České muzeum vrací oceněnou Beethovenovu partituru uloupenou rodině během druhé světové války

České muzeum představí ručně psané noty Ludwiga van Beethovena Smyčcový kvartet B dur, op. 130 Svým původním majitelům, kteří byli během 2. světové války nuceni opustit Československo.

Rukopis je po útěku bohaté rodiny Petčků ze země více než 80 let uchováván v Moravském zemském muzeu v Brně. Ačkoli podrobnosti o tom, jak se rodina poprvé dostala k rukopisu, jsou z velké části neznámé, historici vědí, že Beethoven předal kopie notových záznamů svému sekretáři Karlu Holzovi a dvěma sběratelům z Vídně. Beethoven dokončil kvartet v roce 1826 ve věku 56 let, rok před svou smrtí.

Když v roce 1939 nacisté okupovali Československo, pokusili se členové rodiny Petčkových poslat rukopis do zahraničí, ale gestapo to zastavilo. Němci se ptali zaměstnanců Moravského zemského muzea, zda dílo skutečně napsal skladatel, a ten řekl, že to nebylo „ve snaze jej zachránit“. V důsledku toho si muzeum mohlo ponechat dokument, který je tento týden naposledy veřejně vystaven, než bude vrácen dědicům Franze Betscheka, který během druhé světové války cestoval do Ameriky.

„Jde o jeden z nejvzácnějších předmětů naší sbírky,“ řekla kurátorka muzea Simona Schindelarová. „Je nám líto, že o něj přicházíme, ale patří rodině Petzkových.“

V roce 2009 byl přijat zákon o restaurování holocaustu (ukradeného umění), který umožňuje národním muzeím v Anglii a Skotsku vrátit umění uloupené nacisty, ačkoli kritici tvrdí, že úsilí bylo pomalé. Jak řekla Anne Webberová, spolupředsedkyně londýnské Komise pro uloupené umění v Evropě: „Obnova většiny uloupených uměleckých děl se zdá být stejně vzdálenou vyhlídkou jako kdykoli předtím.“

Následujte Zprávy Artnet Na Facebooku:


Chcete zůstat ve světě umění? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a získejte nejnovější zprávy, zajímavé rozhovory a hloubkové recenze, které rozšíří konverzaci.

READ  Český trenér Sylhavi říká, že cíl Šiku byl „z tohoto světa“ Fotbalové novinky

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *