Zemětřesení v Afghánistánu: Více než tisíc lidí bylo zabito po zemětřesení o síle 5,9 stupně

Humanitární katastrofa přichází v těžké době pro zemi ovládanou Talibanem, která v současnosti trpí hladem a ekonomickou krizí.

Otřesy udeřily v 1:24 ráno Místní čas ve středu (v úterý 16:54 ET) je asi 46 kilometrů (28,5 mil) jihozápadně od města Chóst, které leží poblíž hranic země s Pákistánem, podle United States Geological Survey (USGS).

Zemětřesení bylo zaznamenáno v hloubce 10 kilometrů (6,2 mil), podle US Geological Survey, která ho zařadila na úroveň žlutého varování – což naznačuje relativně lokální dopad.

Ministerstvo pro zvládání katastrof uvedlo, že většina úmrtí byla v okrese Paktika v okresech Gian, Nika, Barmal a Zerok.

Počet obětí přesáhl 1000 a nejméně 1500 lidí bylo zraněno „jen v okresech Gayan a Barmal v provincii Paktika,“ řekl ve středu CNN Muhammad Amin Hudhaifa, šéf médií a kultury v provincii Paktika.

Úředník očekává, že počet obětí poroste, jak budou pátrací mise a úsilí pokračovat.

Úřad pro zvládání katastrof v sousední provincii Khost uvedl, že 25 lidí bylo zabito a několik dalších bylo zraněno a pět lidí bylo zabito také v provincii Nangarhár.

Snímky ze státu Paktika, jižně od státu Chóst, ukazují domy proměněné v trosky, přičemž mezi troskami a rozbitými střešními trámy stále stojí jedna nebo dvě zdi.

Najibullah Saeed, odborník z afghánského oddělení vodních zdrojů, uvedl, že zemětřesení se shodovalo se silnými monzunovými dešti v oblasti – díky čemuž jsou tradiční domy, mnohé z hlíny a jiných přírodních materiálů, obzvláště náchylné k poškození.

„Načasování zemětřesení (v) noční tmě (…) a malá hloubka 10 kilometrů od jeho epicentra vedlo k většímu počtu obětí,“ dodal.

Afghánské ministerstvo obrany ve středečním tweetu uvedlo, že do oblasti byl vyslán lékařský tým a sedm vrtulníků, které odvezou zraněné do okolních nemocnic.

Podle květnové zprávy podporované OSN trpí téměř polovina populace země – 20 milionů lidí – akutním hladem. Je to situace, která to zhoršuje Taliban se chopí moci V srpnu 2021 to přimělo Spojené státy a jejich spojence zmrazit asi 7 miliard dolarů v zahraničních rezervách země a omezit mezinárodní financování.

Situace ochromila ekonomiku, která je již tak silně závislá na pomoci. Po chaotickém stažení USA z Afghánistánu v loňském roce je jejich ekonomika ve volném pádu a Světová banka v dubnu předpověděla, že „kombinace nižších příjmů a vyšších cen vedla k prudkému zhoršení životní úrovně rodin“.

mnoho oblastí & # 39 ;  Tradiční domy jsou postaveny z bláta a dalších přírodních materiálů, díky čemuž jsou náchylné k poškození.
Zemětřesení nastalo v 1:24 ráno, 46 ​​km jihozápadně od města Chóst.

Mimořádně se sešel Taliban Mluvčí Talibanu Zabihulláh Mudžáhid dnes ve středu řekl, že bude organizována přeprava raněných a materiální pomoc obětem a jejich rodinám.

READ  Globální dohoda zaměřená na ukončení daňových rájů nabírá na obrátkách

Mudžáhid ve svém tweetu na Twitteru uvedl, že premiér Muhammad Hassan Akhund vyzval ke schůzce v prezidentském paláci země, aby nařídil všem dotčeným agenturám, aby vyslaly do postižené oblasti záchranné týmy.

„Byla také přijata opatření k poskytnutí finanční pomoci a ošetření,“ řekl Mudžáhid a dodal, že „agentury byly instruovány, aby využívaly leteckou a pozemní dopravu k doručování potravin, oblečení, léků a dalších nezbytností a k přepravě zraněných.“

Náměstek afghánského ministra pro zvládání katastrof Mawlawi Sharafuddin Muslim ve středu řekl: „Islámský emirát zaplatí 100 000 Afghánců (1 116,19 $) rodinám zabitých při zemětřesení a zaplatí 50 000 Afghánců (558,10 $) rodinám těch zraněných.“

Vláda také zdůraznila potřebu zahraniční pomoci.

„Islámská republika Afghánistán žádá o velkorysou podporu všech zemí, mezinárodních organizací, jednotlivců a institucí při poskytování a doručování naléhavé humanitární pomoci,“ stojí v tiskovém prohlášení afghánských diplomatických misí.

Světová zdravotnická organizace ve středu ve svém tweetu uvedla, že její týmy jsou na místě, aby reagovaly na mimořádné události, včetně poskytování léků a služeb pro úrazy a provádění hodnocení potřeb.

Ale představitel Světové zdravotnické organizace řekl Eleni Geokos CNN, že logistika je pod tlakem. „Byly mobilizovány všechny zdroje nejen ze sousedních provincií, ale také z Kábulu, včetně zdravotnického materiálu, zdravotníků, zdravotních sester, zdravotníků, sanitek a pohotovostních důstojníků, kteří byli vyškoleni k řešení takových případů,“ řekl Alaa Abu Zaid, pohotovostní tým. Ředitel velení a incidentů, Kancelář WHO pro Afghánistán.

„Situace se stále vyvíjí a podle potřeby tlačíme na další zdroje,“ řekl. „Zde jsou zdroje přetížené, a to nejen pro tento region, ale očekáváme, že se situace v následujících hodinách vyvine.“

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) silný déšť a vítr „brzdí úsilí vrtulníků, které dnes odpoledne údajně nemohly přistát“.

READ  Největší letadlo na světě zničené při ruské invazi na Ukrajinu

„Identifikované okamžité potřeby zahrnují pohotovostní péči o zraněné, nouzové přístřeší a nepotravinové položky, potravinovou pomoc a UMÝVÁNÍ [water, sanitation and hygiene] V prohlášení zveřejněném ve středu to uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Dobrovolníci společnosti Afghan Red Crecent Society pomáhají lidem postiženým zemětřesením v oblasti Ghayan.

Pákistánský premiér Shahbaz Sharif kondoloval a nabídl svou podporu v tweetu na Twitteru ve středu. „Je velmi smutné dozvědět se více o zemětřesení, které zasáhlo Afghánistán a které mělo za následek ztráty nevinných životů,“ napsal. „Pákistánský lid sdílí svůj smutek a smutek se svými afghánskými bratry. Příslušné úřady pracují na podpoře Afghánistánu v této době nouze.“

Podle středečního tweetu mluvčího indického ministerstva zahraničních věcí Indie vyjádřila „soucit a soustrast obětem a jejich rodinám“.

Papež František během své středeční týdenní recepce řekl, že se modlí „za ty, kteří přišli o život, a za jejich rodiny“. „Doufám, že tam bude vyslána pomoc, která pomůže všemu utrpení drahého afghánského lidu.“

Afghánistán má dlouhou historii zemětřesení, z nichž mnohá se vyskytují v hornaté oblasti Hindúkuš sousedící s Pákistánem.

v roce 2015 Zemětřesení, které otřáslo částmi jižní Asie Více než 300 lidí bylo zabito v Afghánistánu, Pákistánu a Indii.
Více než 1000 lidí Zemřel v roce 2002 Po dvou zemětřesení zasáhly oblast Nahrin na severozápadě Afghánistánu. Silné zemětřesení zasáhlo stejnou oblast v roce 1998 a zabilo asi 4700 lidí. Podle záznamů Od Národních center pro informace o životním prostředí.

CNN Hoda Messia, Adam Bourhhamdi, Alisa Casey a Martin Guilando přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.