České republice patří v indexu onkologických produktů osmé místo

České republice patří v indexu onkologických produktů osmé místo

Index připravenosti na rakovinu zkoumá 45 indikátorů souvisejících s kontrolou rakoviny a zaměřuje se na tři klíčové oblasti, včetně politiky a plánování, distribuce údržby a zdravotního systému a správy.

Nový žebříček zaujímá Austrálie, následovaná Kanadou a Německem, Rumunskem, Indií a Egyptem. Česká republika je celkově na osmém místě před Švédskem, Jižní Koreou a Japonskem.

Matt Sommel, analytik z Economist Intelligence Unit, říká, že české zdravotní systémy jsou mimořádně dobře hodnocené, pokud jde o přístup ke zdravotní péči.

„Česká republika má velmi dobrý celkový systém zdravotní péče, který se řadí mezi pět nejlepších. Obzvláště dobře funguje z hlediska přístupu ke zdravotní péči.

Matúš Sámel |  Foto: ekonom

Vzhledem k tomu, že se výskyt rakoviny v České republice v posledních desetiletích neustále zvyšuje, je počet úmrtí na rakovinu víceméně stejný.

V České republice však stále existují některé typy rakoviny na světě, a to rakovina tlustého střeva a ledvin, která je nejčastější příčinou úmrtí po srdečních onemocněních.

Podle nejnovějších údajů Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku diagnostikují čeští lékaři každoročně téměř 90 000 rakovin a zhruba 27 000 lidí na tuto nemoc zemře.

Hlavními faktory za nárůstem případů jsou věk populace a lepší screening. Podle předpisu o rakovinových výrobcích vyniká Česká republika v oblasti včasného odhalení nemoci. Matúš Smel Zpět:

„Univerzální screening rakoviny je ve zdravotnickém systému České republiky zdarma. Ukazuje se, že přístup ke globální zdravotní péči a zejména k screeningu je velmi důležitým faktorem.“

G.P. Nebo jsou v České republice nyní k dispozici screeningy rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva v rámci pravidelných preventivních prohlídek u gynekologa.

READ  Zelenskyj se setkává s ministry zahraničí Rakouska a České republiky - KyivPost

Vědci také poukazují na vakcínu proti lidskému papilomaviru (HPV), která může u žen způsobit rakovinu děložního čípku. I když vakcína není povinná, kryjí ji pojišťovny.

Velmi dobře si vedla i Česká republika, například koncentrace záření nebo jednotliví kliničtí onkologové. Na druhé straně index ukazuje, že Česká republika v míře přežití rakoviny stále zaostává za některými zeměmi EU. To by mělo zlepšit přístup k psychologické péči o pacienty s rakovinou, naznačuje ekonomický kód.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *