince do mešity v mešitě Al-Aksá, když židovští poutníci přicházeli na denní prohlídky komplexu, který uctívají muslimové i židé.

Palestinci házeli kameny a stříleli ohňostroje na policii, která odpověděla omračujícími granáty.

Mezi židovskými návštěvníky byly desítky mladých mužů oblečených do náboženských hábitů, usmívajících se, zpívajících a tleskajících směrem k demonstrantům. Jak davy rostly, další Židé vztyčovali izraelské vlajky a zpívali státní hymnu.

Hnutí islámského odporu (Hamas), které vládne v pásmu Gazy, odsoudilo videa zveřejněná online, která zmiňují Židy, kteří se na místě modlí, v rozporu s dlouhodobým zákazem.

„Izraelská vláda je plně odpovědná za všechny tyto nezodpovědné politiky a následující důsledky,“ řekl agentuře Reuters vysoký představitel Hamasu Basem Naim.

V posledních letech se Hamas vykresluje jako obránce islámského Jeruzaléma. Po týdnech loňských konfrontací kvůli vystěhování Palestinců z města Hamás během pochodu vypálil rakety na Izrael, což vyvolalo 11denní válku, která zabila nejméně 250 Palestinců v Gaze a 13 lidí v Izraeli.

READ  Hodinky pro tropickou bouři vydané pro Malé Antily, Portoriko; Systém se pravděpodobně stane „jedinečným“ | The Weather Channel - Články z The Weather Channel

Žádná změna

Premiér Naftali Bennett oprášil výzvy některých svých koaličních spojenců k přehodnocení kurzu a v neděli potvrdil, že nabídka bude probíhat podle plánu.

„Mávání izraelskou vlajkou v hlavním městě Izraele je zcela přijatelné,“ řekl. „Žádám účastníky, aby oslavili zodpovědně a důstojně.“

Izrael považuje celý Jeruzalém za své věčné a nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci chtějí východní část jako hlavní město svého budoucího státu. Hamas, který západní vlády považují za teroristickou organizaci, považuje celý dnešní Izrael za okupanta.

Palestinci vnímají nedělní shromáždění jako izraelskou demonstraci síly a součást širší kampaně za posílení židovské přítomnosti ve městě. Přečtěte si více

A v dubnu, během svatého měsíce ramadánu, docházelo mezi Palestinci a izraelskou policií k častým střetům mezi Palestinci a izraelskou policií v mešitě Al-Aksá, kdy muslimy rozhněval vysoký počet židovských návštěvníků na nádvoří mešity.

Před dvěma týdny se pohřeb novinářky Al-Džazíry Shireen Abu Akleh, která byla zabita při náletu izraelské armády na Západním břehu Jordánu, ponořil do chaosu, když policie zaútočila na truchlící a ukradla palestinské vlajky.

Al-Aksá je třetím nejposvátnějším místem islámu. Židé ji uctívají také jako Chrámovou horu – relikvii dvou starověkých chrámů jejich náboženství.

Nedělní průvod má vyvrcholit u Západní zdi, židovského modlitebního místa pod mešitou Al-Aksá.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Další zprávy Dana Williamse v Jeruzalémě a Nidala al-Mughrabího v Gaze. Střih Christina Fincher, William Mallard a Raisa Kasulowski

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.