Český veřejný dluh patří mezi nejnižší v EU, i když se v příštích letech očekává rychlý růst – Brněnský deník

Podle nejvyššího Audit Bureau, v roce 2020 veřejný dluh České republiky poprvé přesáhl 2 biliony Kč, přesto je stále jedním z nejnižších v Evropské unii. Experti však očekávají, že dluh země v příštích letech rychle a výrazně poroste. Obrazový kredit: KK/BD.

Česká republika 12. srpna (BD) – Podle Nejvyšší rady Auditorský úřad (NKÚ), český veřejný dluh poprvé v roce 2020 překročil 2 biliony korun, protože českou ekonomiku, jako žádnou jinou, zasáhla epidemie Covid-19. Navzdory tomu však veřejný dluh České republiky zůstává mezi nejnižšími v Evropské unii, přičemž nízké veřejné zadlužení vykazují pouze tři země EU. NKÚ ale varuje, že očekávaný rychlý nárůst veřejného dluhu v příštích letech, který má být druhý nejrychlejší v Evropské unii, představuje pro českou ekonomiku značné riziko.

„Během auditů se NKÚ pravidelně potýká s neefektivním vynakládáním státních prostředků,“ řekl prezident NKÚ Miloslav Kalla. „Jsem přesvědčen, že pokud budeme neustále hledat úspory, budeme schopni vrátit 20 miliard korun ročně do rozpočtu nutného k zastavení před limitem dluhové brzdy.“

Limit schodku státního rozpočtu byl během pandemie zvýšen třikrát na 500 miliard korun a samotný schodek dosáhl do konce roku 2020 rekordních 367,4 miliardy korun. Podle NKÚ však z těchto dodatečných výdajů souviselo pouze 218 miliard korun přímé spojení s epidemií; Recenzenti zjistili, že ministerstvo financí zahrnovalo do nákladů na pandemii některé výdaje, které s pandemií přímo nesouvisely, například jednorázový příspěvek důchodcům, oddlužení vybraných nemocnic a zvýšené dotace na potravinovou soběstačnost.

Celkově bylo ekonomické zpomalení v České republice 5,6%, což je o něco lépe (0,5 pb) než průměr EU. Pokles byl méně závažný, než se očekávalo, hlavně kvůli oživení průmyslu ve druhé polovině roku 2020.

Ve srovnání se svými pěti regionálními sousedy (Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) utratila Česká republika během pandemie druhou nejmenší částku peněz na přímou pomoc, a to 5,4% HDP. Země však souhlasila s 15% HDP na nepřímá opatření, pouze za Německem (28%).

READ  Služba s velkým očekáváním - Magazín


https://www.brnodaily.com/2021/08/12/news/czech-public-debt-among-lowest-in-eu-definitely-predicated-to-rise-rapidly-in- coming-years/https://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2021/06/Brno-City-Center-Petrov-Cathedral-Credit-KK-BD-3-1-1024×682.jpghttps://www.brnodaily.com/wp-content/uploads/2021/06/Brno-City-Center-Petrov-Cathedral-Credit-KK-BD-3-1-150×100.jpgBasak dvacet BesogluČeská republikaČeská republika, ekonomika, Evropská uniePodle Úřadu nejvyššího auditu veřejný dluh České republiky v roce 2020 poprvé přesáhl 2 biliony Kč, přesto stále patří mezi nejnižší v Evropské unii. Experti však očekávají, že dluh země v příštích letech rychle a výrazně poroste. Zdroj obrázku: KK …

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *