Odpojení ruského plynu stojí Německo 220 miliard eur a vede k hospodářské recesi v Evropě

Odpojení ruského plynu stojí Německo 220 miliard eur a vede k hospodářské recesi v Evropě

Samostatně Moody’s varovala, že potíže s nahrazováním ruských dodávek energie, zejména plynu, povedou vlády k tomu, že budou upřednostňovat domácnosti, nemocnice a dopravu zásob, což donutí některé výrobce omezit výrobu nebo ukončit činnost.

„Snížení dodávek energie z Ruska povede k prudkému poklesu spotřebitelské a podnikatelské důvěry, což spolu s obchodními vazbami Evropy (v jejích hranicích i globálně) pravděpodobně povede k ekonomické stagnaci v Evropě a zvýší rizika globální recese. .“

Nálada investorů se pravděpodobně zhorší, což povede k vážnému oslabení podmínek financování a povede k rozsáhlému poklesu cen aktiv. Kreditní spready se prudce rozšíří a likvidita dočasně vyschne, což postihne zejména emitenty s nízkým ratingem, což povede k prudkému nárůstu nesplácených úvěrů.“

Moody’s varovala, že zákaz letos vytlačí ceny ropy na 160 dolarů za barel, což je nárůst ze středečních 106,90 dolaru, zatímco ceny plynu v Evropě „výrazně“ stoupnou z již tak vysokých úrovní a zůstanou vysoké minimálně další dva roky.

Nejzranitelnější vůči šoku v dodávkách plynu jsou Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Dodala, že Německo, Rakousko, Itálie a Řecko silně spoléhají na ruský plyn, ale jsou také ekonomicky odolnější.

Evropská unie se snaží snížit svou závislost na kremelském plynu bez zákazu a chystá se do konce roku snížit poptávku o dvě třetiny. Omezené globální dodávky a již tak vysoké ceny se však ukázaly jako těžko překonatelné.

Agentura Reuters v úterý uvedla, že Evropská unie připravuje návrhy na ropné embargo vůči Rusku, mezi členskými státy však podle ní neexistuje dohoda, aby tak učinily. Několik ministrů zahraničí vyjádřilo podporu tomuto kroku, ale pro ostatní to bude „nepřiměřený šok“, údajně podle hlavního diplomata EU Josepa Borrella.

Spojené státy zakázaly ruskou ropu a Británie tak plánuje učinit do konce roku, což průmyslu poskytne čas na nahrazení asi 8 % celkových dodávek ropy.

READ  Shrnutí od francouzského předsednictví Evropské unie o digitálních otázkách

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *