České ranní titulky: Šéf čínské centrální banky očekává zvýšení úrokových sazeb, žádné potvrzené případy opičích neštovic v Česku

23. května 2022

Ekonomika Česká národní banka pravděpodobně v červnu zvýší úrokové sazby

Pravděpodobně Česká centrální banka (ČNB). Další zvýšení úrokových sazeb Pokud v červnu byly údaje z ekonomiky v souladu s nejnovější makroekonomickou prognózou banky, potvrdil v neděli v televizní debatě guvernér centrální banky Indie Jerry Rosnock. „Pokud se současná předpověď potvrdí, je pravděpodobnost vysoká,“ řekl Rosnok České televizi. Řekl, že je možné, aby klíčová sazba, nyní na 5,75 %, v červnu překonala hranici 6 %, ale neuvedl, jak pravděpodobné by to bylo.

výbuch V ČR nebyly hlášeny žádné případy opičích neštovic

V ČR zatím nebyl potvrzen žádný případ viru opičích neštovic Státní zdravotní ústav (SZÚ) Řekl to v tiskové zprávě Nedělní večer. Jeden podezřelý vzorek byl vyhodnocen jako negativní a nebyly hlášeny žádné další podezřelé případy. Prvními příznaky tohoto infekčního onemocnění jsou horečka, bolesti hlavy a svalů. Po jednom až třech dnech se objeví vyrážka, často nejprve na obličeji. Nemoc obvykle trvá dva až čtyři týdny a většina pacientů se uzdraví. Několik evropských zemí nedávno ohlásilo případy opičích neštovic, včetně Británie, Španělska, Portugalska a Německa.

kultura V České republice začíná první festival živých soch

Zámecký park Slavkov hostil v sobotu první festival živé sochy v České republice. Na festivalu se objevilo 32 živých soch a 12 lidí s malbami na těle. Jednou z živých soch byl Antonio Santos známý také jako Staticman, průkopník živých soch. Festival navštívilo téměř 8000 lidí. Mluvčí paláce říká, že doufá, že se festival stane tradicí. Z důvodu koronavirových opatření se festival nemůže konat v letech 2020 a 2021.

počasí Vysoké teploty v pondělí následované zimnicí uprostřed týdne

Týden začne v Česku teplejším pondělím (až 26 °C) s deštěm a chladnějším počasím po celý týden a víkend, předpovídá Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Úterý bude nejdeštivějším dnem v týdnu s přeháňkami a oblačností po celý týden. Maximální denní teploty dosáhnou 14 až 19 stupňů Celsia, v noci teploty klesnou na 8 až 3 stupně Celsia.

22. května 2022

armáda Premiér: Češi do roku 2024 zvýší výdaje na obranu na 2 %.

Česká republika do roku 2024 zvýší výdaje na obranu na 2 procenta HDP, řekl včera novinářům premiér Petr Fiala po sobotním setkání s prezidentem Milošem Zemanem a panelem expertů na zahraniční věci. Dosažení 2 procent do roku 2024 by bylo o rok dříve, než byl poslední oznámený cíl pro rok 2025; V roce 2020 vládla Česká republika Méně než jedno procento jeho HDP jde na vojenskou obranu.

READ  Mezinárodní podvodníci provedli program praní špinavých peněz v hodnotě 70 milionů liber

Prezidentův mluvčí Jerry Oveczyk uvedl, že Zeman a Villa jednali o ekonomických otázkách včetně energetiky a potravinářství a také o zahraniční politice. Viala dodal, že diskutovali o výzvách, před kterými stojí budoucí české předsednictví Evropské unii. „Chtěli bychom, aby regenerace Ukrajiny po válce byla jednou z priorit, ale to samozřejmě vyžaduje mír na Ukrajině,“ poznamenal.

Tenis České tenisové hvězdy zahajují French Open 2022

Tři české tenisové hvězdy dnes hrají v prvním kole French Open na Roland Garros v Paříži, Kachina Sinyaková, Karolína Mochová a Marie Božková hrají první letošní zápasy. Barbora Krežiková, která loni vyhrála titul ve dvouhře i ve čtyřhře na French Open, odehraje svůj první zápas v pondělí. Zápasy prvního kola letošního French Open začínají v 11:00.

Krejčíková je nasazenou dvojkou letošního French Open za Igou Świątkovou, nasazenou jedničkou WTA. Letošní French Open bude pro Krykovou prvním velkým turnajem od zotavení ze zranění lokte. Osmé nasazené Karolína Plíšková a Petra Kvitová (32) začínají v pondělí French Open.

hokej Česká hokejová reprezentace porazila Norsko 4:1

Česká hokejová reprezentace zvítězila v sobotu večer nad Norskem 4:1 a na letošním mistrovství světa v hokeji IIHF postoupila 3:2. Dvě branky české reprezentace včetně parádního pokutového kopu vstřelil David Pastrňák, po jedné přidali Jacob Vrana a Roman Červenka.

Česká reprezentace je nyní nerozhodná se Spojenými státy o 10 bodů a ve skupině B skončila třetí. Zbývající dva zápasy mají oba týmy před Norskem a Lotyšskem pětibodový náskok. Nejlepší čtyři týmy postoupí do čtvrtfinále, které začne koncem tohoto týdne. Česká republika se v pondělí utká se Spojenými státy a v úterý se střetne nejvýše postavené Finsko.

práce Čeští realitní developeři se potýkají s nedostatkem pracovních sil

V době, kdy v České republice roste poptávka po nových nemovitostech, se firmy potýkají s nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Neoficiální průzkum ČTK. Zatímco čeští developeři se aktivně rekrutují z tamních univerzit, počet studentů studujících příbuzné obory za poslední dvě desetiletí klesl podle údajů Českého statistického úřadu o 25 procent.

kultura Pomník kněze popraveného komunistickým režimem v českém městě

Památník českému knězi Janu Paulovi, který byl popraven bývalým komunistickým režimem v roce 1951, vyrostl v Rokytnici nad Rokytno poblíž římskokatolického kostela, kde kdysi kázal. Na odhalení pomníku se podíleli Antonín Paula, Paulin synovec, a 92letý politický vězeň Jaroslav Václavic, který byl ve stejný den s Paulou zatčen a strávil čtyři roky v uranovém dole.

Paula byla odsouzena k smrti v rámci Babišovy kauzy, série monstrprocesů, které se konaly v roce 1951 a byly povrchně spojeny s přepadením komunistické schůze. Režim jako odvetu popravil 11 lidí. Paula byla oběšena 20. května 1952 ve věku 32 let.

21. března 2022

bouřky Čechy zasáhly prudké bouřky

Východní polovinu Česka zasáhly podle Českého meteorologického ústavu zvláště silné bouřky a v noci a do sobotních časných ranních hodin foukal vítr o rychlosti 125 kilometrů v hodině. Bouřky byly v některých oblastech doprovázeny krupobitím a škody vedly ke zpoždění železniční dopravy a neprůjezdným silnicím.

Hasiči po celé zemi zasahovali ke stovkám událostí souvisejících s bouřkami, kdy stromy často srážel silný vítr. V Praze hasiči zasahovali u 75 událostí, včetně jednoho v novém stanovém uprchlickém táboře v Troji. Provoz tábora se podle mluvčího pražských hasičů Martina Kafky přes noc plně obnovil.

hokej Česká republika se v hokejovém utkání mistrovství světa utká s Norskem

Česká hokejová reprezentace se dnes večer utká s Norskem v klíčovém utkání mířícím do čtvrtfinále letošního mistrovství světa. Český tým vede 2:2 poté, co porazil Velkou Británii a Lotyšsko a prohrál se Švédskem a Rakouskem, a aktuálně je na čtvrtém místě ve druhé skupině finálové účasti, která se kvalifikuje do čtvrtfinále.

Česká reprezentace se dnes večer v 7:20 pražského času střetne s Norskem. Poslední dva zápasy odehrají v pondělí se Spojenými státy a v úterý s Finskem, o dva týmy aktuálně na letošním mistrovství světa před Českou republikou. Útočník David Kampf se tento víkend připojuje k české reprezentaci poté, co vyřadil Toronto Maple Leafs z play off NHL o Stanley Cup.

počasí Česko zažívá letos první den s teplotami přesahujícími 30 stupňů

První den s teplotami nad 30 stupňů v roce 2022 přišel v České republice 10 dní po roce 2021, kdy byly teploty nad 30 poprvé zaznamenány 10. května a než teploty opět překročí 30, musíme si chvíli počkat. Bouřky včerejší noci přinesly do země novou studenou frontu a minimálně příští týden se neočekává, že teploty překročí nejnižší až střední 20s.

Sportovní Ve věku 78 let zemřela česká basketbalová hvězda Jiří Zedek

Česká basketbalová federace oznámila, že ve věku 78 let zemřela česká basketbalová hvězda Jiří Zedek, který v 60. a 70. letech vedl českou reprezentaci k zisku stříbrných a bronzových medailí na mistrovství Evropy. Zídek byl v roce 2001 vyhlášen nejlepším českým basketbalistou 20. století a v roce 2019 se stal prvním Čechem, který byl uveden do Síně slávy FIBA.

„Český basketbal je dnes zahalen smutkem. Odešel skutečný velikán, navždy zůstane jednou z našich nejvýznamnějších basketbalových osobností,“ Česká basketbalová federace Píše na svém webu. Zedek toužil stát se prvním českým hráčem v NBA, ale komplikace komunistického vedení mu v dosažení tohoto cíle zabránily. Jeho syn Jerry „George“ Zedek Jr. se později stal prvním českým hráčem v NBA poté, co si ho v prvním kole draftu v roce 1995 vybrali Charlotte Hornets.

kultura Pražská zoo vítá želvy obrovské z Německa

Čtyři želví samci z německé zoo Heidelberg se připojili k plazení pražské zoo po obřích želvách Aldabra, řekl místním médiím Philip Macic z německé zoo. V pražské zoo budou želvy umístěny zhruba rok, zatímco jejich křídlo v Německu prochází rekonstrukcí.

Emil, Julius, Einstein a Hemingway nemuseli po příjezdu do České republiky do karantény a návštěvníci pražské zoo je mohou od tohoto víkendu vidět v želvím křídle. Kromě obřích želv Aldabra jsou v pavilonu pražské zoo umístěny také želvy obrovské galapágské. Byl postaven v roce 1998 a přestavěn v roce 2002 po ničivých povodních.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.