Jak se Česko angažuje na Tchaj-wanu – Taiwan Insights

Jak se Česko angažuje na Tchaj-wanu – Taiwan Insights

Napsáno Filip Šebok.

Kredit obrázku: 2020-09-01 Miloš Vystrčil na Tchaj-wanu 06 Legislativním Yuanem. Wikimedia: Licence CC BY-SA 4.0.

Přestože se česko-tchajwanské vztahy v posledních letech dostaly na přední stránky novin po celém světě, vztah mezi oběma stranami nevznikl z ničeho nic. Nedávná intenzivní spolupráce byla ve skutečnosti postavena na velmi pevných základech, které obě strany společně budovaly již od počátku 90. let. Tchaj-wan se již v roce 2000 stal důležitým investorem v zemích střední Evropy, zejména díky investicím do výrobce elektroniky Foxconn. Hlavní exportér a daňový poplatník v zemi.

Nelze však popřít, že v kontextu vývoje v posledních letech se zájmy obou stran sblížily a vztahy nabraly nový impuls. Snahy politického establishmentu kolem Sociálně demokratické strany (ČSSD, Česká strana sociálně demokratická), prezidenta Miloše Zemana a podnikatelských kruhů hnaly v České republice od roku 2013 Čínu k soudu. Skončilo to hrozným neúspěchem. Zároveň vyvolaly v české společnosti odpor a odpor, což částečně vedlo k větší podpoře Tchaj-wanu jako demokratického protějšku Číny a znamení návratu k hodnotově založené zahraniční politice. Říkalo se, že vedl zemi před rokem 2013. Pražský primátor Zdeněk Hřib z Pirátů (Brady) a předseda Senátu Miloš Vístril (Občanská demokracie), když byly jejich strany ještě v opozici. strana, Občanská demokratická strana), který vedl angažmá s Tchaj-wanem. Když jejich strany v roce 2021 vytvořily novou vládu, vztahy s Tchaj-wanem byly dále posíleny a jeho administrativa plánovala zlepšit vztahy s Tchaj-wanem. Důkazem toho byly shromážděné delegace na vysoké úrovni, z nichž nejvýznamnější V čele s předsedou parlamentuMarkéta Pekarová Adamová navštívila ostrov v březnu 2023. Delegace, v níž byl i šéf české kontrarozvědky, vysvětlila, jak se Česká republika nevyhnula klíčovým oblastem spolupráce.

Tchaj-wan zároveň čelí rostoucímu tlaku Pekingu a chce posílit své vazby s neoficiálními partnery. Česká republika, Litva a do jisté míry i Slovensko se ukázaly jako potenciální partneři v Evropě, kteří by mohli pomoci Tchaj-wanu kompenzovat ztrátu diplomatického prostoru. Tchajwanští představitelé obratně zdůraznili souvislost mezi ruskou agresí na Ukrajině a čínským odzbrojením v Tchajwanském průlivu a v Indo-pacifickém regionu a představili je jako dvě strany téže výzvy světovému řádu.

Kromě další malé země střední a východní Evropy, Litvy, se Česká republika stala v EU odlehlou zemí ve své ochotě angažovat Tchaj-wan na politické úrovni. Zatím se však nezdá, že by se bilaterální vztahy příliš přelévaly do politiky na úrovni EU. Klesla například ambice některých českých politiků zahájit jednání mezi EU a Tchaj-wanem o bilaterální investiční smlouvě. Hluché uši v Bruselu. Brankové body debaty o Tchaj-wanu v EU se však posouvají, protože blok je otevřenější ohledně svého zájmu na udržení míru v Tchajwanském průlivu. Český vývoj vůči Tchaj-wanu a vývoj v celé EU však často nejsou přímo propojeny, spíše pokračují paralelními cestami.

READ  Czech C.Banger Penta: Před rozhodnutím o červnovém zvýšení počká na politické doporučení - Paper

Hodnoty a zájmy

Sdílené hodnoty mezi Českem a Tchaj-wanem byly vždy citovány jako lepidlo, které obě země spojuje. Češi totiž sympatizují s odporem Číny vůči Tchaj-wanu kvůli českému historickému traumatu ze ztráty vzácné suverenity a života ve stínu Sovětského svazu. Stejně tak boj obou zemí o demokracii, kdy Tchaj-wan i tehdejší Československo svrhly autoritářské vlády, vytváří mezi nimi často zmiňované spojení, i když za velmi odlišných okolností. Žádný projev o bilaterálních vztazích není úplný bez připomenutí zesnulého prezidenta Václava Havla, ikony české politiky, který během svého prezidentství v 90. letech osobně bojoval za Tchaj-wan. Například v roce 1995 Havel se setkal s hostujícím tchajwanským premiéremLian Chan a on také veřejně podporováno Členství Tchaj-wanu v OSN

I když jsou hodnoty nepochybně důležité, existuje společné chápání potřeby obou stran dosáhnout konkrétních výsledků. Pro Tchaj-wan je důležité zdůraznit, že ostrovnímu národu stále poskytuje značnou politickou podporu. Pro českou stranu i pro představitele současných vládnoucích stran je to ale důležité, zejména v kontextu předchozích zkušeností s čínskými ekonomickými očekáváními, která se do značné míry nenaplnila. Neprokázání konkrétních výsledků snahy o zlepšení vztahů s Tchaj-wanem by mohlo učinit z vlády snadný cíl pro opozici a přimět politiky, aby přehodnotili poměr nákladů a výnosů investovaného politického kapitálu.

zahajovací ceremonie Přímý let Mezi Prahou a Tchaj-pej v červenci 2023 to bylo vnímáno jako příklad doručení, nicméně to bylo z velké části dáno politickou motivací ukázat pozitivní vývoj bilaterální spolupráce. Skutečným těžištěm spolupráce, alespoň na české straně, je však využití angažmá s Tchaj-wanem k vyvážení české ekonomiky. Týká se to zejména snahy českých partnerů získat vedoucí roli Tchaj-wanu v polovodičovém průmyslu.

Čipsový sen

V polovodičovém průmyslu je zapojení obou stran známé jako a „Velký plán“ Bilaterální spolupráce a multilaterální přístup. Zásadní překážkou českých ambicí v tomto sektoru je nedostatek kvalifikovaného personálu. V reakci na českou poptávku je tu Tchaj-wan Otevřel stipendia Čeština (stejně jako polština, slovenština a litevština) pro studenty a odborníky. Přestože existovaly určité počáteční obavy z možného úniku mozků, zdá se, že byly překonány. Centrum odolnosti dodavatelského řetězce se zaměřením na geopolitická rizika pro dodavatelské řetězce polovodičů, spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a Národní univerzitou Chengchi založit V listopadu 2023. Také A Výzkumné a vývojové centrum Instalace polovodičů na Masarykově univerzitě v druhém městě České republiky, v Brně, je plánována na začátek roku 2024.

READ  Nejbohatší lidé v ČR (29. června 2023)

Zatímco spolupráce v oblasti polovodičů probíhá, The rozhodnutí TSMC Výběr sousední německé spolkové země Drážďany jako místa pro její první evropskou slévárnu vyvolal v České republice určité vlny. Opoziční představitelé jako bývalý premiér Babiš Využili jsme to Zprávy útočící na vládu, kritizující Česko za to, že přes jeho politickou podporu nedokáže získat investice z Tchaj-wanu. Zdá se však, že hlavním motivem těchto útoků je spíše bodování v domácí politice než skutečný odpor k prohlubování spolupráce s Tchaj-wanem.

Jsou tam zástupci vlády reagoval na tuto kritiku Argumentem, že podobná obrovská investice do karet nikdy neexistovala a ani se o ni nesnažila vláda. Argumentem je, že české firmy mohou profitovat z investic v Drážďanech integrací do dodavatelských řetězců. V Česku se totiž angažují inovativní firmy, kupř. Výroba elektronových mikroskopů Počítá TSMC mezi klíčové zákazníky. Uvidí se, do jaké míry zapojení s Tchaj-wanem pomůže rozvoji českého high-tech sektoru.

Dívat se dopředu

Jedna otázka, která v současné podobě česko-tchajwanských vztahů zůstává, je otázka udržitelnosti. V poslední době se objevují náznaky, že se česká vláda snaží normalizovat své neklidné vztahy s Čínou, do značné míry poškozené angažmá Prahy v Taipei. Svědčilo to Listopadový příjezd Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Bojar odcestoval do Pekingu, kde se setkal s šéfem čínského diplomata Wang Yi. Návštěvu, která vyvolala mnoho diskusí, později zastínily spekulace o plánované návštěvě Číny premiéra Petera Fialy v roce 2024, i když ty byly později Byl vyhozen Ze strany vlády.

Jak se zdá, česká vláda pracuje na stabilizaci svých vztahů s Pekingem, nic nenasvědčuje tomu, že by to změnilo její postoj k Tchaj-wanu. zprávy o Pokračující rozhovory Obnovení vztahů na diplomatické úrovni mezi Litvou a Čínou, které bylo sníženo poté, co Vilnius umožnil Tchaj-wanu zřídit si svou reprezentativní kancelář v hlavním městě pod názvem „Tchaj-wan“ spíše než Taipei, by mohlo být povzbudivou zprávou pro pražské rozhodující činitele. Vzhledem k tomu, že Čína netrvá na přejmenování úřadu a již částečně zrušila své represivní embargo vůči pobaltskému státu, zdá se, že jde o ústupek z čínské strany a důkaz, že vztahy s Tchaj-wanem a Čínou lze rozvíjet současně. Z širší perspektivy to ukazuje, že se Čína alespoň krátkodobě snaží otupit ostré hrany své politiky vůči Evropě.

READ  'Saturday Night Live' Super Bowl L.V.

Politické faktory však mohou ovlivnit budoucí vývoj vztahu. Případné vítězství Kuomintangu v tchajwanských prezidentských volbách v lednu 2024 by mohlo zahájit nový diplomatický vztah, který by se rozhodl pro jiný druh angažmá s Čekijou a dalšími partnery, který není přímo vnímán jako nepřátelský vůči Číně. Za dva roky, kdy čeští občané půjdou k volbám v parlamentních volbách, čeká aktuálně nepopulární vládnoucí strany porážka. Tento přesun moci by také mohl vést ke snížení silného zapojení země s Tchaj-wanem. Pokud je však historie průvodcem do budoucnosti, bez ohledu na politické zásahy, česko-tchajwanské vztahy pravděpodobně zůstanou silné v různých oblastech, protože v posledních desetiletích zapustily pevné kořeny. Na širší úrovni EU nemohou evropské země ignorovat Tchaj-wan, který se snaží hrát významnou roli v globální politice a nezpůsobovat paralelní škody geopolitickému vývoji mimo jejich kontrolu.

Filip Sebok je China Research Fellow a programový manažer Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) v Praze, Česká republika. Je také individuálním členem Expertní skupiny Evropského centra excelence pro boj proti hybridním hrozbám (Hybrid CoE). Dříve působil ve slovenském think tanku STRATPOL a CEIAS.

Tento článek je publikován jako součást zvláštního vydání o vztazích mezi Tchaj-wanem a EU.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *