České předsednictví navrhuje kompromis v otázce daně z fosilních paliv

27 ministrů energetiky EU se v pátek (30. září) potřetí sejde, aby projednali soubor opatření v reakci na energetickou krizi.

Tamní ministr průmyslu Josef Sekila řekl, že energetika je nyní „hlavní prioritou“ českého předsednictví. Týden EU pro udržitelnou energii v Pondělí.

Sekela ale zároveň varoval, že plány by měly být „spravedlivé a společensky přijatelné i pro nejzranitelnější občany“.

V návrhu dokumentu, který bude základem pro páteční jednání, viděný EUobserverem, české předsednictví navrhlo kompromis, který by omezil plán na vymáhání zisků pro společnosti vyrábějící fosilní paliva.

Podle původního plánu vypracovaného komisí Evropské unie před dvěma týdny měli těžaři fosilních paliv za fiskální rok 2022 vrátit 33 procent zdanitelného nadměrného zisku.

Zisky, které jsou o 20 procent vyšší než průměrný zisk za poslední tři roky, jsou považovány za „nadměrné“.

České předsednictví nyní navrhlo prodloužit lhůtu o další rok do 1. ledna 2018, což by většině firem zvýšilo průměrný zisk a tím i snížilo částku podléhající „solidárním“ daním.

Hotovost z fosilních paliv

Společnosti zabývající se fosilními palivy, včetně celkovou energiiRopná a plynárenská lobbyingová skupina v Evropě Zaplaťte za ústup Proti původnímu návrhu, protože relativně nízké zisky během období Covid-19 zkreslily účty dolů, takže současné příjmy se zdají vyšší.

v září Španělský petrochemický gigant Repsol ve svém stanovisku také poznamenal, že daň by byla „kontraproduktivní“ pro nové investice do energetiky.

tak jako Pro ratingovou agenturu Fitch je Repsol jednou ze společností nejvíce postižených daní.

Odmítla však myšlenku, že daňové plány EU by bránily silné výkonnosti ropných a plynárenských společností, a zdůraznila, že všechny společnosti postižené neočekávanou daní budou nadále generovat „zdravý peněžní tok“ kvůli vyšším cenám energií.

READ  Rakousko tvrdí, že problém Afghánistánu v Evropě nevyřeší - EURACTIV.com

Nicméně Juso John Emaze, generální ředitel společnosti Repsol nově Neočekávanou daň označil za „diskriminační“.

V rozhovoru sponzorovaném společností zveřejněno Emaze v pondělí v Politico uvedl, že Evropa je zapojena do „ideologické spíše než vědecké transformace“ a dodal, že musí upřednostňovat „bezpečnost dodávek“.

Více místa

Nový český kompromis také dává zemím větší volnost ve výběru hodin, ve kterých se má spotřeba elektřiny snížit, pokud celkové snížení spotřeby zůstane na 10 procentech.

Výbor také navrhl strop tržeb pro všechny elektrárny vyrábějící více než 20 kWh. Nyní byl zvýšen na 1 000 kilowattů, což vylučuje více generátorů z limitu.

Cíle v oblasti snižování poptávky a maximalizace příjmů u výrobců elektřiny nebudou povinné v takzvaných „offshore regionech“, které nejsou připojeny k energetické síti EU, včetně Kypru a Malty.

O českém návrhu budou členské státy jednat v pátek.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.