Česko omezuje dávky ukrajinským uprchlíkům, šetří peníze – EURACTIV.com

Česko omezuje dávky ukrajinským uprchlíkům, šetří peníze – EURACTIV.com

Česká republika zpřísnila podmínky pro vyplácení dávek ukrajinským uprchlíkům, čímž pro svou ekonomiku vytvořila značné úspory v procesu finanční konsolidace.

Podle údajů české vlády, které jsem viděl Sesnam zebrafi Náklady na ukrajinské uprchlíky se snížily o více než třetinu.

V červnu 2023 země vydala přibližně 71 milionů EUR na humanitární pomoc a granty solidarity, přičemž výdaje do července klesly na přibližně 46 milionů EUR. Úspory souvisí s takzvaným zákonem Lex Ukraine, který reformoval dávky pro uprchlíky a vstoupil v platnost v červenci.

Krok české vlády přichází, když intenzivně diskutuje o posílení veřejných financí a úsporných opatřeních.

Český ministr práce Marian Jureka (KDU-ČSL, EPP) potvrdil, že změna podmínek vedla k výraznému snížení výdajů. Část uprchlíků podle něj zemi opustila a vrátila se na Ukrajinu. Jiní se rozhodnou najít si práci v Česku, aby vyžili.

řekl Jurečka, jak je citováno Sesnam zebrafi.

V České republice je aktuálně registrováno 325 742 ukrajinských uprchlíků s doplňkovou ochranou, což z ní činí jednu z evropských zemí s největším počtem ukrajinských uprchlíků na obyvatele. Podle Úřadu práce ČR v červenci pracovalo téměř 110 000 uprchlíků s dočasnou ochranou.

Od července dostávají lidé v registrovaných bytech příspěvky na bydlení až do výše 125 eur měsíčně. Uprchlíkům je navíc poskytována humanitární pomoc na základě jejich zranitelnosti. Děti, studenti a senioři mají nárok na vyšší podporu, kolem 200 eur měsíčně, ostatní dostávají kolem 130 eur. Osoby se zdravotním postižením získávají další výhody.

Z údajů agentury STEM vyplývá, že 56 % české populace stále podporuje pobyt ukrajinských uprchlíků v zemi.

(Anita Žáková | EURACTIV.cz)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *