Česká vláda přežila hlasování o nedůvěře cen energií

Předseda vlády ČR Peter Fiala 28. listopadu 2021 promlouvá k zástupcům médií před chatou Lani ve vesnici Lani u Prahy v České republice. REUTERS/David W Cerny/File Photo

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

BREAK 2. září (Reuters) – Česká vláda přežila páteční hlasování o důvěře po maratonské 22hodinové debatě v parlamentu, a to uprostřed tvrzení opozice, že nezasáhla proti inflaci a rostoucím cenám energií.

Průzkum ukazuje, jak evropská energetická krize podporuje politickou nestabilitu, protože vyšší ceny elektřiny podporují inflaci na úrovních, které nebyly zaznamenány za téměř tři desetiletí.

Středopravá pětičlenná koalice vedená premiérem Petrem Fialou získala osm křesel ve 200členné sněmovně, čímž oběma opozičním stranám snadno upřela 101 většinu potřebnou pro parlamentní hlasování.

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

Poslanci se sešli ve čtvrtek a diskutovali o návrhu přes noc před hlasováním v pátek v poledne.

„Premiér Fiala a jeho ministři nejsou schopni řídit naši zemi… energetická krize se jim zcela vymyká z rukou,“ řekl poslancům opoziční lídr Andrej Babiš.

Babiš, miliardář expremiér, který byl poražen v loňských volbách, obvinil vládu, že má vazby na lidi vyšetřované kvůli obvinění z korupce ve skandálu, který si vynutil rezignaci šéfa tajné služby.

Ztráta důvěry by byla pro českou vládu, která předsedá rotujícímu předsednictví EU, ostudou. dodávky ruského plynu.

Italská koaliční vláda vedená bývalým centrálním bankéřem Mario Draghim se v červenci zhroutila při hlasování o důvěře balíčku, který měl reagovat na rostoucí životní náklady.

Česká vláda padla v hlasování o nedůvěře v roce 2009, kdy předsedala EU.

Opozice kritizovala vládní iniciativy na pomoc domácnostem a firmám, včetně plánu oznámeného tento týden na podporu energeticky náročných firem programem v hodnotě 28 miliard korun.

READ  Elektrické SUV ukazující, jak Češi dělají lepší Volkswagen

Fiala řekl, že jeho vláda vyčlení 177 miliard korun, tedy téměř 3 % HDP, aby lidem pomohla vyrovnat se s rostoucími cenami. Přečtěte si více

(1 dolar = 24,4230 českých korun)

Zaregistrujte se nyní a získejte neomezený bezplatný přístup na Reuters.com

zpráva Roberta Muellera; Střih Jason Howett a Mike Harrison

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.