České Budějovice připravují show na 2028 Evropské hlavní město kultury

Evropské hlavní město kultury je město určené Evropskou unií (EU) na období jednoho kalendářního roku, během kterého pořádá řadu kulturních akcí se silným evropským rozměrem.

„Když se podívám na předchozí města, která zvítězila v soutěži, měla to na všechny velmi pozitivní dopad a jsem přesvědčena, že pomůže i Bud j jovice.“ Juraj Thoma, náměstek primátora eských Budějovic, vysvětluje, že projekt mohl mít obrovský dopad na cestovní ruch a místní ekonomiku.

„Ze zkušeností jiných měst, která tento titul v minulosti získala, je dobré zahájit přípravy přibližně deset let předem a vytvořit samostatný tým, který by se plně věnoval přípravě na nominaci,“ dodává.

Další města, která se ucházejí o nabídku do roku 2028, zahrnují Ostravu, Zlín a Liberec.

Praha byla v roce 2000 vyhlášena Evropským hlavním městem kultury a o 15 let později byli poraženi Plzeňský Hradec Králové a Ostrava.

Města, která v minulosti držela titul, nejenže viděla velký počet návštěvníků v samotném roce oslavy, ale také zaznamenala stálý nárůst počtu turistů.

Titul vede ke zvýšení domácích obchodních příjmů a růstu celkového počtu pracovních míst v regionu. V případě Plzně způsobily výdaje návštěvníků růst české ekonomiky o 711 mil. Kč, z toho vliv zahraničních turistů byl 12,7%. Počet turistů přicházejících do Plzně se od roku 2014 zvýšil o 40%.

Program Evropské hlavní město kultury se původně nazýval „Evropské město kultury“ a vymyslela jej Melina Mercury v roce 1983, poté zastávala funkci ministryně kultury v Řecku.

Merkur je přesvědčen, že v té době nebyla kultuře věnována stejná pozornost jako politice a ekonomice, a měl by se pokračovat v projektu na podporu evropských kultur v členských státech.

Program Evropské město kultury byl zahájen v létě roku 1985 a Atény byly držiteli titulu jako první.

READ  Fantasy Premier League – náhled Gameweek 16!

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *