Česká vláda podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 stíhaček F-35

Česká vláda podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 stíhaček F-35

Praha Vláda České republiky v pondělí podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 v rámci obchodu v hodnotě asi 150 miliard korun, což je největší jednotlivý nákup pro českou armádu.

Česká ministryně obrany Jana Černuchová a americký velvyslanec Bijan Thabet podepsali memorandum o porozumění ohledně dohody. České ministerstvo obrany uvedlo, že Češi také podepsali nabídku a akceptaci, což je poslední krok k dokončení smlouvy mezi oběma vládami.

„Podpisem této mezivládní dohody vstupuje naše země a naše armáda také do nové éry,“ řekla Černuchová.

Česká vláda obchod schválila v září.

První z 24 stíhaček má být dodán v roce 2031, zbytek do roku 2035. Americký letoun nahradí 14 stíhaček JAS-39 Gripen ze Švédska, které v současnosti používá česká armáda.

Černuchová již dříve uvedla, že Česká republika zaplatí Spojeným státům téměř 5 miliard dolarů za letadla, výcvik pilotů, munici a další náklady. Dodala, že zbývající prostředky budou použity na financování modernizace letecké základny Čáslav ve střední ČR, pohonných hmot a školení personálu.

„F-35 je jediný systém, který nám může pomoci uspět na bojištích budoucnosti a v případě potřeby se budeme moci spolu s našimi spojenci účinně bránit agresi,“ řekl náčelník generálního štábu. Podplukovník Řekl generál Karel Řeka.

České ministerstvo o obchodu se Spojenými státy vyjednává více než rok Ruská invaze na Ukrajinu.

Copyright 2024 The Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

READ  Obnovitelná energie se na spotřebě elektřiny podílí 11,9 %.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *