Česko hodlá zavést časově omezené ubytování pro válečné uprchlíky

Česko hodlá zavést časově omezené ubytování pro válečné uprchlíky

Podle oficiálních údajů našlo letos v Česku domov asi 300 000 Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou okupací. Zhruba polovina z nich využívá bydlení financované vládou, ale to by se mohlo brzy změnit.

Do konce léta chce ministerstvo vnitra rozhodnout, na jak dlouho dá bydlení uprchlíkům. Po tomto datu si budou muset najít vlastní ubytování a zaplatit si ho sami.

Vláda doufá, že se tak uvolní ubytování pro Ukrajince, kteří přijíždějí do Česka uniknout před krutými zimami v zemi.

„Chceme oznámit, jak dlouho budou muset uprchlíci pobývat v provizorních úkrytech,“ řekl velitel hasičů Vladimír Vilek. „Rozhodnutí by mělo padnout brzy, aby měli čas něco najít. Mělo by to být v srpnu,“ dodal.

Hasiči jsou součástí strategického týmu ministerstva vnitra. Výbor rozhoduje o záležitostech kolem uprchlické krize a své výstupy předává ministru vnitra Witu Ragusanovi.

Ukrajinci by se podle Vlčka měli postavit na vlastní nohy a hledat dlouhodobé ubytování.

„Ještě jsme na to nepřišli, ale představuji si, že to bude dobou registrace. Třeba půl roku poté, co se člověk přihlásí, si musí najít bydlení. Týká se to všech státem placených ubytovacích zařízení, a to je to, co se stane, když se člověk zaregistruje,“ uvedl. “ říká Vlček.

Vláda vyplácí 146 milionů korun měsíčně jen na solidární dary pro rodiny s uprchlíky. Zvládnutí uprchlické krize ke konci května činilo 7,2 miliardy korun, z toho 4 miliardy korun šly na sociální dávky.

Ragusan už řekl, že uprchlíci by měli začít organizovat své ubytování co nejdříve. To jim podle něj umožní rovnoměrně se rozmístit po celé zemi, protože je to povzbudí k přesunu do levnějších destinací.

Konkrétní obrysy nové strategie však stále nejsou jasné. Jak naložit s termíny pro starší lidi nebo matky s dětmi, není podle Vlčka zatím rozhodnuto.

READ  V Dugovani: Corporate se otevírá kino

Podle Andrey Krchové z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty nemá mnoho lidí, kteří jsou na trhu práce pozadu, možnost ušetřit peníze, které by mohli využít jako záchrannou síť. O tom, kdy vláda přestane poskytovat bydlení, je podle něj předčasné nyní hovořit.

Jak upozornil hejtman Libereckého kraje Martin Buta, i ten, kdo pracuje, má podprůměrnou mzdu a nemůže si dovolit platit podnikatelský nájem.

„Navíc jen čtvrtina uprchlíků má práci. Mnoho z nich se stará o děti a nenajde se ani jedno,“ řekla Bhúta.

„Věřím, že musíme pomoci, zvláště těm nově příchozím, kteří odcházejí z války,“ řekl hejtman regionu Burdubice Martin Netolicki. „Půl roku je dostatečná doba na adaptaci. To znamená hledat práci a ubytování. Česká republika může pomoci, ale dlouhodobě nepokryje náklady,“ dodal.

Vláda doufá, že díky termínu pro poskytnutí přístřeší budou moci uprchlíci odejít tam, kde jsou, a uvolnit tak kapacitu pro případnou další vlnu. Odborníci varují, že před zimou lze očekávat další uprchlíky. Na Ukrajině je nedostatek stavebního materiálu, opravy se zpožďují, což má za následek špatnou infrastrukturu a neví se, jak se země vyrovná se zimou.

„Další vlna určitě přijde před zimou,“ varoval Martin Rosumek z organizace na pomoc uprchlíkům. „Do Česka mohou kvůli nedostupným službám, jako je plyn, elektřina a teplo, přijet desítky tisíc lidí,“ dodal.

Podle odborníků se může změnit i skladba příchozích lidí. „Mohou být více traumatizováni válkou. Očekáváme také příjezd příbuzných těch, kteří již do České republiky dorazili,“ uvedla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *