Česká vláda hledá v rafinérském sektoru potenciální daň z výnosů

PRAHA (Reuters) – Český ministr financí Zbenik Stangora ve středu řekl, že česká vláda zvažuje případnou daň z výnosů ropných rafinérií a připojí se k dalším sledovaným sektorům ve snaze podpořit rostoucí účty domácností za energie.

Energetické skupiny a banky již zvažují možnost neočekávaných daní, protože vláda se snaží vygenerovat dodatečné příjmy na pokrytí 66 miliard korun (2,66 miliardy dolarů), které plánuje použít na podporu tarifů za energie pro domácnosti během topné sezóny 2022-23.

Dalším potenciálním cílem jsou rafinérie, nikoli čerpací stanice, řekl Stangora soukromé televizi Nova s ​​tím, že postiženi budou pouze největší hráči v každém sektoru.

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

Orlen Unipetrol, vlastněný polskou společností PKN Orlen (PKN.WA), je jediným zpracovatelem ropy v zemi.

Stangura řekl, že vláda si je vědoma rizik spojených s placením daní k cenám pohonných hmot a chce se takovému výsledku vyhnout.

„Toto je jedno z rizik, které sledujeme. Zatím jsme se nerozhodli, jak zabránit tomu, aby se to přeneslo na koncového zákazníka,“ řekl Stangora ke zvýšené dani.

Vláda má o nečekané dani rozhodnout v září.

(1 dolar = 24,7970 Kč)

Zaregistrujte se a získejte bezplatný neomezený přístup na Reuters.com

(Zpráva Jason Hovet; střih David Goodman)

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Evropa se připravuje na život bez ruské energie – EURACTIV.com

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.