Tři mrtví po zemětřesení o síle 7,6 stupně na vzdálené Papui-Nové Guineji

Wellington, Nový Zéland (AFP) – Nejméně tři lidé zahynuli poté, co v neděli ráno zasáhlo odlehlou část Papuy-Nové Guineje silné zemětřesení, uvedly úřady. Další byli zraněni a infrastruktura byla poškozena o síle 7,6 stupně, což bylo cítit v celém tichomořském státě.

Tři lidé zahynuli při sesuvu půdy ve zlatokopeckém městě Wau, řekl Charlie Massang, ředitel pro zvládání katastrof v okrese Morobi. Další lidé byli zraněni z padlých budov nebo trosek a byla poškozena některá zdravotnická střediska, domy, venkovské silnice a dálnice, řekl Masang agentuře Associated Press.

Masang řekl, že vyhodnocení plného rozsahu obětí a škod v oblasti může nějakou dobu trvat. Ale řekl, že malá a rozptýlená populace a nedostatek velkých budov v blízkosti epicentra v převážně nerozvinutých vysočinách v zemi mohly pomoci zabránit větší katastrofě vzhledem k tomu, že zemětřesení bylo tak silné.

Obyvatel města nejblíže epicentru popsal své utrpení agentuře The Associated Press.

Renaji Rafu se sešel se dvěma svými kolegy ve svém domě v Kainantu, když udeřilo zemětřesení.

Ravo se pokusil vstát ze židle, ale nedokázal udržet rovnováhu a skončil ve skupinovém objetí se svými spoluhráči, zatímco talíře a šálky se rozbíjely z jeho polic na podlaze, řekl. Jeho děti ve věku 9 a 2 měly své nápoje a snídani.

Geolog Rafu řekl, že se snažil všechny uklidnit, protože otřesy trvaly déle než minutu.

Asi 10 000 lidí žije v jeho městě a okolí, které je 66 kilometrů (41 mil) od epicentra, řekl Rafu.

Řekl, že lidé panikaří.

„Je běžné zde cítit zemětřesení, ale obvykle netrvají dlouho a nejsou tak násilné jako toto,“ řekl Raffo. „Bylo to velmi intenzivní.“

Ravo řešil škody na svém domě, které podle něj pravděpodobně zahrnovaly prasklé kanalizační potrubí způsobené zápachem. Řekl, že přátelé jinde v Kainantu mu poslali dopis popisující popraskané silnice, rozbité potrubí a padající trosky, ale nepopsali kolapsy nebo velká zranění budov.

READ  Rusko zahajuje válečné hry s Čínou uprostřed napětí se Spojenými státy

„Začali uklízet své domy a ulice,“ řekl. Dodal, že komunikace byla zřejmě ovlivněna, přičemž některé věže mobilních telefonů pravděpodobně spadly.

Zemětřesení o síle 7,5 stupně v roce 2018 V centrální oblasti země bylo zabito nejméně 125 lidí. Toto zemětřesení zasáhlo vzdálené a nerozvinuté oblasti a odhady rozsahu škod a obětí se odfiltrovaly pomalu.

Felix Tarano, seismolog z geofyzikální observatoře v hlavním městě Port Moresby, řekl, že je příliš brzy na to, abychom znali úplné následky nedělního zemětřesení, ačkoli jeho velikost znamená, že „pravděpodobně způsobilo značné škody“.

Podle US Geological Survey k zemětřesení došlo v 9:46 místního času v hloubce 90 kilometrů (56 mil). Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) avizoval, že v oblasti nehrozí tsunami.

Papua Nová Guinea se nachází ve východní polovině ostrova Nová Guinea, na východ od Indonésie a severovýchodně od Austrálie. Nachází se na tichomořském „Ohnivém kruhu“, oblouku seismických zlomů kolem Tichého oceánu, kde dochází k velké části světových zemětřesení a sopečné činnosti.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.