Česká sfinga Daniel Kretinski vydělala z energetického boomu 220 milionů liber

Česká sfinga Daniel Kretinski vydělala z energetického boomu 220 milionů liber
  • Křetínský vlastní akcie Royal Mail a West Ham United
  • Zisky Energetického a průmyslového holdingu (EPH) v prvním pololetí vyskočily na 1,7 miliardy liber

Český podnikatel, který vlastní významné podíly ve společnostech Royal Mail a West Ham United, si může do kapsy připsat téměř 220 milionů liber, protože jeho evropská energetická skupina těží z rostoucích cen energií.

Daniil Křetínský, na obrázku vpravo, je ve městě známý jako Česká sfinga pro svůj tajemný přístup k investování.

Zisky své společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH) za prvních šest měsíců roku 2023 vyskočily na 1,7 miliardy GBP z 1,1 miliardy GBP v předchozím roce, přestože tržby klesly na 12,9 miliardy GBP z 13,1 miliardy GBP v roce 2022.

EPH kontroluje energetická aktiva v celé Evropě a je významným hráčem ve Spojeném království. Vlastní lokality včetně Ballylumford, největší plynové elektrárny v Severním Irsku, a elektrárny na biomasu Lynmouth v Northumberlandu.

Miliardář ovládá 26 % mateřské společnosti Royal Mail International Distribution Services a také téměř 10 % Sainsbury’s prostřednictvím své společnosti Vesa Equity. Vlastní také 27% podíl ve West Ham United.

EPH vyplatil za první polovinu letošního roku dividendu ve výši 438 milionů liber, podle svých posledních účtů. To bylo navíc k 492 milionům £ zaplaceným v roce 2022.

Související články

Jak mohou tyto peníze pomoci?

Křetínský ovládá něco přes polovinu společnosti, což znamená, že má nárok na podíl ve výši nejméně 219 milionů liber z výnosů.

Celkové bohatství masivního podnikatele se odhaduje na zhruba 7,4 miliardy liber. Jeho přítelkyně Anna Kellnerová je olympijskou skokankou a dědičkou jmění Petra Kellnera, který byl před svou smrtí při havárii vrtulníku během lyžařského zájezdu na Aljašku v roce 2021 nejbohatším mužem v České republice.

READ  Český pivovar získal ocenění Evropské dědictví

Některé odkazy v tomto článku mohou být affiliate odkazy. Pokud na ně kliknete, můžeme získat malou provizi. To nám pomáhá financovat This Is Money a ponechat je zdarma k použití. Nepíšeme články na propagaci produktů. Nedovolujeme, aby jakýkoli obchodní vztah ovlivnil naši redakční nezávislost.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *