Barbados volí svého prvního prezidenta, který jako hlavu státu nahradí královnu Spojeného království

Sandru Masonovou zvolila ve středu pozdě dvě třetiny hlasů na společném zasedání sněmovny reprezentantů a Senátu. Vláda v prohlášení označila její jmenování za milník na své „cestě do republiky“.

Bývalá britská kolonie, která získala nezávislost v roce 1966, si národ s necelými 300 000 lidmi udržoval dlouhodobé vazby na monarchii Spojeného království.

Mnoho Barbadiánů se však již dlouho rozhodlo odstranit status královny – a s tím i pokračující symbolickou přítomnost imperialismu nad její vládou. Mnoho vůdců v tomto století navrhlo, aby se země stala republikou.

Nakonec se tak stane 30. listopadu, 55. výročí nezávislosti země na Británii, kdy Mason složí přísahu.

Mason, bývalá soudkyně, která od roku 2018 působí jako generální guvernér ostrova, byla první ženou, která sloužila u odvolacího soudu na Barbadosu.

Barbadoská premiérka Mia Motley označila zvolení prezidenta za „rozhodující okamžik“ v kariéře země.

„Právě jsme vybrali mezi námi jedinečnou a vášnivou ženu z Barbadosu, která nepředstírá, že je něco jiného (a) odráží naše hodnoty,“ řekl Motley po Masonově zvolení.

Několik zemí svrhlo královnu jako hlavu státu v letech od získání nezávislosti, přičemž Mauricius byl poslední zemí, která tak učinila v roce 1992. To činí z Barbadosu první zemi po téměř třech desetiletích, která svrhla panovníka.

Královna je stále hlavou státu ve více než tuctu dalších zemí dříve pod britskou nadvládou, včetně Austrálie, Kanady, Nového Zélandu a Jamajky.

Waseem Mulla z think -tanku Atlantická rada agentuře Reuters řekl, že volby by mohly být přínosem pro Barbados doma i v zahraničí.

Mola uvedl, že tento krok činí z Barbadosu, malé rozvojové země, legitimnějšího hráče světové politiky, ale může také sloužit jako „sjednocující a nacionalistický tah“, který by mohl být přínosem pro jeho současné vedení doma.

READ  Rwandská genocida: Macron uznává „drtivou“ odpovědnost Francie

„Ostatní karibští vůdci a jejich občané pravděpodobně tento krok pochválí, ale neočekávám, že by ho ostatní následovali,“ dodal Mola. „Tento krok bude zvažován, pouze pokud je v zájmu každé země.“

Motley řekl, že rozhodnutí země stát se republikou není obžalobou její britské minulosti.

„Těšíme se na pokračující vztah s britským monarchou,“ řekla.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.