Američtí a čeští vědci spolupracují na výzkumu produkce gama záření vysokovýkonnými lasery

Američtí a čeští vědci spolupracují na výzkumu produkce gama záření vysokovýkonnými lasery

Kredit: Unsplash/CC0 Public Domain

Americká National Science Foundation a GAČR jsou partnery v novém společném projektu vědců z Kalifornské univerzity v San Diegu a Extreme Light Infrastructure Beamlines v České republice. Trámy.


Mezihvězdné objekty, jako jsou pulsary, mohou díky svým extrémním energiím vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla. Ve skutečnosti je magnetické pole pulsaru neboli „magnetosféra“ naplněno elektrony a pozitrony vytvořenými srážkou fotonů. Reprodukce stejných jevů v laboratoři na Zemi je velmi náročná. To vyžaduje hustý oblak fotonů s milionkrát větší energií než viditelné světlo, což vědcům pracujícím v této oblasti dosud unikalo.

První mezinárodní laserová výzkumná infrastruktura věnovaná použití vysoce výkonných a vysoce intenzivních laserů, Extreme Light Infrastructure, také známá jako zařízení ELI ERIC, vytvoří nezbytné podmínky pro testování teorie předepisující vysokovýkonné lasery. Foton může vytvořit oblak.

Projekt v hodnotě přibližně 1 milion dolarů, společně financovaný NSF a GACR, kombinuje teoretické odborné znalosti z UC San Diego, experimentální odborné znalosti z ELI Beamlines a odborné znalosti v oblasti výroby a inženýrství od General Atomics.

Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s našimi kolegy v České republice na dalším rozšiřování mezinárodní vědecké spolupráce v oblasti umělé inteligence, nanotechnologií a výzkumu plazmy. Věřím, že to bude první z mnoha projektů spolupráce mezi NSF a GACR,“ říká ředitel NSF Sethuraman Panchanathan.

Tyto experimenty poskytnou první statisticky relevantní studii produkce gama záření pomocí vysoce výkonných fotonů. Výzkumníci doufají, že to otevře cestu k sekundárním vysokoenergetickým fotonovým zdrojům, které lze použít nejen pro základní fyzikální studie, ale také pro důležité průmyslové aplikace, jako je věda o materiálech, zobrazování jaderného odpadu, hodnocení jaderného paliva a obrana. Hluboká penetrační radiografie s vysokým rozlišením a další. Takové „přebytečné zobrazování“ vyžaduje robustní, reprodukovatelné a dobře řízené zdroje gama záření. Cílem tohoto návrhu je rozvoj takových bezprecedentních zdrojů.

Prezident GAČR Petr Baldrian dodal: „Jde o první projekt financovaný Grantovou agenturou ČR a Americkou Národní vědeckou nadací. Věřím, že nová spolupráce mezi agenturami povede k mnoha úspěšným projektům a spolupráci s vědeckými skupinami v České republice, které budou ve prospěch Spojených států“.


První vysoce intenzivní laserové pulsy na světě mají tvar vývrtky


Poskytuje National Science Foundation

Citát: Američtí a čeští vědci zkoumají produkci gama záření vysokovýkonnými lasery (2022, 5. července) Staženo 5. července 2022, z https://phys.org/news/2022-07-czech-scientists-collaborate-explore – spolupracují. gama-ray.html

Tento dokument podléhá autorským právům. Žádná část nesmí být reprodukována bez písemného souhlasu s výjimkou jakékoli přiměřené manipulace pro osobní studijní nebo výzkumné účely. Obsah je poskytován pouze pro informační účely.

READ  We Are Tommy vydává oficiální videoklip k filmu 'Lights Off'

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *