Na počest George Krishky, zpěváka, hudebníka a pedagoga světové úrovně

Na počest George Krishky, zpěváka, hudebníka a pedagoga světové úrovně
George Krishka vystupuje na jevišti. Foto: Zdvořilostní rodina

George Krishka 23. července 1923 – 9. března 2021

Světový folkový zpěvák a hudebník, pilot námořnictva, učitel v důchodu a mnohojazyčný muž, George Krishka, nás opustil na další představení 9. března 2021 ve věku 97 let. Zemřel ve svém domě v Nevadě v Kalifornii se svou životní láskou, manželkou Mary Ann.

George vyrůstal v Betlémě v Pensylvánii a byl nejmladší v rodině šesti dětí rodičům Anně Levkanichové a ruskému pravoslavnému knězi Demetrius Krishka. George zpíval s církevními sbory jako dítě sopránu a později jako basa ve slavném sboru Betlém Bach.

Nastoupil na Lehigh University, poté nastoupil k námořnictvu v roce 1942. George byl brzy identifikován jako kapitán, cvičil se v letu, byl povýšen na podporučíka a stal se leteckým instruktorem po zbytek druhé světové války. Po válce George navštěvoval univerzitu GI Billa, kterou v roce 1948 absolvoval na Kalifornské univerzitě v Berkeley, obor slovanské jazyky.

George Krishka, pilot námořnictva
George Krishka, když byl pilotem u námořnictva. Foto: Zdvořilostní rodina

George je držitelem stipendia na Univerzitě Karlově v Praze v Československu, kde se seznámil a oženil se s Evou Konrad, absolventkou Vassar College. Kvůli převzetí vlády českou vládou Komunistickou stranou, když se jim v únoru 1950 narodil syn Paul, zaregistroval George Paula na americkém velvyslanectví jako amerického občana. Šestiměsíční George a Paul odešli z Prahy bez Evy, která později uprchla přes Paříž. Rodina se konečně sešla a George dokončil magisterský program ze slovanských jazyků na UC Berkeley v roce 1952.

Vzhledem k politickému klimatu ve Spojených státech v roce 1952 George opustil svůj cíl stát se profesorem slovanského jazyka, místo toho získal pověření k výuce a vyučoval na veřejných školách v Berkeley v letech 1953 až 1983. V letech 1980-1983 učil angličtinu jako druhý jazyk ve škole Berkeley pro dospělé. Většina jeho studentů pocházela z Číny, takže George začal studovat čínštinu skutečným vícejazyčným způsobem. Se svou novou manželkou Mary Ann se připojil ke skupině Američanů, aby studovali čínštinu na univerzitě v Suzhou v létě roku 1982. Po svém odchodu do důchodu se George vrátil na univerzitu v Suzhou, kde učil čínské učitele angličtiny čtyřikrát od roku 1983 do roku 1996. .

READ  Názor: Čtyři dny v týdnu? Vzhledem k tomu, že produktivita v Kanadě klesá, možná budeme potřebovat šestidenní pracovní týdny

V roce 1987 se George a Mary Ann přestěhovali do Nevady v Kalifornii. Dobrovolně pracoval v místních předškolních zařízeních a na základních školách, ve skupině dospělých, kteří žili s mozkovými příhodami nebo demencí, zpíval písně, které napsal a hrál ve svých třídách v Berkeley v 60. a 70. letech, a také lidové písně v cizích jazycích. George se připojil k místní skupině lidového tance Village Folk Orkestra, která roky praktikuje v domě George a Mary Ann.

Dokud omezení COVID-19 nezastavila živá vystoupení, George zpíval a hrál autohrp a kytaru se svou milovanou folkovou kapelou, když zpíval v ruštině, češtině, srbsko-chorvatštině, bulharštině, arménštině, turečtině a dalších. George byl schopen i nadále bavit své sousedy podle protokolů COVID-19 během pandemického zpěvu ze strany balkónu.

George zabili jeho rodiče Demetrius a Anna Krishka a jeho bratři: Vladimir, Vasil, Alexander, Emil a jeho sestra Olga. Jeho manželka Mary Ann Krishka (Nevada City, Kalifornie), syn Paul Krishka a manželka Eileen (Rakousko), dcera Wendy Griffin a manžel Glen (Spokane, Washington), manželka David Cogan a manželka Legia Jess (Berkeley, Kalifornie). George byl dědeček čtyř jasných dětí: Christiny, Charlese, Thea a Cashe; A Dellov pradědeček, který s ním loni zpíval písně na FaceTime. Oslava života přijde v budoucnu.

George napsal: „… V noci, kdy se mi těžko spí, si představuji, jak se houpám na svém Phoenixu a putuji z kampusu univerzity v Suzhou a mířím do chladného a klidného horského buddhistického chrámu.“

Jízda na George.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *