Hlavní události na rozvinutých trzích a v regionu EMEA příští týden

Maďarsko: Centrální banka pravděpodobně neprovede změny v postoji „ať je to jak chce“.

Maďarská národní banka (NBH) dala při několika příležitostech jasně najevo, že dočasná a cílená opatření zavedená v polovině října zůstanou v platnosti, dokud nedojde k podstatnému a trvalému zlepšení obecného sentimentu k riziku. I když jsme zde zaznamenali určitý pokrok, nemyslíme si, že se to změnilo natolik, aby vyvolalo přizpůsobení jestřábí nastavení měnové politiky „ať je to potřeba“. Podívejte se na náš náhled zde.

U salda běžného účtu očekáváme výrazné zhoršení oproti druhému čtvrtletí. Vidíme prohlubující se deficit v energetických položkách, vezmeme-li v úvahu závislost země na energii spolu s vysokými cenami placenými v tvrdé měně.

Česká republika: Poslední zasedání bankovní rady ČNB v tomto roce potvrdilo holubičí většinu
Česká národní banka (ČNB) se ve středu sejde na posledním letošním zasedání. Očekáváme, že se nejedná o událost, beze změny sazeb a devizových předpisů. Nové předpovědi budou zveřejněny až v únoru, takže na tomto setkání těžko hledat něco zajímavého. Členové představenstva byli v posledních dnech velmi otevření, a tak je jen málo prostoru pro nějaká překvapení. Tradičně opatrná většina veřejně prohlásila, že úrokové sazby jsou dostatečně vysoké a nadále volí cestu „počkáme a uvidíme“. Jako obvykle jsme slyšeli varování, že úrokové sazby mohou v případě potřeby vzrůst. Téměř nulová reakce trhu však ukazuje, že opatrný výhled je zde evidentní. Guvernér tento týden také potvrdil, že centrální banka bude koronu nadále bránit. Další člen bankovní rady zároveň potvrdil, že Národní centrální banka (ČNB) již delší dobu na trhu nepůsobí. I zde je velmi těžké hledat něco nového.

Turecko: Centrální banka ponechává úrokovou sazbu beze změny
Očekáváme, že turecká centrální banka (CBT) ponechá v prosinci úrokovou sazbu beze změny na 9 % poté, co minulý měsíc potvrdila, že dosáhla konce cyklu uvolňování, a uvedla, že současná úroveň základních sazeb je přiměřená. Nadále se však očekává určité uvolnění současných regulací bankovního sektoru spolu s cílenými úvěrovými stimulačními opatřeními, jako jsou úvěry z úvěrového záručního fondu (CGF). Vzhledem k signálu BCT o posílení makroobezřetnostního rámce zůstane v centru pozornosti také vydání dokumentu „2023 Monetary and Exchange Rate“.

READ  Žádné letní prázdniny: 35 milionů lidí si nemůže dovolit dovolenou v EU


Zdroj: ING

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *