České zprávy pro 28. ledna: Nedělní hlavní titulky

České zprávy pro 28. ledna: Nedělní hlavní titulky

ekonomika Ceny potravin zůstávají stabilní, říká český ministr

Ministr zemědělství Marek Wyborn ujistil veřejnost, že ceny potravin se po snížení DPH na potraviny v Česku stabilizovaly. Televizní rozhovor v neděli. Nižší DPH se podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy promítá do konečné ceny. Nedávné statistiky ukazují, že ceny mnoha potravin klesly.

Ministr Výborný odmítl plány na snížení podpory „zelené nafty“ zemědělcům a vyzval k pokračování dialogu se zemědělci, aby se vyřešili obavy z vysokých nákladů a byrokracie. Farmáři zvažují, že se připojí k evropským protestům proti zvýšení daně z nafty, aby se vypořádali se svými problémy.

ekonomika ČNB: Proces přijetí eura je náročný

Eva Zamrazilová, náměstkyně guvernéra České národní banky (ČNB), uvedla, že vstup České republiky do eurozóny vyžaduje širokou politickou dohodu a je to dlouhý a náročný proces. V rozhovoru v neděli. Zdůraznil, že je klíčové rozhodnout o datu vstupu před obsazením postu národního koordinátora pro euro.

Zamrasilová navrhla, že povýšení zákona o rozpočtové odpovědnosti na ústavní zákon by mohlo urychlit proces přijetí eura. Dlouhodobá stabilizace veřejných financí je nezbytným předpokladem a široký politický konsenzus je nezbytný k tomu, aby se předešlo narušení cesty přijetí eura.

Armáda Vojáci trénující na přežití v zimě v Jesenici

V členitém terénu Jeseníků se poperou hráči z Česka i zahraničí Zimní soutěž o přežití. Účastníci ze Slovinska, Belgie, Litvy, Polska, Slovenska a nově i Francie převezmou náročné úkoly včetně trekkingu a bivakování v obtížných horských oblastech.

Počasí Výstraha před mrazem a náledím prodloužena

Je zde také Český hydrometeorologický ústav Výstraha před počasím prodloužena do pondělního rána pro části České republiky včetně západních Čech a Moravy. Sněžení se očekává přes noc až do pondělí ráno, což způsobí slabou náledí na silnicích a chodnících. Motoristům se doporučuje zpomalit a dbát zvýšené opatrnosti, protože může být snížena viditelnost.

Očekává se, že mrznoucí mlha se bude během pondělí postupně rozplývat s občasnými výskyty. Meteorologové upozorňují na možnost tvorby ledu i v oblastech bez mlhy, zejména v blízkosti řek a potoků, a zdůrazňují riziko sesuvu ledu po povrchu.

Kultura Začal český festivalový průvod zapsaný na seznamu UNESCO

Tradiční české masopustní průvody, které mají dlouholetou tradici na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO, začaly v sobotu v obcích kolem Hlinska v českém regionu Partubis. Tato živá tradice, která sahá staletí, označuje příchod jara a oslavuje plodnost.

The Skanzen Veseli Kobek Sobota přilákala kolem 2300 návštěvníků, kteří předvedli průvod masek ze Studnic. Procesí s různými barevnými maskami pocházejí z pohanských dob. Festivalové dění bude v různých obcích pokračovat i v následujících týdnech a vyvrcholí 13. února průvodem na rozloučenou v Hlinsku.

Kultura V pražské Vltavě se utopilo 300 ledových plavců

Asi tři sta lidí se postavilo ledové vodě pražské Vltavy na 21. ročník soutěže Branické ledy. Akci zorganizoval 1. plavecký klub OtužilcPřilákala účastníky z různých regionů a přilákala i mezinárodní závodníky ze Slovenska, Polska a Hongkongu.

Plavci čekali na tratě od 100 do 1000 metrů ve studené vodě 3,5°C. Letošní závod v rámci Českého poháru v zimním plavání zaznamenal rostoucí účast žen, na jednu ženu připadali zhruba dva muži.

Politika Politika: Strana ANO přebírá taktiku podobnou Trumpovi

Vláda si klade za cíl Povolit v parlamentních volbách v roce 2025 hlasování poštou, mohla postihnout až 600 000 Čechů v zahraničí. Babiš údajně použil rétorické obraty z republikánské příručky Republikánské strany, aby ho přirovnal k Trumpovi, včetně manipulace s Trumpovými tvrzeními o vítězství Joea Bidena. Kritici tvrdí, že strategie ANO je zaměřena na zintenzivnění rétoriky pro nadcházející evropské volby.

Vzdělání Tento týden byl spuštěn nový český přijímací systém do škol

Nový elektronický zápisový systém pro střední školy v Praze V pondělí podstoupí zátěžový test k identifikaci potenciálních slabin ještě před oficiálním spuštěním ve čtvrtek. Miroslav Krejčí, ředitel Centra pro hodnocení výsledků vzdělávání (Zermatt), si klade za cíl zabránit opakování selhání z minulosti. Nejnovější systém eDoklady.

Zátěžové testování hodnotí výkon systému při zvýšené uživatelské zátěži, přičemž produkty obsluhují 20 000 souběžných uživatelů. Žádáme uchazeče, aby se přihlašováním nespěchali, protože přijímací proces není časově náročný. Nový systém bude spuštěn po čtvrteční půlnoci.

Armáda Ministr obrany stojí za prohlášeními OSN o stažení

Česká ministryně obrany Jana Černoková podpořila svá prohlášení o České republice. Možné vystoupení z OSN, jehož cílem je podnítit seriózní debatu o reformě systému. V reakci na kritiku Černozovová zopakovala svou neochvějnou kritiku OSN, jak řeší otázky, jako je konflikt mezi Izraelem a Hamásem.

Navzdory tomu, že usiloval o členství v Radě bezpečnosti, trval na tom, že nekritický postoj k OSN by takový status zdiskreditoval. Černochová říká, že Česko vyzvalo Česko, aby požádalo o členství v Radě bezpečnosti, aby pozitivně ovlivnilo OSN.

Politika Český ministr podporuje Bosnu, vstup Kosova do EU

Dvořák také jednal s bosenskými vůdci, zdůrazňoval důležitost členství v EU a řešil obavy z možných secesionistických hrozeb ze strany vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika. EU podmínečně zahájila přístupové rozhovory s Bosnou s výhradou splnění 14 priorit, které budou posouzeny v březnu.

zločin Česká policie zadržela muže hledaného ve Vietnamu

Pražská policie zatkla 60letého muže s mezinárodním zatykačem iniciovaným Vietnamem a obvinila ho z trestných činů souvisejících se správou půdy a rezervací v Hanoji. Muž byl zadržen 16. ledna při běžné silniční kontrole. Policisté příkaz k zatčení objevili po zastavení vozu patřícího dopravnímu podniku.

Zadržená osoba bude čelit soudnímu řízení, o dalším postupu rozhodne Městské státní zastupitelství v Praze v souladu se zákony o mezinárodní justiční spolupráci.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *